Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın2017 Borsa Beklentileri! Borsa yatırım araçları nelerdir?

Tarih: 03-01-2017 00:16:17 + -


Hem yatırımcılar hem de ekonomistler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 2017 borsa beklentileri ve 2017 yılında hangi yatırım araçlarının kişilere ciddi kazançlar sağlayacağı konularında bilgiler hazırlanmaya başlamış durumdadır. Borsa yatırım araçları nelerdir konusuna devam ederken, diğer yatırım araçlarını ise; XU100, BIST 100, Bono, Repo ve Altın şeklinde sıralayabiliriz.


2017 Borsa Beklentileri! Borsa yatırım araçları nelerdir?

2017 Borsa Beklentileri

Ülkemizde genellikle orta ve büyük düzeylerde yatırım yapabilecek kişilerin başvurduğu borsada, 2016 yılının sonlarına yaklaşılırken, yeni analizler de yapılmaya başlamış durumdadır. Hem yatırımcılar hem de ekonomistler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 2017 borsa beklentileri ve 2017 yılında hangi yatırım araçlarının kişilere ciddi kazançlar sağlayacağı konularında bilgiler hazırlanmaya başlamış durumdadır. Açıklanan veriler ışığında, ilk etapta hisse senetlerini değerlendirmemiz doğru olacaktır. Dolar ve Euro’da meydana gelen artışlar ile birlikte ithalat ve ihracat gelirlerinde ciddi bir azalma ile karşı karşıya kalan firmalar, gereken finansman ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına, küçük oranlarda hisse senetlerini halka hızlı bir şekilde arz etmektedir. Şuan borsada işlem gören hisse senetlerine baktığımız zaman, çok uygun hisse senetlerinin olduğunu görebiliriz. Bundan dolayı 2017 borsa beklentileri hakkında yapılan açıklamalarda, kişilerin 2016 Aralık ayını çok iyi değerlendirmesi gerektiğine yer verilmektedir.

Yatırım yapmak gibi bir hedefi olan kişiler, ellerinde bulunan tasarruf birikimlerini hisse senetleri ile değerendirirlerse, ana sermayelerini analiz raporlarına göre 2017 yılının dördüncü ya da beşinci ayında artı yönde kar ile kapatacaktırlar. Bundan dolayı, halka hisse senedi arz eden firmalar hakkında teknik analiz raporlarının incelenmesi, şu günlerde yatırımcıların yapmış oldukları en temel araştırma yöntemlerinden bir tanesidir.

Borsada işlem gören diğer bir yatırım aracı ise, emtia değerleri arasında kişilerin en çok başvurduğu yatırım aracı olan altındır. 2016 Aralık ayında biraz da olsa düşüş yaşayan altın fiyatlarında, 2017 yılı hakkında oldukça farklı kavramlar ortaya atılmış durumdadır. Birçok ekonomist, 2017 yılının Şubat ayında yapılacak olan altın madenleri ile ilgili reformların, altın fiyatlarında çok ciddi artışların ortaya çıkacağını söylemektedirler. Bundan dolayı da 2017 borsa beklentileri arasında altın hakkında çok değerli bilgiler bulunması normaldir. Ekim ayının sonlarında yapılan açıklamalarla birlikte, 2017 yılının Şubat ayından itibaren bazı altın madeni ocaklarının kapatılacağı, bazılarının ise üretim yönünden kısıtlamalara gideceği konusunda açıklamalar bulunmaktaydı. Bu haberin ardından ciddi bir artış gösteren altın değerleri, 2017 yılında ise yeni bir rekora doğru koşacaktır. Bundan dolayı, yatırımcıların düşüşte olan altını, analizleri sonucunda değerlendirmeleri doğru olacaktır.

 

Borsa yatırım araçları nelerdir?

Yıllardan beri hem sarraf gibi kurumsal anlamda işlem görenlerin hem de bireysel yatırımcıların devlet kontrolünde işlem gördükleri borsa, daha önce bu sektörde yatırım yapmamış kişilere biraz daha cazip gelmeye başlamış durumdadır. Bunda, Forex gibi yatırım piyasalarının etkisi oldukça fazladır. Bundan dolayı kişiler borsa sisteminde neler yapabileceğini, bu sektörde ne gibi yatırım araçları olduğu araştırmaya başlamıştır. Bu piyasaların bu kadar cazip hale gelmesindeki temel etken ise, devlet tarafından kontrol ediliyor olmasıdır.

Borsa üzerinden işlem yapacak kişiler için ilk ele alacağımız konu ‘’Borsa yatırım araçları nelerdir?’’ konusudur. Öncelikle, bu tarz piyasalarda her zaman için düz mantık yürütmenizde fayda vardır. Gündelik hayatınızda ne gibi yatırımlar yapabiliyorsanız, bu piyasalar üzerinden de o yatırımları gerçekleştirebilirsiniz. Bundan dolayı aklımıza gelecek ilk yatırım aracı döviz kurlarıdır. Farklı ülkelerin para birimlerine verilen döviz ismi, bu platformda en sık yapılan işlemdir. Buna göre, A cinsinden dövizin artacağını düşündüğünüzde alabilir, dilediğiniz zamanda satışını gerçekleştirebilirsiniz. Diğer yatırım araçlarımız ise hisse senetleridir. Bu yatırım aracı, ilk yatırım için genelde tavsiye edilmemektedir. Çünkü, kişilerin iyi bir analiz sonucunda hangi firmanın hisse senedini almaya karar vereceği mantıklı olmaktadır. Hisse senedindeki bu beklentileri değerlendirirken ise, hem firmanın piyasadaki durumlarını değerlendirmeli hem de ülke durumlarını göz ardı etmemelisiniz.

Borsa yatırım araçları nelerdir konusuna devam ederken, diğer yatırım araçlarını ise; XU100, BIST 100, Bono, Repo ve Altın şeklinde sıralayabiliriz. Bu yatırım araçlarının her birinin farklı getirileri bulunmaktadır. Bundan dolayı alım işlemleri yapılırken, hem yatırım araçlarının güncel değerlerinin hem de geçmiş dönemdeki durumlarının takip edilmesi gerekecektir. Bu araçlardan en fazla getirisi olan, ama bu getiriye karşı da en çok risk taşıyan aracın, hisse senetleri olduğunu da söyleyebiliriz.

 


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI