Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAndroid Performansınızı Geliştirmek İçin 10 İpucu

Tarih: 04-01-2017 20:54:04 + -


Bir bilgisayar gibi, android cihazınızı da bakıma almanız gerekir: yedekleme, büyük dosyaları ve kullanılmayan uygulamaları boşaltma, tuttuğunuz dosyaları düzenleme ve en son güvenlik yamaları ile her zaman güncel olduğundan emin olma. Korkma: bu ipuçlarının genellikle yapılması kolaydır ve zaman harcamak gerekmez. Android'i daha verimli ve daha uzun süre dayanacak şekilde yapabilmenin on yolu.


Android Performansınızı Geliştirmek İçin 10 İpucu

Android cihazınızı bir bilgisayar olarak düşünün. Uygulamaları doldurduğunuzda: uygulamalar, fotoğraflar, videolar, dosyalar yavaşlar, pil daha çabuk tükenir ve karmaşıklığın arasında neye ihtiyacınız olduğunu bulmak zorlaşır.

Bir bilgisayar gibi, android cihazınızı da bakıma almanız gerekir: yedekleme, büyük dosyaları ve kullanılmayan uygulamaları boşaltma, tuttuğunuz dosyaları düzenleme ve en son güvenlik yamaları ile her zaman güncel olduğundan emin olma. Korkma: bu ipuçlarının genellikle yapılması kolaydır ve zaman harcamak gerekmez. Android'i daha verimli ve daha uzun süre dayanacak şekilde yapabilmenin on yolu.

İşletim Sisteminizi Güncelleyin

Android işletim sisteminizi en yeni sürüme güncellemek yalnızca en yeni özelliklere değil aynı zamanda en güncel güvenlik yamalarına erişme anlamına da geliyor. Cihazınıza, operatöre ve mevcut işletim sistemine bağlı olarak süreç biraz farklı olacaktır.

Akıllı Telefonunuzdan Root Yapın

Elbette daha eski bir aygιtιnιz varsa en yeni işletim sisteminize güncelleme yapamayabilir veya belirli bir süre kadar beklemeniz gerekebilir. Root yapmanın faydalarından biri, operatörünüzü kurmadan işletim sisteminizi güncelleyebilir ve yeni özelliklere erişebilmenizdir. Diğer yararlar arasında yerleşik uygulamaları kaldırma, operatörünüz tarafından engellenen erişim özelliklerini kullanma ve çok daha fazlasını içerir. 

Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Eğer root yapmak istemiyorsanız, gereksiz uygulamalar ile başa çıkmanın başka yolları da vardır: depolama alanından tasarruf etmek için bu uygulamaların güncellemelerini kaldırabilir ve bu uygulamaların otomatik olarak güncellenmesini de önleyebilirsiniz. Ayrıca, bu uygulamaların hiçbirinin varsayılan ayarlanmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Google Nexus hattı gibi stok Android çalışan bir cihaz kullanarak tamamen gereksiz olarak gördüğünüz uygulamaları önleyebilirsiniz.

Yerleşik Dosya Yöneticisini kullanın

Android Marshmallow'a geçtiyseniz, yerleşik bir dosya yöneticisine erişebilirsiniz. (Android 6.0 cihazınıza geldiğinde bunu öğrenin.) Daha önce, cihazınızın dosyalarını yönetmek için bir üçüncü taraf uygulaması indirmeniz gerekiyordu. Artık, cihazınızın ayarlarının depolama ve USB bölümüne giderek dosyalarınızı inceleyebilirsiniz. Burada, ne kadar alan kaldığını görebilir, cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları görüntüleyebilir ve dosyaları buluta kopyalayabilirsiniz.

Boş Alan Açın

Akıllı telefonunuz da, bilgisayarınız gibi çok fazla dosya ile dolu ise bu durum cihazınızın performansını ciddi anlamda düşürebilir. Buna ek olarak, aygıtınız ne kadar kalabalık olursa, onlara ihtiyaç duyduğunuzda önemli bilgileri veya resimleri bulmak, o kadar zor olur. Neyse ki, bir bellek kartı yuvası olmasa bile bir Android cihazının alanını silmek nispeten kolaydır. Kullanılmayan uygulamaların kaldırılması, eski resimlerin boşaltılması da dahil olmak üzere Android cihazınızda yer açmak için gereksiz birçok şeyi kaldırmalısınız. İhtiyaç halinde bu kaldırdığınız dosyaları kullanmak için, kaldırma işlemi yapmadan dosyaları yedekleyebilirsiniz.

Pil ömrünü uzatın

Ölü veya ölmekte olan bir pil gibi, üretkenliği yok eden hiçbir şey yoktur. Burada iki kolay çözüm bulunur: her zaman taşınabilir bir şarj cihazı kullanın veya pilinizi daha uzun süre kullanın. Pil ömründen tasarruf etmenin birkaç yolu vardır: Onları kullanmadığınızda Wi-Fi'yi ve Bluetooth'u kapatın; Arka planı çalıştıran uygulamaları sonlandırın; Lollipop'ta tanıtılan güç tasarruf modunu kullanın.

Varsayılan Uygulamaları Ayarlayın

Bir bağlantıya tıkladığınızda veya bir fotoğrafı görüntülemeyi denediğinizde, yanlış uygulama veya web tarayıcısının açılmasından öfkeleniyor musunuz? Ayarlara geçin ve bazı uygulamaların varsayılanı olarak hangi uygulamaların seçildiğini görüntüleyin. Hepsini temizleyip yeni başlayabilir veya tek tek yapabilirsin. Kullandığınız işletim sisteminin sürümüne bağlı olarak varsayılan uygulamaları nasıl ayarlayacağınız ve sileceksiniz.

Android Başlatıcı kullanın

Android arayüzü kullanımı genel olarak kolaydır. Bir HTC, LG veya Samsung cihazınız varsa, muhtemelen Android'in hafifçe değiştirilmiş bir sürümünü çalıştırır. Bununla baş edebilmenin iki yolu vardır. Öncelikle, Google Nexus akıllı telefon veya Motorola X Saf Edition gibi stoklu Android çalıştıran bir cihaza geçebilirsiniz. Alternatif olarak, ana ekranlarınızı özelleştirmenizi ve uygulamaları yönetmenizi sağlayan bir Android başlatıcısı indirebilirsiniz. Başlatıcılar size daha fazla seçenek sunar; Renk şemalarını kişiselleştirebilir, uygulamaları kolayca organize edebilir ve hatta ekranınızdaki öğeleri yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Güvenliği Ciddiye Alın

Son olarak, Android akıllı telefonlar güvenlik kusurlarına eğilimli, bu nedenle bilgili olmalı ve sağduyulu kullanmanız önemlidir. Bilinmeyen gönderenlere ait bağlantıları tıklamayın veya ekleri açmayın ve cihazınızın en son güvenlik yamaları ile güncellendiğinden emin olun. Android Cihaz Yöneticisi'ni kurarak cihazınızı uzaktan kilitleyebilir, konumunu takip edebilir veya cihazı kaybettiyseniz temizleyebilirsiniz. Ayrıca, cihazınızı en üst düzeyde gizlilik için şifreleyebilirsiniz. Android güvenliği konusunda akıllı olmanın diğer yolları hakkında bilgi edinin.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Bilim-Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI