Emar Çekimi Fiyatları   

Emar (MR) cihazı ile vücudun ayrıntılı görüntülenmesi yapılarak, vücudun organlarının incelenebilmesi olanağını sağlar. MR cihazının röntgen ve bilgisayarlı tomografilere göre daha fazla tercih edilmesinin sebebi hastalıkların teşhisinde kullanılmasında ve tedavi sürecinde yapılan tedavinin sonuçlarını görebilmeyi sağlarken zararlı radyasyonların uygulanmamasıdır. Röntgen ve bilgisayarlı tomografilerde insan vücuduna zararlı iyonlaştırıcı radyasyon kullanılmaktadır. Ancak MR çekimlerinde ise güçlü mıknatıslar, radyo dalgaları gönderilir ve kuvvetli bir manyetik alan oluşturulur. Manyetik alan yardımıyla vücut içerisindeki hidrojen atomlarının cihaza gönderdiği sinyaller ölçülerek vücudun organlarının detaylı görüntülenmesi sağlanır.

Emar Çekimi Öncesi Yapılması Gerekenler;

  • Emar çekilmeden önce rahat ve geniş elbise giyilmelidir ve giyilen elbise üzerinde hiçbir metal parça olmamalıdır.
  • Emar cihazı vücuda gönderdiği sinyallerle kuvvetli bir manyetik alan oluşturduğundan, manyetik alanın etkilediği metal esaslı malzemelerin insan üzerinde bulunması durumunda hem net görüntü elde edilemeyecektir hem de zarar etkileri oluşacaktır.
  • Çekim yapılmadan önce her türlü takı (bilezik yüzük, kolye vb.), saat, metal parçalı peruk, işitme cihazları, protez cihazlar, kulak ve burun halkaları gibi piercingler olmamalıdır.
  • Doktorun önerilerine göre hareket edilmelidir. Yeme-içme çekimden önce birkaç saat öncesinden başlamak üzere kısıtlanabilmektedir ya da çekim yapılacak alana göre aşırı su içilmesi tavsiye edilebilmektedir.
  • Cihaz içerisindeki raylı mekanizma üzerinde dururken, sabit durulmalı, yönlendirmeler göre sağ yana, sol yana ya da sırtüstü olmak üzere farklı duruş pozisyonları aldırılabilmektedir.
  • Vücudunda kalıcı metal protez olan kişilere emar çekimi yapılmaz.
  • Cihazın içerisi insan sığabilecek genişlikte ve dar olduğundan kapalı alan korkusu olanlara çekimden önce yatıştırıcı tavsiye edilebilmektedir. Eğer bu korku psikolojik olarak kişiyi çok olumsuz etkileyecekse açık emar fiyatları önerilmektedir.

Hangi Organların Emar Çekimleri Yapılmaktadır?

Emar çekimi ile bir nevi tüm vücudun haritası çıkarılır ve varsa olumsuz durumların tespitine yardımcı olur. Günümüzde özellikle kanser türlerinin vücuttaki yayılma görüntülerinin tespiti içinde MR çekimleri yapılmaktadır. Rahim kanseri olan bayanların rahim filmi fiyatları için MR cihazını kullanmak en ideal çekim yöntemi olacaktır. Hamile bayanlarda bebeğin büyüme sürecinin takibi için ultrason cihazları kullanılmaktadır ve literatürde radyasyon yaymayan ultrason cihazlarının zararlı olmadığı bilinmektedir. Farklı sebeplerde dolayı rahatsızlık olan organın detaylı incelenmesinin yapılması için MR çekimleri yapılmaktadır.

Organlara göre emarlar; beyin emarı, manyetik tınlaşım spektroskopi (MRS), MR anjiyografi, fonksiyonel emar (FMR), difüzyon MR, perfüzyon MR, kalp ve damar sistemi emarı, meme emarı, prostat emarı, kas iskelet sistemi emarı ve tüm vücut emarı olmak üzere birçok emar uygulaması bulunmaktadır. Emar çekiminde her bir organa ait detaylı görüntüleme yapılır ve çekimler sırasında diğer bazı ilavelerde yapılmaktadır. Örneğin; MRG taramalarında kontrast boya enjeksiyonu yapılabilmektedir. Bu boya enjeksiyon ile çekim sırasında bazı kan damarlarının ve dokuların daha net görüntülenmesi sağlanır. Çekimler, incelenecek organa ve alanın büyüklüğüne göre 15 dakika ile 90 dakika arasında değişmektedir. Ultrason fiyatları hakkında bilgi için iletişim adresimizden ulaşınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here