Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAskerlik Tecilleri İptal mi Ediliyor? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:13:06 Güncelleme: 14-03-2017 23:21:06 + -


Sosyal medyada yayılan “Askerlik tecil süreleri geri alındı” “Askerlik tecilleri iptal ediliyor” gibi iddialara Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık tecillerde herhangi bir değişikliğin olmadığını uygulamada değişikliğe gidilmediğini belirtti.


 Askerlik Tecilleri İptal mi Ediliyor? - 14 Mart 2017 Salı

Sosyal medyada yayılan “Askerlik tecil süreleri geri alındı” “Askerlik tecilleri iptal ediliyor” gibi iddialara Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık tecillerde herhangi bir değişikliğin olmadığını uygulamada değişikliğe gidilmediğini belirtti.

Sosyal medyada yayılan  tartışmalara Milli Savunma Bakanlığı son noktayı koydu. Sosyal mecralarda askerlik tecillerinin iptal edildiğini veya tecil sürelerinin daha erkene çekildiğine yönelik iddialar vardı. Konunun büyümesiyle birlikte Milli Savunma Bakanlığı açıklama yapma gereği duydu.

Milli Savunma Bakanlığı konu ile ilgili resmi sitesinden yaptığı açıklamada Uygulamada herhangi bir değişikliğin olmadığını ve sosyal medyada yayılan iddiaların asılsız olduğu belirtti.

Bakanlık, tecil iptali veya tecil süresinde bir değişiklik olmadığını askerlik konusunda vatandaşların herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığını belirtti. 

Ayrıca bakanlık 3 madde ile tecil uygulamasının özelliklerini sıralayarak herhangi bir değişikliğin olmadığını askerlik tecillerin hangi durumlarda geçerliliği koruduğunu anlattı. Ayrıca resmi sitesinden 3 maddelik konu ile ilgili açıklama yaptı. 

1- Öğrenci ertelemeleri 1111 sayılı Kanunun 35'nci Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre Üniversiteler tarafından kimlikleri bildirilen yükümlülerin askerlikleri 2 senelik öğrenim süresi için 4 yıl; 4 senelik öğrenim süresi için 7 yıl; 6 senelik öğrenim süresi için 9 yıl olarak okula ilk kayıt yaptırdıkları yıldan itibaren ertelenebilmektedir. Erteleme süreleri, lisans/ön lisan eğitimde 29 yaşını aşmamakta Lisans üstü eğitimlerde ise 35 yaşına çıkabilmektedir

2- Öğrencilerin mezuniyeti veya okulu terk etmelerinde ise, bu ertelemeleri iptal edilerek yükümlülerin yoklama için gerekli işlemleri başlatılmaktadır. Bununla birlikte öğrenciler öğrenimlerini terk ettikleri veya mezun oldukları tarihten itibaren 1 veya 2 sene süreyle sevk tehirleri haklarını kullanabilmektedirler.

3- Örneğin 2012'de 4 senelik bir fakülteye kaydolan öğrencinin askerliği 2019 yılı sonuna kadar ertelenmektedir. Öğrenci 2016 yılında mezun olduğu takdirde mevcut erteleme süresi iptal edilerek yoklama için gerekli işlemler başlatılmaktadır. Bu nedenle, basında çıkan haberlerin yanlış yorumlamadan kaynaklandığı, uygulamada bir değişiklik olmadığı görülmektedir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Güncel Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI