Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınBitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Alınır ve Bitcoin Nerelerde Kullanılır?

Tarih: 02-01-2017 23:13:30 + -


Bitcoin nedir sorusuna cevap bulduktan sonra, kişiler bu yöntem ile kurlar arasındaki farkı düşüreceklerini düşünmektedirler. Fakat, bu düşünce gerçeği ifade etmeyecektir. Çünkü, yapılacak olan alım ya da satım işlemlerinde Bitcoin kullanılmak istenirse, ülke para birimlerinde geçerli olan vergiler, eksiksiz bir şekilde uygulanmakta ve para birimleri arasındaki değerler piyasadaki düzeylere getirilmektedir.


Bitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Alınır ve Bitcoin Nerelerde Kullanılır?

Bitcoin Nedir?

Dijital platformların hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte, dijital ortamdan yapılacak parasal işlemlerde kolaylık sağlanabilmesi amacıyla birçok hizmet ortaya çıkarılmıştır. Bunlardan birisi olan ve dünya genelinde kullanım imkanı bulunan Bitcoin, herhangi bir ülkenin Merkez Bankas’na bağlı olmayan, ülkelerin resmi para birimlerinin kullanılarak alınıp satılma özelliği bulunan ve farklı kişiler arasında gerçekleşen parasal transferlerde, üçüncü kişi olarak adlandırılan aracı kurumlara da ihtiyaç duyulmadan, para transferi yapılmasını temsil etmektedir. Bitcoin nedir adı altında onlarca belirsiz soru ile gündemden bir an olsun düşmeyen bu kavram, temel itibari ile Euro ve Dolar’a rakip olabilmesi için ortaya çıkarılmıştır. Kendisine ait bir sembolü olan ve dijital pazarlarda da genellikle BTC kısaltması ile işlem gören Bitcoin, geleceğe dönük yatırım yapmak isteyen kişilerin incelemesinde bulunmaktadır.

Çünkü, birçok ekonomist, ilerleyen dönemlerde kağıt para kullanımının tamamen ortadan kaldırılacağı, bunun yerine de dijital ortamda geçerli olacak sanal tutarların geçerli olacağını iddia etmektedir. Bu düşünceyi mantıklı bulan ve olabilitesinin de yüksek olduğunu kabul eden kişiler, doğrudan Bitcoin nedir sorusu ile araştırmalarına başlamıştır. Kendisine ait internet sitesi üzerinden sistemin işleyişi ce hangi cüzdanlar ile günlük işlemler yapılabileceğini anlatan Bitcoin sistemi, birçok mağaza tarafından da geçerli bir para birimi olarak kabul edilmiş, yapılan ödemelerde ya da yapılacak ödemelerde Bitcoin kabul edeceklerini, resmi bir şekilde ilan etmiştirler.

Bitcoin nedir sorusuna cevap bulduktan sonra, kişiler bu yöntem ile kurlar arasındaki farkı düşüreceklerini düşünmektedirler. Fakat, bu düşünce gerçeği ifade etmeyecektir. Çünkü, yapılacak olan alım ya da satım işlemlerinde Bitcoin kullanılmak istenirse, ülke para birimlerinde geçerli olan vergiler, eksiksiz bir şekilde uygulanmakta ve para birimleri arasındaki değerler piyasadaki düzeylere getirilmektedir.

 

Bitcoin Nasıl Alınır?

Ülkelerin kendilerine ait olan para birimlerine baktığımızda, her birinin farklı değerler ile ifade edildiğini görmekteyiz. Güncel makroekonomik veriler ve ülkelerin birbirleri ve iç işlerinde meydana gelen durumlara göre şekillenen bu değer farklılıkları da döviz piyasalarını ortaya çıkarmıştır. Fakat, dijital ortamlardaki ihtiyaçları karşılayabilmek adına ortaya çıkarılmış Bitcoin sistemi, hiçbir ülkeye ait olmamasına ya da Merkez Bankası tarafından çıkarılmıyor olmasına rağmen, tıpkı döviz değerleri gibi ülkelerin para birimlerine göre belirli üstünlükler kurmaktadır. Bunun nasıl yapıldığı konusunda birçok teori ortaya atılsa da, ünlü ekonomi uzmanlarının bu sisteme olan güvenlerinin tam olduğunu söylemelri, hem yatırımcıların dikkatini çekmiştir hem de Bitcoin nasıl alınır konusundaki araştırmaların hızlanmasına neden olmuştur.

Kişiler alacakları Bitcoinler ile, anlaşmalı olan kurumlardan alım satım işlemi yapabilmektedirler. Şuan bir birim Bitcoin için 2 Lira’nın üzerinde ödeme yapılması gerekmektedir. Geleceğin yatırım aracı olduğu iddia edilen bu platformda sizler de yatırım yapmak ya da internet üzerinden yapılacak işlemlerinizde güvenilir işlem yapmak istiyorsanız, Bitcoin nasıl alınır önce bu konuyu araştırmanız gerekmektedir. İlk olarak BTC Türk adı altında oluşturulan, Bitcoin Türkiye’nin internet sitesine girmeniz gerekmektedir. Bu internet sitesinde, Bitcoin’in günlük ve anlık olarak değerleri karşınıza çıkacaktır. Satın alma işlemleri için oluşturulan sayfaya giriş yapıp, gereken ödeme işlemlerini tamamladıktan sonra, hesabınıza Bitcoin yüklemesi yapılacak ve bundan sonra da dilediğiniz şekilde kullanım sağlayabileceksiniz.

 

Bitcoin Nerelerde Kullanılır?

Kişisel bir deney amacı ile üretilen ve bu deney için banka ya da herhangi bir resmi kurumdan bağımsız bir şekilde maddi karşılığı olan bir para birimi üretilen sistemin adı Bitcoin’dir. Bu sistem, başlangıçta 21 milyon adet üretilmek üzere inşaa edilmiş ve sistem 21 milyon adet Bitcoin ürettiği zaman, basım işlemlerine son vereceğini açıklamıştı. Fakat, zamanla deneysel bir ürün olmaktan çıkan ve kişilerin yatırım yapmak adına kullandıkları Bitcoin, yabancı ülkelerde artık para birimi gibi kullanılmaya başlamıştır. Tıpkı döviz piyasalarında olduğu gibi, tek birimlik Bitcoin’in değeri sürekli olarak değişmektedir. Kişilerin yatırım yapmak için biriktirdikleri Bitcoin nerelerde kullanılır konusuna gelecek olursak, ülkemizde somut bir örnek vermemiz mümkün olmayacaktır.

Çünkü; ülkemizde alışverişler sonucunda yapılacak olan ödeme işlemlerinde, likit bir değeri olan, resmi para birimleri kullanılmaktadır. Yasal karşılığı da olan bu şarttan dolayı, internet üzerinde herhangi bir işem yapılamadığı bilinmektedir. Fakat, yurt dışında, geçerli olan para birimleri arasında, Bitcoin’i birçok ülkede görebilirsiniz. Bundan dolayı, Bitcoin nerelerde kullanılır sorusuna yanıt arayan kişiler, dış ticaret amacı ile bu ürünü kullanmayı deneyebilirler. Kendi hesaplarında bulunan Bitcoin tutarlarını aktardıktan sonra yapacakları ticaretler ile, elde ettikleri ürünlerin satışını gerçekleştirerek nakit dönüşüm sağlayabilirler. Bunun dışında, kişisel ödemelerin, Bitcoin hesapları arasında yapılan transferler ile gerçekleştirildiği ve tamamen de güvenilir bir yöntem olduğu da, kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar arasındadır.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI