Borsanın rekor yürüyüşü sürüyor. Dün de BIST 100 endeksi, günü yüzde 0.34 artışla, 1,325.47 puandan kapattı ama gün içerisinde yeni en yüksek rekoru 1,341.91 puana çıkarıldı. Sadece son bir ayda bankalarda % 30, BIST100’de % 20 artış var! Bu yüzden kâr satışları hisse bazlı yaşanabiliyor. Örneğin dün endekse dahil olan toplam 100 hissenin, 39 tanesi değer kazanırken, 59 tanesi ise değer kaybetti.  Ama bugün de yükseliş havasının devamı bekleniyor.

 

Türkiye, Covid19 vakası sayısı artışında dünyada nerede sorusu bugüne kadar merak ediliyordu. Dün Sağlık Bakanı Koca ilk semptom göstermeyen pozitif vaka sayısını açıkladı. Buna göre Türkiye, günlük 28.351 vaka ile Avrupa’da en çok vakanın görüldüğü ülke olurken dünyada 5. sırada yer aldı. Nüfusa oranlandığında Türkiye önündeki ülkelerin üzerine çıkıyor. Bakan Koca: Bazı iller 3. zirveyi yaşıyor. İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa bu iller arasında dedi. Dolayısıyla bu hafta sonu da kısıtlamaların devam edeceğini, ancak vaka artışını azaltmaya yetmediği görülürse önümüzdeki ay önlemlerin daha sıkılaştırılacağı belirtildi.

 

KPMG Türkiye İlaç Sektörü Lideri Hakan Orhan, KDV iadelerinde yaşanan sorunlar ve kamu sağlık kurumlarına verilen ilaçların bedelinin düşük kurla sabitlenmesi nedeniyle, onkoloji ilaçları başta olmak üzere yeni nesil ilaçlar ile yenilikçi tedavilerin Türkiye’ye getirilmediğini söyledi. İlaç şirketlerinin 140 milyar liralık KDV iadesinin bekletildiğini belirten Orhan, “Türkiye ilaçta sürüm ve jenerik ülkesi. Yabancı milyar dolarlık biyoilaçlar geliştiriyor ama Türkiye pazarına eski molekülleri veriyor. 2013’teki Mustafa Nevzat satın almasından bu yana yabancı yatırımcı bu sektöre girmiyor ” dedi.

 

Bugün, ABD’de Şükran günü nedeniyle orada borsalar kapalı olacak. İçeride TCMB’nin Para Politikası Toplantı Tutanakları açıklanacak. Avrupa’da Avrupa MB Toplantı Tutanakları açıklanacak.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 20 yükselerek yeni rekor kırarken Banka Endeksi %30 yükselerek bu yükselişe katkı sunduydu. Beklentiler gerçekleşince yeni rekorlar geldi. Şimdi 1310 seviyesi önemli. Satışlarda burayı takibi öneririz.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here