Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAutorun.inf nasıl silinir?

Tarih: 12-01-2017 15:36:19 + -


Autorun.inf dosyası kendine ait bir kopyasını oluşturarak bölümlerinizin her tarafına yayılmış ve genellikle USB flash sürücülerden gelen bir virüstür. C: veya USB flash sürücünüze çift tıkladığınızda size bir otomatik çalıştırma menüsü vererek sürücülerinize erişmenize izin vermez.


Autorun.inf nasıl silinir?

İnternetin ve harici sabit sürücülerin artan kullanımı ile virüs saldırıları artık her zamankinden daha hızlı ve yaygınlaşıyor. Bulunan en yaygın virüslerden biri autorun.inf dosyasıdır. Bu zararlı yazılımın en yaygın şekilde bulaşan modu USB flash sürücülerdir. Bu zararlı yazılım genellikle her bir sürücüye kendisinin birden çok kopyasını salt okunur ve gizli bir dosya olarak oluşturur. Autorun.inf dosyasından kurtulmanın tek yolu, komut istemi penceresini kullanarak ve her bir sürücü bölümü için gerekli sözdizimini kullanarak tamamen silinmesidir.

Sorun

Autorun.inf dosyası kendine ait bir kopyasını oluşturarak bölümlerinizin her tarafına yayılmış ve genellikle USB flash sürücülerden gelen bir virüstür. C: veya USB flash sürücünüze çift tıkladığınızda size bir otomatik çalıştırma menüsü vererek sürücülerinize erişmenize izin vermez.

Çözüm

Normalde bir virüs, bir sürücünün açılmasına neden olan bir Windows sistemini enfekte ederse, otomatik olarak her bir sürücünün kök dizininde autorun.inf adlı bir dosya oluşturur. Bu autorun.inf dosyası salt okunur, gizli ve sistem dosyasıdır. Ayrıca klasör seçeneği virüs tarafından da devre dışı bırakılmıştır. Bu kasıtlı olarak kendisini korumak için virüs tarafından yapılır. Autorun.inf herhangi bir sürücüyü açmaya çalıştığınızda virüsün gerçekleştirdiği tüm işlemleri başlatacaktır. Bu dosyayı silmek ve bu sorunu düzeltmek için sisteminizi yeniden başlatmanız yeterlidir. Autorun.inf dosyasını göstermek ve silmek için aşağıdaki komut takımını izleyin

1. Başlat> Çalıştır'ı açın> cmd yazın ve enter tuşuna basın. Bu, bir soruyu açacaktır. Bu istem penceresinde aşağıdaki komutları yazın.

2. cd \ press enter yazın.

3. attrib yazın -r -h -s autorun.inf enter tuşuna basın

Lütfen boşluğa dikkat edin: çizgi ile harf arasında boşluk bırakmayın.

4. del autorun.inf yazın, enter tuşuna basın

Sistem "dosya bulunamadı" mesajı uyarısı verirse, autorun.inf için sırayı kontrol edin

5. Bir g sürücünüz varsa: g: yazın ve enter tuşuna basın. Şimdi lütfen 3. ve 4. adımları tekrarlayın. Benzer şekilde, her sabit disk bölümü için 5. adımı tekrarlayın.

Sisteminizi yeniden başlatın ve sorununuz giderilecektir. Ancak, soruna neden olan autorun.inf virüsü hala bilgisayarınızda yer almaktadır.

Internet'e bağlı olduğunuzdan emin olun ve Malwarebytes 'Anti-Malware'i indirin. Kurulum başladığında, uyarıları takip edin ve varsayılan ayarları değiştirmeyin. Yükleme tamamlandığında, bunlardan her ikisini de işaretli bırakın: Update Malwarebytes 've Malwarebytes' Anti-Malware'i başlatın. Son'u tıklayın. MBAM otomatik olarak başlayacak ve bir tarama yapmadan önce sizden güncellemeniz istenecektir. Bir güncelleme bulunursa, yazılım kendiliğinden güncellenecektir. Bu kutuyu kapatmak ve devam etmek için OK düğmesine basın.

Tarayıcı sekmesinde:

"Hızlı Tarama Yap" seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Daha sonra Tara'yı tıklayın. Bir sonraki ekran taramanız gereken sürücüleri seçmenizi ister. Tüm sürücüleri seçili bırakın ve Başlat düğmesine tıklayın. Analiz başlar ve en üstte "Tarama devam ediyor" yazısı görünür. Biraz zaman alabilir, bu

yüzden lütfen sabırlı olun. Tarama işlemi tamamlandığında, bir ileti kutusu "Tarama işlemi başarıyla tamamlandı" derdi. Bulunan tüm nesneleri görüntülemek için 'Sonuçları Göster' seçeneğini tıklayın. Uyarı kutusunu kapatmak ve kaldırma işlemine devam etmek için Tamam'ı tıklayın. Bulunan kötü amaçlı yazılımların listesini görmek için ana ekranda "Sonuçları Göster" adlı düğmeyi tıklayın. Her şeyin işaretli olduğundan emin olun ve Seçilenleri Kaldır'ı tıklayın. Kaldırma işlemi tamamlandığında, bir günlük raporu açılacak ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenebilir. Günlük dosyası

Otomatik olarak kaydedilir ve MBAM'deki Günlükler sekmesini tıklatarak açılabilir. Not: MBAM, kaldırılması zor bir dosya ile karşılaşırsa, sizden 1'inde 2 istem alınır. Her birine Tamam'ı tıklayın ve MBAM'ın işlemle devam etmesine izin verin. Bilgisayarı yeniden başlatmanız istenirse lütfen derhal yapın. Yeniden başlatılamaması Malwarebytes'in tüm zararlı yazılımları kaldırmasını önleyecektir.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Bilim-Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI