ED1000 Tedavisi Nerede Yapılır?  

Ereksiyon genel sağlığın göstergesi ortaya çıktığı zaman vücut sağlığında da vardır.  Vücutta kalp hastalığı bir göstergedir.  Hastalar genellikle sertleşme sorunu yaşadıkları zaman doktora başvurmaktadır. Başvuran hastalarda, şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon bulunmaktadır.

Dolayısıyla önemli damarsal bir hastalık sertleşme bozukluğu yapmaktadır. Şeker hastalarının %75’de,  kalp hastaların %50- 60’ında sertleşme bozukluğu vardır.  Damar sertliği olanlar, fazla kilosu olanlar, hareketsiz yaşam biçimini benimseyen insanlarda, sigara içenlerde, kolesterol bozukluğu olan insanlarda ortaya çıkmaktadır.

Yani genel vücut sağlığının olumsuz bir yansımasıdır.   Sertleşme bozukluğu bir damar hastalığıdır.  Penise kan götüren damarlarda daralma ve penisin içindeki damarsal yapı da sertleşme bozukluğuna neden olmaktadır.  Tedavi de amaç damarı düzeltmektir.

ED1000 Tedavisi Nedir?

ED1000 şok tedavisi bakıldığında yeni bir yöntem değildir.  Daha önce taş kırma tedavisinde kullanılan şok dalgayla benzerlik gösterir.   Ancak bu düşük yoğunluklu bir ses dalgasıdır.  Taş kırma da 900 olan enerji bunda 100dür. Dolayısıyla düşük yoğunluklu şok dalgası olarak adlandırılır. ED1000 şok tedavisi ilk denemeleri kalpte yapıldı.

Kalpte elde edilen sonuçların sertleşme bozukluğunda da faydalı olabileceğine yönelik veriler ereksiyon bozukluğunda kullanımın önünü açtı.  Sertleşme bozukluğu ülkemizde 40 yaş üstündeki her 3 erkekten bir tanesinde vardır. Şu anda kullanılan bir takım tedavi seçenekleri vardır.  Ağızdan ilaç tedavileri, enjeksiyon tedavileri,  en son aşamada cerrahi tedaviler yapılmaktadır.

Ancak ağızdan ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda bir ek seçenek olarak Şok dalga tedavisi kullanılmaktadır. Bu amaçla geliştirilen sistem ilk kez 2010’da ortaya çıktı.  Tamamen fiziksel prensiplere dayanan bir sistemdir. Ülkemizde de yaklaşık 4 yıldır kullanılmaktadır.  Özellikle ağızdan ilaçlara cevap vermeyen veya kısmi cevap veren hastalarda oldukça iyi bir seçenektir.

ED1000 Tedavisi Nerede Yapılır?  

Poliklinik ortamında veya muayenehane ortamında kişinin penisine,  penisinin vücut içerisinde olan kısımlarına ayrı ayrı 4 ayrı bölgeye ses şok dalgalarının aktarılması suretiyle uygulanmaktadır.  Herhangi bir lokal anestezi yani uyuşturucu gerektirmeyen, hastanın günlük hayatına engel olmadan ortalama 20 dakika süren ağrısız bir işlemdir.

Penis Protezi Kimler İçin Uygundur?

Penis protezi takılan hasta grubu özellikle birinci ve ikinci basamak tedavilere cevap vermeyen hasta grubudur.  Yani ağızdan kullanılan ilaçlar ya da penise yapılan iğneler gibi birinci ve ikinci basamak tedavilere cevap almayan hastalarda şişirilebilir penis protezi ya da bükülebilir penis protezi kullanılmaktadır.

Protezlerde hekimlerin en çok tercih ettiği protez çeşidi bu iki protezdir.  Bunlar silikondan yapıldıkları için vücut tarafından rahatlıkla kabul edilen ve reaksiyon vermeyen materyallerden oluşur. Bu iki penis protez içinde de en fazla tercih edilen 3 parçalı penis protezdir. Üç parçalı penis protezi üç parçadan oluşur. Bunlar rezervuar, pompa ve protezin kendisidir.

Bu protezin çalışma prensibi, pompaya bir kez basarak, depoda bulunan sıvı yumurtalıkların yanından torba denilen erkek organının içerisindeki silindirlerin içerisine aktarılır.  bu basma hareketi penisteki  silindirleri  tam olarak şişirene kadar tekrar edilir.  Bu aktarım sonucu penis kendi vücudunun elverdiği ölçüde genişler veya uzar.  Buradaki silindirler tam olarak dolduğunda ise ilişki için yetecek sertlik oluşur.  İndirmek istendiği zaman da küçük bir düğmeye basmak suretiyle penisteki sıvı tekrar depoya döner ve penis iner.  Sıvı tekrar eski yerine döner.   Bütün bu protezlerin hiçbir parçası vücut dışarısında gözükmemektedir ve doğal bir görünüm sağlamaktadır.

 

Penise Şok Dalga Tedavisi

Serleşme sorunu tedavisinde penise şok dalga tedavisi uygulanmaktadır.  Bu tedavi yönteminde, penis şok dalgalarıyla uyarılarak peniste yeni damar oluşumu ve var olan damarlarda genişleme sağlanır. Bu tedavi ile sertleşme kalitesinin artırılması sağlanmaktadır.   Bu işlem poliklinik şartlarında uygulanmaktadır.  Seans sırasında ağrı veya sancı oluşmaz.

İşlem 15 dakika sürmektedir.  İşlem genellikle haftada 2 – 3 kez veya her gün şeklinde uygulanmaktadır.  Hastalığın yani sertleşme sorununun ağırlığına bağlı olarak hastalara 6-  24 seans şeklinde farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.  Bu işlem uygulanmadan önce hasta üroloji doktoruna gider tahlilleri yapılır.

Sertleşme sorununun sebepleri belirlenir.  Yetersiz kan gelmesi ile ilgili sebepler belirlendikten sonra tek bir tedavi seçeneği olarak penise şok dalga tedavisi uygulanır.  Bu tedavi uygulandıktan sonra daha iyi bir sertleşme kalitesi sağlanır.

Penis Protezi Operasyon Süreci 

Penis protezi ameliyatı sonrası hastalar genellikle hastanede bir gün yatarlar.  Taburcu olduktan sonra ikinci gün ile 7.  Gün pansumana çağrılır. Birinci ayın sonunda da normal ilişkiye geçerler.  Penis protezi ameliyatı sonrası kişilerin normal cinsel hayata geçmesi yaklaşık 6 haftayı bulmaktadır.  6 haftadan sonra tamamen normal cinsel yaşamlarına kavuşurlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here