Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt yaşa bağlı olarak gelişen ve birçok kişinin ileri yaşlarda karşılaştığı sağlık sorunlarından biridir.  Katarakt görme seviyesinde sorun yaratır.  Bu nedenle görme kalitesi bozulur.  Katarakt tedavisi göz merceğinin şeffaflığını yitirmesi sonucu oluşur.  Hasta genellikle sisli ve puslu görmeye başlar.  Bu giderek artan bir görme kaybına kadar ilerler.  Bunun yanı sıra hasta ışığa karşı hassasiyeti oluşur.  Gözleri kamaşır çift görmeye başlar.  Renkler soluklaşır ve gözlerinin ilerlediğini düşünerek sık sık göz camı değiştirmek ister.  Aslında bunlar katarakt hastalığı belirtileridir.  Katarakt tedavisi ilaç kullanarak veya gözlük değiştirilerek tedavi edilen bir hastalık değildir katarakt tedavisinin tek çözümü göz merceğinin göz içi mercek de değiştirilmesidir ancak bu da hastanın yaşına ve cinsine kataraktın cinsine göre değişiklik gösterir yeterli olmaması durumunda daha farklı özelliğe sahip ameliyatlar yapılır

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk arasında perde denilen katarakt hastalığı göz merceğinde oluşan bozukluklarıdır.  Göz merceği irisin ve göz bebeğinin arka kısmında bulunur.  Görevi ise gözün arka bölümünün içini kaplayan ve ışığa hassas olan retina üzerinde görüntü oluşturmaktır.  Mercekte bulanıklık oluşmaya başladığında ışınların geçişi engelleneceği için görme kalitesi bozulur.  Katarakt tedavisi yalnızca operasyonla mümkündür.  Hasta açısından zor ve yorucu bir ameliyat değildir.  Katarakt tedavisi damla damlatılarak o bölgede anestezi gerçekleştirilir.  Bu anestezik göz damlası gözde uyuşmayı sağlar.  Katarakt tedavisi yaklaşık olarak yarım saat gibi bir sürede gerçekleşir.  Dolayısıyla hasta açısından zor bir ameliyat olmaz.  Ancak bu ameliyat basit bir ameliyat demek değildir.  Bunun için tecrübeli ve deneyimli göz operatörleri tarafından yapılmalıdır.

Makula Deliği Nedir ve Evreleri Nelerdir?

Makula deliği yani görme merkezinde oluşan delik ilerleyen yaşa bağlı olarak Makula dejenerasyonu ile karıştırılan hastalıklardan biridir.  Ancak bu semptomlar birbirine benzeyen semptomlardır.  Bunlar birbirinden farklıdır.  Her iki durumda da ilerleyen yaşta ortaya çıkar ve iyi bir göz hastalıkları uzmanı bu farkı rahatlıkla anlayabilir.  Gözün iç kısmı genellikle gözün yüzde seksen gibi bir kısmını dolduran yuvarlak şeklini korumaya yardımcı jel benzeri bir sıvı ile doludur. Makula deliği neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir.  Ancak hastalıların vakaların büyük bir kısmının belli bir nedeni yoktur.  Genellikle 60 ile 80 yaşları arasındaki kişilerde görülür ve kadınlarda daha sıklıkla görülen bir hastalıktır.  Yaş ilerledikçe gözün orta kısmında bulunan vitröz jöle gözün arka bölümündeki retina ve Makula çekilmeye başladığında orada bir delik oluşur.  Ancak bu deliğin teşhis edilmesi ve en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı denilen hastalık sinir tabakasının alt kısmında bulunan pigment epitelinin tabakasından ayrılması durumudur.  Genellikle retinada oluşan yırtıklar ve delikler yüzünden oluşur.  Delik ve yırtıkların ardından iki tabaka arasına sıvı sızmaya başlar ve bu durumda yüksek derecede miyop olan hastalarda çok belirgin belirtiler olur. Retina tabakası gözün ön ve arka çapı genişledikçe gerilir ve bu gerilme sebebiyle incelmeye başlar.  Dolayısıyla deformasyon oluşur.  Retina dekolmanı genetik yatkınlığa bağlı olarak da olduğu gibi birtakım enfeksiyonlarda retina çevresinde incelme ve bozulmalara sebep olur.  Retina dekolmanı belirtilerinde öncelikle görme kaybı yaşanır.  Bu nedenle önemlidir ve en kısa sürede bir göz doktoruna gitmek gerekir.  Ayrıca göz açık veya kapalı durumda iken hasta ışık çakmalarına benzer belirtiler görüntüler görür.  Uçan cisimler gibi görüntülerin oluşması görme alanı içinde siyah perde oluşması göz kırpma ile geçmeyen bulanıklık ve görme kayıpları en belirgin belirtileridir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here