Göz Ameliyatları Nelerdir?

Göz hastalıkları ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalı oküloplasti ve orbita cerrahisidir.  Bu cerrahi alanları göz kapakları operasyonundan gözyaşı yolları göz çukurunun hastalıkları tiroit göz hastalığı, şalazyon, plexr gibi bütün göz ve göz çevresinin tedavisi ve cerrahisi ile ilgilenen uzmanlık alanıdır.

Şaşılık Ameliyatı

Şaşılık iki göz arasında bulunan uyum ve paralelliğin ortadan kalkması durumudur. Gözlerde bulunan kasların bazı durumlarda gücü azalır ve bu kas azalması şaşılığa sebep olur. Bir göz düzgün bakarken diğerinde dış tarafa doğru veya iç tarafa doğru kaymalar olur. Bazı durumlarda ise her iki gözde de kas zayıflığı görülür ve kayma her iki gözde de oluşur. Gözlerde oluşan kayma şaşılığın nedenine bağlı olarak kısa sürede veya uzun süreli bir tedavi sonucunda iyileşebilir.  Şaşılık ameliyatı cerrahisinde yapılan tedavinin temel amacı kaymanın düzeltilmesi işlemidir ve düzeltilmesinin ardından görme tam anlamıyla sağlanır. Dolayısıyla estetik açıdan da istenilen görüntü elde edilir. Şaşılık cerrahisi hastalarda 6 aydan itibaren yapılabilen bir tedavidir.  Operasyon gözün çevresinde bulunan kaslara uygulanır bu kasların yerlerinin değiştirilmesi suretiyle gözdeki görme pozisyonu ayarlanır.

Katarakt Ameliyatı

Kataraktlı gözün arka tarafında bulunan merceğin saydamlığının bozularak görmeyi engellemesi durumunda oluşan bir hastalıktır.  Katarakt genellikle ileriki yaşlarda ortaya çıkan ancak çok başarılı operasyonla tamamen ortadan kaldırılabilen bir rahatsızlıktır.  Katarakt genellikle kişilerde uzun vadede gelişen bir hastalıktır.  Hastalık ilerledikçe görme kazanılır net görünürlük kaybolur ve bulanık görme bazı durumlarda tek gözde bazı durumlarda iki gözde birlikte oluşabilir.  Bu hastalarda genellikle ikili görme çift görme gece görüşlerinde azalma gözlerin kamaşması ve ışığa karşı duyarlılık oluşur. İnsanlarda katarak yavaş ilerleyen bir hastalık olduğu için genellikle hastalar görme bozukluğunun çok ciddi olduğu durumlarda hekime giderler.  Oysa katarakt ameliyatı olmak için en son gelinen noktayı beklemeye gerek yoktur.  Görme bozukluğu başladığı andan itibaren ve ilerlemiş yaşlardaki kişilerin en kısa zamanda hastaneye giderek katarakt ameliyatı yaptırmaları en doğru olandır.  Genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişilerde katarakt gelişir.  Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile çok kısa sürede anestezi yapılmadan ağrısız ve acısız katarakt ameliyatları gerçekleştirilmekte ve ameliyattan sonra hasta günlük yaşamına devam etmektedir.

Akıllı Lens

Günümüzde teknolojik gelişmeler özellikle sağlık alanında hızla kullanılmaya başlanmış ve bu konudaki başarı oldukça büyüktür.  Görme sorunu tek bir ameliyatla çözümleyen yeni nesil göz operasyonlarından biri akıllı lens işlemidir. Tıpta Trifokal olarak adlandırılan göz içi merceğidir.  Göz içi mercekleri takılan hastanın ameliyattan sonra yakın ve uzak görme sorunu diye hiç bir göz hastalığı kalmamaktadır. Trifokal cerrahi katarakt ameliyatındaki doğal mercek alınıp yerine yeni bir mercek konularak gerçekleştirilir.  Bu operasyondan sonra hastanın gözlük takmak diye hiçbir sorunu kalmaz.  Trifokal cerrahisi tek mercek veya çift mercek tercih etme hakkı bulunmaktadır.  Tek mercek tercih eden hastalarda uzağı görme sorunu ortadan kalkar.  Yalnızca hasta yakın gözlüğü kullanmak zorunda kalır.  Ancak çift mercek bir cerrahi ameliyat operasyonunda yakın gözlüğü kullanmadan da hem miyop hem de hipermetrop sorunu tamamen ortadan kaldırılmış olur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here