Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi uzun yıllar rahim ile ilgili hastalıkların teşhisinde kısırlık tedavisi öncesinde ve rahim ağzı kanseri teşhisinde doğru ve ayrıntılı inceleme sağlayan tetkiklerden biridir.  Günümüzde birçok kadına uygulanmaktadır.  Önceki yıllarda kullanılan cihazlarda ağrı ve acı hissedilmekteydi.  Fakat hastanın tercihine bağlı olarak hafif sedasyon verilerek veya yine hasta ve doktorun ortak kararıyla genel anestezi altında da gerçekleştirilebilen tekniklerden biridir.  Yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi çok kısa bir sürede çekilmektedir.  Genellikle anestezi tercih edilmez.

Açık Emar Nedir?

Açık emar vücudun birçok bölgesine kemiklerinin içinin incelenmesine beyin tümörlerinin teşhisinde ve daha birçok organın incelenmesini sağlayan ayrıntılı görüntüleme cihazıdır.  Günümüzde kapalı ve açık emar olmak üzere iki farklı emar cihazı vardır.  İkisinde de görüntü anlamında çok fazla farklılıklar yoktur.  Ancak klostrofobisi bulunan hastaların kapalı emar çektirmemeleri durumunda alternatif oluşturabilecek düzeyde bir cihazdır.  Genellikle açık emar cihazı hasta açısından daha rahat ve konforlu bir inceleme tetkikidir.  Ayrıca küçük çocukların emar incelemelerinde açık emar daha rahat kullanılır.  Bu nedenle kapalı alan korkusu yaşayan hastalara alternatif oluşturan bir görüntüleme cihazıdır.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları günümüzde birbirinden belli ölçüde farklılık gösterse de genel anlamda bütçeyi sarsmayacak derecededir.  Farklı sosyal güvenlik kurumuna bağlı hastalara ücretsiz veya belli katılım payı ödeyerek emar çekimi yapılmaktadır.  Ayrıca özel sağlık sigortası bulunan hastaların anlaşmalı kurumlarla ücretsiz olarak da çektirmeleri mümkündür.  Açık emar fiyatları konusunda görüntüleme merkezini arayarak randevu oluşturmak ve açık emar ücretleri konusunda bilgi sahibi olmak en doğru yöntemlerden biridir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim filmi çocuk sahibi olmak isteyen ebeveynlerin kısırlık tedavisi öncesinde veya tüp bebek mikroenjeksiyon gibi tedaviden önce hamile kalmaya engel bir durumun olup olmadığının anlaşılması için rahim içine çekilen filmdir.  Tıpta rahim filmine histerosalpingografi denir. Rahim filmi rahim içine kontrast maddesi verilerek görüntü alma işlemidir.  Kontrast madde rahim içine basınçlı bir biçiminde verilerek tüplerin içine girmesi sağlanır ve bu sırada birkaç görüntü alınır.  Bazı durumlarda tüplerin tıkalı olması kontrast madde tarafından açılarak aynı zamanda hastanın tedavi olması da sağlanmaktadır.  Yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilir.  Bu süre içinde hastada acı ve ağrı hissedilmez.  Özellikle yeni nesil teknolojik cihazlar da anestezi işlemine gerek kalmadan işlem tamamlanır.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi rahim içinin ayrıntılı olarak incelenmesini sağlayan önemli tekniklerden biridir.  Birden fazla kürtaj olan kadınlarda veya çocuk sahibi olamayan ebeveynlerde rahim içine bakılarak bunun sebepleri araştırılır.  Bunun dışında rahim ağzı kanseri rahim tümörleri yumurtalık kistleri gibi rahimin tamamı inceleme ve imkânı sağlamaktadır.  Rahim filmi genellikle anesteziye gerek kalmadan gerçekleştirilen tetkiklerden biridir.  Ancak hastaların bu konuda çekinceli davranmaları ve acı çekeceğim korkusu anestezi tercih etmelerine sebep olur.  Böyle durumlarda hastanın tercihine bağlı olarak genel veya hafif sedasyon verilerek çekim işlemi gerçekleştirilir.

Açık Emar Kullanım Alanları

Günümüzde gelişmiş teknolojik cihazlarla radyolojik görüntü elde etme çeşitleri oldukça fazladır.  Bunlardan bir tanesi açık emardır.  Açık emar diğer radyolojik tetkiklere göre daha gelişmiş bir sistemdir.  Açık emar görüntüleme cihazıyla beyin,  iç kulak,  göz,  eklemler,  damarlar,  kemiklerin içi,  akciğer,  kalp,  karaciğer gibi birçok organların ayrıntılı olarak görüntülenmesi sağlanabilir. Açık emar prensip olarak hücresel düzeyde metabolik değişikliklerin görüntülenmesi durumlarında da uygulanan tetkiklerden biridir.  Ayrıca açık emar görüntüleme yöntemi ile normal dokularda bulunan biyokimyasal ilişkiler hakkında inceleme yapılmayı sağlayan tekniklerden biridir.

Rahim filmi Ne Kadar Sürer?

Rahim filmi genellikle kadınlar tarafından büyütülen çok acı çekileceğini düşündüren ve bu nedenle de anestezi ile çektirmek isteyen birçok hasta bulunmaktadır.  Ancak rahim filmi son derece kısa sürede rahim içinin tamamının incelenmesini sağlayan önemli tetkiklerden biridir.  Rahim filmi kontrast madde verilerek gerçekleştirilir.  Kontrast madde verilmesinin ardından yumurtalık,  tubalar yani üremeyi sağlayan tüpler rahim içinin tam anlamıyla görüntülenmesi sağlanır.  Ayrıca rahim ağzı kanseri teşhislerinde de rahim filmi oldukça önemli bilgiler verir.  İşlem yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede gerçekleşir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here