Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınBilgisayar ağının performansını belirleyen faktörler !

Tarih: 04-01-2017 21:00:00 + -


Temel işlevsellik ve güvenilirlikle birlikte, bir bilgisayar ağı performansı genel yararlılığı belirler. Ağ hızı, birbiriyle ilişkili faktörlerin bir kombinasyonunu içerir.


Bilgisayar ağının performansını belirleyen faktörler !

Temel işlevsellik ve güvenilirlikle birlikte, bir bilgisayar ağı performansı genel yararlılığı belirler. Ağ hızı, birbiriyle ilişkili faktörlerin bir kombinasyonunu içerir.

Ağ Hızı Nedir?

Kullanıcılar tabii ki ağlarının her durumda hızlı çalışmasını ister. Bazı durumlarda, bir ağ gecikmesi yalnızca birkaç milisaniye sürebilir ve kullanıcının yaptığı şeyi göz ardı edilebilir bir etkiye sahiptir. Diğer durumlarda, ağ gecikmeleri bir kullanıcı için ciddi yavaşlamalara neden olabilir.

Ağ hızındaki sorunlara özellikle duyarlı tipik senaryolar şunları içerir:

Yeni bir bağlantı kurma zamanı

Bir Web sayfasını yüklemek için zaman

Bir uygulama, işletim sistemi düzeltme eki veya diğer dosyaları karşıdan yükleme zamanı

Ağ Performansında Bant Genişliğinin Rolü

Bant genişliği, bir bilgisayar ağı hızını belirlemede önemli bir faktördür. Neredeyse herkes, ağ yönlendiricilerinin bant genişliği derecelerini ve Internet servislerini, ürün reklamlarında göze çarpan özellikli numaraları biliyor.

Bilgisayar ağındaki bant genişliği, bir ağ bağlantısı veya arabirim tarafından desteklenen veri hızını belirtir. Bağlantı toplam kapasitesini temsil eder. Kapasite ne kadar büyük olursa, o kadar iyi performans elde edilir.

Bant genişliği hem teorik derecelendirmeleri hem de gerçek çıktıları ifade eder ve ikisini birbirinden ayırmak önemlidir. Örneğin, standart bir 802.11g Wi-Fi bağlantısı, 54 Mbps'lik nominal bant genişliği sunar, ancak gerçekte gerçek verimde bu numunenin yalnızca %50'sine veya daha azına erişir.

Teorik olarak 100 Mbps veya 1000 Mbps maksimum bant genişliğini destekleyen geleneksel Ethernet ağları, ancak bu maksimum miktara makul bir şekilde ulaşılamaz. Hücresel (mobil) şebekeler genellikle herhangi bir belirli bant genişliği derecelendirmesini talep etmez, ancak aynı prensip geçerlidir. Bilgisayar donanımı, ağ protokolleri ve işletim sistemlerinde kullanılan genel giderler teorik bant genişliği ile gerçek çıktı arasındaki farkı artırır.

Ağ Bant Genişliğini Ölçme

Bant genişliği, saniyedeki bit sayısı cinsinden ölçülen ağ bağlantısı üzerinden zamanla geçen veri miktarıdır. Yöneticiler ağ bağlantılarının bant genişliğini ölçmek için çok sayıda araç bulundurur. LAN'larda (yerel alan ağları) bu araçlar netperf ve ttcp'yi içerir. İnternet'te, çoğu ücretsiz çevrimiçi kullanım için çok sayıda bant genişliği ve hız test programı bulunmaktadır.

Kullanılmakta olan bu araçlarla bile, bant genişliği kullanımı, donanım yapılandırmasına ve bunların nasıl kullanılacağı da dahil olmak üzere yazılım uygulamalarının özelliklerine bağlı olarak zamanla değiştiği için kesin olarak ölçmek zordur.

Geniş Bant Hızları Hakkında

Yüksek bant genişliği terimi bazen daha hızlı geniş bant İnternet bağlantılarını geleneksel çevirmeli ağ veya hücresel şebeke hızlarından ayırmak için kullanılır. "Yüksek" ve "düşük" bant genişliğine ilişkin tanımlar değişir ve ağ teknolojisi geliştirildiğinde yıllar içinde gözden geçirilmiştir. FCC'nin önceki en düşük 4 Mbps ve 1 Mbps'lik keskin artışları yansıttı.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Bilim-Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI