Personel Maaşları Nasıldır?

Devlet sektöründe ya da özel sektörlerde çalışan çok farklı meslek grubu çalışanları bulunmaktadır. Maaşları, çalıştıkları sektöre göre ve işe göre değişmektedir.

Otomotiv sektörü, bay- bayan giyim sektörü, kargo şirketleri, bankacılık sektörü gibi ülkemizde hizmet yürüten birçok özel sektör bulunmaktadır. Kamu kadar düzenli bir getirisi olmasa da bazen kamu sektöründen az, bazen kamu sektöründen daha fazla getirisi olan işler bulunmaktadır.

Asker, bekçi, daktilograf, itfaiyeci, mühendis, öğretmen, polis gibi kamuya hizmet veren personellerde bulunmaktadır. Kamu da çalışan personellerin maaşları, devlet tarafından her ay düzenli olarak ödenmektedir.

Hangi Meslek Grubu Daha Çok Maaş Alır?

Öğretmen maaşları, girdikleri ders saatine göre ve verdikleri ek ders saatine göre hesaplanır. Özel ders veren öğretmenlerin maaşları, kamu da çalışan öğretmenlere göre daha fazla olabilmektedir.

Polis maaşları, kamu da çalışan ve en zorlu işi yapan personel oldukları için diğer memurlara göre fazladır. Çalıştıkları saat ve görev yaptıkları yere göre maaş şekil almaktadır. Diğer meslek grupları ile karşılaştırıldığı zaman maaş olarak iyi durumda olan personellerin polis olduğu anlaşılmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here