Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAraç İpotekli Kredi

Tarih: 05-01-2017 11:38:48 + -


Günümüzde ev, araba almak, iş yeri açmak gibi hususlarda ilk olarak akıllara kredi çekmek gelmektedir. Acil nakit ihtiyacını gidermek maksadıyla başvurulan bu krediler, dünyanın tamamında olduğu gibi Türkiye'de de kişilerin gelirlerine, kredi notlarına göre düzenlenmektedir. Düzenlenen bu miktarları her banka kendi kredi politikaları uyarınca değişik faiz oranlarına tabi tutar. Ancak kredi çekmek isteğinin önünde bazen birtakım engeller de olabilmektedir. Çünkü bankalar kredi verecekleri şahısları titizlikle seçmekte, bazı şartları sağlamalarını şart koşmaktadır.


Araç İpotekli Kredi

Günümüzde ev, araba almak, iş yeri açmak gibi hususlarda ilk olarak akıllara kredi çekmek gelmektedir. Acil nakit ihtiyacını gidermek maksadıyla başvurulan bu krediler, dünyanın tamamında olduğu gibi Türkiye'de de kişilerin gelirlerine, kredi notlarına göre düzenlenmektedir. Düzenlenen bu miktarları her banka kendi kredi politikaları uyarınca değişik faiz oranlarına tabi tutar. Ancak kredi çekmek isteğinin önünde bazen birtakım engeller de olabilmektedir. Çünkü bankalar kredi verecekleri şahısları titizlikle seçmekte, bazı şartları sağlamalarını şart koşmaktadır. Bu şeraiti yerine getiremeyenler için ise ipotek yoluna gitmektedir. Örneğin, bir ev almak isteyen ancak kenarda birikmişi olmayan vatandaş, araç ipotekli kredi almak için uğraşmaktadır. İpotek edilen taşınır ya da taşınmaz mal sayesinde kendini güvence altına alan banka, gönlü rahat bir şekilde krediyi onaylamaktadır. Çünkü bu sayede, borç sahibinin taksidini ödeyemediği durumlarda, arabaya el koyma hakkına sahip olur.

 

Kredi Notunuz Düşükse, İpoteğe Yönelin

Bankalar, kredi notu adını verdikleri bir uygulamayla kredi verecekleri kişilere seçerler. Bu bağlamda kredi notunu yüksek tutmak çok önemlidir. Puanı belirli bir standardın altına düşen vatandaşlar maalesef kredi alamamaktadır. Bu durumda devreye ipotek ile kredi çekme opsiyonu girmektedir. Para biriktirmenin günümüzde çok zor olmasından dolayı, artık bankaların hemen tamamı, ipotek ile kredi çekme olanağını müşterilerine sunmaktadır. Bu sayede taşınmaz bir malını ipotek altına bırakan vatandaş, kredisini rahatlıkla temin edebilmektedir. Son zamanlarda otomobil ipotekli kredi alma sayısının gittikçe arttığı gözlemlenmektedir.

 

Birtakım Şartları Yerine Getirmeniz Gerek

Teminat gösterdiğiniz bir araçla kredi çekmek gayesini taşıyorsanız, evvelâ almak istediğiniz kredi miktarını kafanızda doğru biçimde şekillendirmeniz gerekmektedir. Otomobil ipotekli kredi alma opsiyonunu değerlendirmek istenler, çekecekleri miktarın aracın değerinin tamamı fiyatında olmamasına dikkat etmelidirler. Tersi durumda, aracın güncel değerinin çok üzerinde bir kredi çekme talebinde kredi başvurunuzun reddedilmesi çok yüksek bir ihtimaldir. Hülasa, çekmek istediğiniz kredi miktarıyla arabanızın fiyatı eşit olmalıdır. Eğer bu şartları sağlarım diyorsanız, kredi almak istediğiniz bankaya müracaat etmeli, yetkili birinden gerekli belgeleri öğrenerek başvurunuzu tamamlamalısınız.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI