CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın Ermenek faciasının yıldönümünde maden kazasında yaşamını yitiren 18 işçiyi andı. Ahmet Akın, ““Ermenek maden faciasında yaşanan acıya tüm Türkiye ortak olduk. Bugün de yüreklerimizi yakan bu acılardan ders çıkarılmalı. Kazalar, işçilerin kaderi değildir” dedi.

CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Soma’da yaşanan facianın ardından 28 Ekim 2014 yılında Ermenek’te meydana gelen maden faciasının derin acılar bıraktığını söyledi. Ahmet Akın, “Aradan geçen zaman o gün yaşanan acılarımızı dindirmedi. Ermenek’te kaybettiğimiz 18 maden şehidimizle birlikte, tüm maden şehitlerimizi ve iş cinayetlerine kurban verdiğimiz emekçileri saygı ve rahmetle anıyorum” diye konuştu.

İktidarın madencilik politikalarının sürdürülebilir olmaktan çıktığını belirten Ahmet Akın, yeraltı kaynaklarının çıkarılarak ülke ekonomisine kazandırılırken insana değer veren bir anlayıştan uzak kalmanın mümkün olmadığını vurguladı Ahmet Akın, “Önce insan diyen bir anlayış beraberinde sürdürülebilir politikalar madencilikte en büyük sorun olan iş kazalarının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Yaşanan maden faciaları göstermiştir ki bu facialar önlenebilirdir. Maden kazaları madencinin kaderi değildir” dedi.

Kaynak CHP Basın Birimi

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here