Çocuklarda Göz Kayma Tedavisi

Göz kaslarındaki bozukluktan kaynaklanan şaşılık bir göz hastalığıdır. Gözün çevresinde kaslar bulunur. Bu kasların sayısı toplam 6dır.  Kaslardan 2 tanesi iç kısmı 2 tanesi de dış bölgeyi hareket ettirir. Diğer 4. kas ise aşağı ve yukarı hareket etmeyi sağlar. Dolayısıyla sağlıklı bir net görüntü oluşabilmesi için bütün kasların sağlıklı bir şekilde hareket etmesi gerekir.  Her iki gözde bulunan altışar adet kas,  kastan gelen görüntüler beyinde birleşerek orada üç boyutlu başka bir görüntü haline dönüştürür. Bu da görme algısını yaratır. Şaşılık durumunda ise üç boyutlu görme durumu ortadan kalkar. Çocuklarda Göz kayması Tedavisi genellikle kız ve erkek çocuklarında eşit olarak oluşur. Bu oran çocuklarda göz kayması yüzde 4 civarındadır. Göz kayması genellikle genetik yatkınlığa bağlı olarak da oluşur.  Bazı göz kaymaları hafif olabilir ama bazılarında ise çok daha belirgin olarak ortaya çıkar.  Göz kayması bulunan çocuklarda her zaman olmasa da belli oranda katarakt,  göz tansiyonu ve birtakım nörolojik hastalıkların da göz kaymasına sebep olduğu bilinmektedir.

Göz Hareketleri Nasıl Değerlendirilir?

Bebeklerin genellikle ilk 3 ayında göz kaymaları görülmektedir. Bunlar normal bir şaşılık yani göz kaymasıdır. Ancak daha sonraki dönemlerde oluşan kaymalar mutlaka göz hekimleri tarafından değerlendirilmelidir. Özellikle iki gözün paralelliği karşıya bakılırken sadece değil bütün bakış yönleri incelenerek değerlendirilir. Bazı göz kayması durumunda boyun sağ veya sol sola doğru eğilebilir. Göz doktoru bu muayenelerde farklı pozisyonlarda çocukları değerlendirerek göz kaymasının kaynağını bulur.  Şaşılık ve göz tembelliği gözler dışarıdan bakıldığında şayet aynı hizada sıralanmadığı zaman sağlıklı olan yani kaymayan göz daha fazla hâkimiyet kazanır. Kaymayan göz böyle bir durumda normal gören gözdür.  Yani gözün beyinle olan bağlantısı normal ve böyle değerlendirilir.  Bebeklerde göz kayması tedavisi erken zamanda tedavi edilmediğinde beyin gözden gelen görüntüyü algılayamaz ve yok saymaya başlar. Böylelikle başka bir rahatsızlık olan ambliyopi denilen bir göz tembelliği ortaya çıkar. Dolayısıyla bu göz tembelliği de gözün ayrı ayrı detaylara odaklanamaması olur ki diğer göze fazla bir güç binmesi durumunda sağlıklı olan gözünde hastalanması söz konusu olur. Bazı çocuklarda göz kayması tedavisi zorunluluğu göz tembelliği ile ortaya çıkar. Ardından da bu tembelliğin ileriki aşamasında göz kayması olarak görülür.

Çocuklarda Göz Kaymasının Tedavisi

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda göz kayması ebeveynler tarafından erken fark edildiğinde dolayısıyla erken tedavi edilmekte ve bu çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Daha sonra oluşabilecek bir tedavi gerek estetik açıdan gözün kusurunu tam olarak ortadan kaldıramaz.  Bu nedenle çocuklarda özellikle erken şaşılık tedavisi çok önemlidir. Çocuklarda göz kayması tedavisi semptomatik sebeplere ona göre değerlendirilmelidir. Kaymalarının tam anlamı ile tedavi edilebilmesi için erken teşhis edilmesi ve sorunun erken fark edilmesi önemlidir.  Böyle durumlarda göz ameliyatı genellikle tedavinin en başında düşünülen durumdur. Çocuklarda yapılan şaşılık ameliyatları son derece başarılıdır.  Çocuk tamamen tedavi edilir.  Bazı durumlarda belli bir süre gözlük takması gerekebilir.

https://www.gozkaymasitedavisi.com/cocuklarda-goz-kaymasi-tedavisi/ hakkında detaylı bilgi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here