Emar Çekimi Nedir? Nasıl Yapılır? 

Açık emar yani manyetik rezonans vücudun tamamının ayrıntılı olarak yatay kesitler halinde inceleyen, çok güçlü radyo frekans dalgaları ile bilgisayara görüntülerini aktaran çok büyük bir mıknatıstır.  HGS filmi ve rahim filmi genellikle hastalıkların teşhisinde ilk başvurulan tetkiklerden biridir.  Röntgen ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme sistemlerinin tam tersi vücuda hiçbir zarar vermeyen radyasyon içermeyen bir görüntüleme uygulamasıdır.  Yaklaşık olarak görüntülenecek alanın durumuna boyutuna ve görüntülenmek istenen bölgenin durumuna bağlı olarak 15 dakika ile 45 dakikalık bir sürede tamamlanır.    Açık emar çekimlerinde hastaya her zaman ilaç verilmez.  Ayrıca hasta ağrı veya acı hissetmez. Hastanın hareketlerinden kaynaklı bir sorun oluşmadığı sürece kısa sürede tamamlanır.  Hasta çekimden sonra günlük yaşamına devam eder.

Emar Çekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Açık emar kişilerin organ iskelet doku gibi bütün sistemi inceleyebilen donanıma sahip çok büyük bir mıknatıstır.  Radyofrekans dalgaları yayarak çalışır ve oldukça yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturur.  Emar, çekilen bir hastaya hastalığı ile ilgili çok geniş ayrıntılı bilgiler verir.  Dolayısıyla hastanın hastalığının teşhisinde ve uygulanacak tedavinin nasıl olacağı konusunda fikir verir.  Vücudun çok farklı bölgeleri açık emar ile görüntülenebilir.  Beyin,  kaslar,  kemik iliği,  el ayak,  bacak,  kas dokuları gibi vücudun tamamının görüntüsünü alabilecek bir sistemdir.  Hatta yumuşak doku ve sinir sistemi ile ilgili görüntülere dahi açık emar tetkiki ile ulaşılabilir.  Açık emar ve kapalı olmak üzere 2 farklı çekim ile gerçekleştirilebilir.  Ancak günümüzde artık kapalı çok fazla kullanılmamaktadır.  İnsanlarda genellikle klostrofobiden dolayı kapalı yerde kalamadıkları için birçok emar tetkiki yapılamamaktadır.  Dolayısıyla buna bir alternatif olarak açık emar sistemi ile günümüzde hastaların son derece konforlu bir biçimde emar çekimleri gerçekleştirilmektedir. Aynı şekilde HGS filmi yani rahim filmi çekimleri de hasta açısından son derece konforludur.

Rahim Filmi Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rahim filmi,  HGS filmi,  açık emar uygulamasından farklı bir yöntemdir.  İki tetkikte de insan vücudunun ayrıntılı olarak incelenmesini sağlayan metotlardır.  HGS filmi yalnızca rahim için görüntülenmesinde kullanılır.  Rahim filmi çekilirken rahim içine kontrast oluşturabilecek iyotlu bir sıvı madde verilir.  Bu ilaç rahim içinin bütün kesitlerine dolduğu için orada çok net görüntü oluşturur.  Bu da hasta hakkında hekime çok ayrıntılı bilgiler verir.  Hastanın rahim içi durumu kalınlaşma veya incelme olup olmadığı tüplerde herhangi bir tıkanıklık veya içinin sıvı dolup dolmadığı gibi ayrıca kısırlık sorununun nereden kaynaklandığı konusunda fikir veren bir görüntüleme uygulamasıdır.  Açık emar da ise rahimin içi dâhil görmek mümkündür.  HGS filmi görüntüleme tetkiki genellikle tüp bebek tedavisi öncesinde istenen bir tetkiktir.   Rahim filmi rahim içi ile ilgili oldukça ayrıntılı bilgiler verir.  Tüp bebek tedavisi olan eşler tüp bebek tedavisine başlamadan önce HGS filmi çektirilerek rahim içinin gebe kalmaya müsait olup olmadığı,  tüplerin açık olup olmadığı veya rahim içinde herhangi bir kitle kist gibi anomalilerin bulunup bulunmadığı önceden teşhis edilerek tedavi edilir ve tüp bebek tedavisine bu tedaviden sonra geçilir.

HSG Filmi Fiyatları 

HGS filmi yani rahim filmi öncelikle bütün görüntüleme merkezlerinde yapılan bir uygulama değildir.  Bu nedenle fiyatları konusunda tam olarak bilgi vermek de bu konuda mümkün değildir.  Genellikle rahim filmi tetkiki jinekolog doktorlar tarafından hastanın rahim içinin incelenmesi için istenen bir incelemedir.  Bu nedenle fiyatları konusunda en doğru bilgi görüntüleme merkezi ile iletişime geçilerek alınan fiyattır.  HGS filmi fiyatları çekim yapılacak merkeze,  görüntüleme merkezine göre değişiklik göstermektedir.  Ancak genel olarak ortalama bir maliyeti vardır ve bunun çok üzerinde fiyatlar ile karşılaşılmaz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here