Çin Dışişleri Bakanlığı Afrika İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre, Afrika kıtasındaki Çinli işletmeler, salgının getirdiği zorlukların üstesinden gelip faaliyetlerini sürdürerek, Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamındaki projelerin sorunsuz şekilde ilerlemesini sağlıyor.
 
Çin tarafından Afrika kıtasında yürütülen 1100’ü aşkın iş birliği projesinin devam ettiği, çok sayıda Çinli teknisyen ve işçinin çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi. 2 binden fazla Çinli personelin, yeniden işbaşı yapmak üzere ticari uçuşlar ve geçici charter uçuşları yoluyla 20 Afrika ülkesine gönderildiği bilgisi de verildi.
 
Diğer yandan, Çinli bir işletme tarafından Angola’nın Malanje eyaletinde yürütülen Kabudi karayolunun inşasının tamamlandığı açıklandı. Ülkedeki karayolu ağının önemli parçalarından birini teşkil edecek 63,5 kilometre uzunluğundaki karayolunun, taşımacılık alanında verimliliği yükselteceği gibi, ülkenin ekonomik ve toplumsal gelişmesine güç katacağı ifade edildi. Bu yılın ilk yarısında Çin ve Afrika ülkeleri arasında gerçekleşen ticaret hacmi 80 milyar doları aşarken, Çin’den kıtaya yapılan yatırımlar da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,7 arttı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here