21 Eylül tarihi 1994 yılında Alzheimer hastalığına karşı farkındalığı artırmak için Dünya Alzheimer Günü olarak ilan edildi. Bu hastalık artık çok fazla kişi tarafından bilinmekte ve belli bir yaşın üstündeki kişiler için ciddi bir gelecek korkusu olarak ifade edilmektedir.

 

Nöroloji Uzmanı Dr. Sevda Sarıkaya, Dünyada yaklaşık 50 milyon kadar Alzheimer hastası bulunduğunu, ülkemizde ise tahmini olarak 750 bin Alzheimer hastası olduğunu ifade ediyor. Alzheimer’in şu an için bilinen kesin bir tedavisi yok. Gelişmiş ülkelerde en fazla çalışma bütçesi ayrılan hastalıklardan birisi durumunda. Çünkü bu hastalık sadece hastaları değil, yakınlarını, toplumu ve ekonomiyi de etkiliyor. Dr Sarıkaya’nın belirttiğine göre ,Lancet’de yayımlanan bir makalede hastalığın henüz oluşmadan % 35’in belli bazı önlemlerle engellenebildiğinden bahsediliyor. O yüzden Alzheimer hastalığı konusunda farkındalık kazanmak çok önemli. Alzheimer hastalığının en büyük düşmanı Akdeniz tipi beslenme, hareket etmek, sürekli işleyen bir zihin ve aktif bir sosyal hayat.

 

Alzheimer hastalığı ve diğer tür demanslar konusunda 18 yıldır spesifik olarak çalışan, bu konuda yüzlerce farkındalık çalışması ve sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiren, geçtiğimiz yıldan itibaren çalışmalarına Washington’dan devam eden nöroloji uzmanı Dr. Sevda Sarıkaya, yurt içi ve yurt dışında sayısız konferanslar düzenlemiş ve birçok ödüle layık görülmüş bir hekimdir. Bu alanda ciddi bir takipçi kitlesi bulunmaktadır. En son hasta yakınları için düzenlediği bir sosyal sorumluluk projesi, iki aylık eğitim süreciyle ‘ Alzheimer Okulu’ büyük ses getirmiş, yurt içi ve dışından birçok katılım ve haber olmuştur. Şu anda Alzheimer Okuluna online olarak Washington’dan devam etmektedir. Dr. Sevda Sarıkaya’nın Hayykitap’dan yayınlanmış üç kitabı ve birçok akademik yayını bulunmaktadır.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here