Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınBuz Hokeyi Nedir? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 22:25:59 + -


Buz Hokeyi Nedir? Tarihsel Gelişimi, Oyun Kuralları, Ülkemizde Buz Hokeyinin YeriBuz Hokeyi Nedir?

Buz hokeyi, adından da anlayabileceğiniz üzere buz üzerinde oynanan bir hokey türüdür. Buz hokeyi, Kuzey ve Doğu Avrupa’da da yaygın bir spor olsa da, Kuzey Amerika NHL ile adeta buz hokeyini tekeline almış bulunmaktadır. Hatta şöyle bir örnek vereyim, IIHF (Uluslararası Hokey Federasyonu) kayıtlarına göre, Amerika ve Kanada’da 1.2 milyon lisanslı oyuncu bulunmakta. Bu iki ülkenin en yakın takipçisi Çek Cumhuriyeti’nin ise yalnızca 100.000 lisanslı sporcusu bulunuyor. Durum da böyle olunca, hem kulüp, hem de milli takımlar düzeyinde Amerika ve Kanada’nın borusu ötüyor.

 

Tarihsel Gelişimi

“Çubuk ve top” üzerine kurulu oyunlar milattan öncesine dayanır. Özellikle Avrupa’da çim hokeyi, shinty, hurling gibi pek çok örneği de mevcuttur. Bu tür sporların bu denli popüler olmasıyla birlikte, buza inmeleri de çok uzun sürmemiştir. Özellikle Ortaçağda günümüz golfüne benzeyen, ancak buz üzerinde yapılan IJScolf isimli spor oldukça popüler olmuştur. Ne var ki, bu spor buz hokeyinden oldukça uzaktır ve ancak 1797 kışında İngiltere’de Thames Nehrinde günümüzdekine benzer bir hal almıştır. Günümüzdekine benzer diyorum çünkü o dönemde bırakın spor denmeyi, yalnızca bazı gruplar arasında eğlence olmayı başaran buz hokeyinin kurallar çerçevesinde oynanması 19. yüzyılın ortalarını bulmuş, 1908 yılında IIHF’in kurulmasıyla ise tam anlamıyla bir spor halini almıştır.

 

Oyun Kuralları

Buz hokeyi, her biri 20 dakikalık, üç periyot süren kıyasıya mücadeleye sahne olur. Bu mücadeleye ev sahipliğini ise rink yapar. Rink içerisinde biri kaleci, toplam altı kişilik iki ekip bulunur. Kenarda hazır bekleyen, biri kaleci 14 oyuncu da kadroyu tamamlar. Buz hokeyinde değişiklik konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Hatta bu değişikler de oyuncuların oynama alışkanlıkları ve seviyelerine göre idealize edilmiştir. Hücum oyuncuları “line”, defans oyuncuları ise “partner” yaklaşımına göre gruplandırılmıştır ve buna göre değişiklikler yapılır. Özellikle linelar arasında belirli bir sistem vardır. Mesela birinci line takımın ofansif olarak en güçlü oyuncularını barındırırken; dördüncü line, diğer oyuncuların dinlenmesi için sahaya sürülür. Ayrıca takımlar, hem kendi power play periyodları, hem de rakibin power play periyodları için farklı linelar kullanırlar. Yeri gelmişken, buz hokeyinde iki ve dört dakika cezaları bulunmaktadır. Bir oyuncu bu cezalardan birine çarptırılırsa süre boyunca kenarda bekler ve takımını eksik bırakır. Eğer kaleci bu cezaya çarptırılırsa, cezayı başka bir oyuncu çeker. Bir tarafın eksik kaldığı bu periyot ise power play adını alır. 

 

Uluslararası Organizasyonlar

Uluslararası alanda iki önemli buz hokeyi organizasyonu bulunmaktadır. Birincisi tahmin edebileceğiniz üzere kış olimpiyatlarıdır ve 4 yılda bir düzenlenir. Diğer önemli organizasyon ise, IIHF’in düzenledi Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası’dır. Yılda bir düzenlenen şampiyona, bir lig sistemi üzerine kurulmuştur. Toplamda 4 lig bulunur. Alt liglerdeki takımlar üst liglere çıkmak için çabalarken, en üst ligdekilerin amacı ise altın madalyayı kazanmaktır. Şampiyonanın en çok altın kazanan ülkesi -Sovyetler Birliği dönemi de hesaba katılınca- Rusya’dır. Rusya’yı Kanada takip eder. Ne var ki, Sovyetler Birliğini dağıldıktan sonra Rusya’nın epey durakladığı bir dönem de mevcut. Bu dönemde Çek Cumhuriyeti, Slovakya gibi ülkeler de altın madalyalar kazanmıştır. Son yıllarda ise mücadele daha çok Kanada ve Rusya arasındadır. Bu ikiliyi ise Amerika ve Çek Cumhuriyeti takip etmektedir.

 

Ülkemizde Buz Hokeyi

Maalesef ülkemizde buz hokeyi pek revaçta olan bir spor değil. Son dönemde özellikle üniversitelerin girişimiyle biraz olsun yaygınlığı artmış olsa da, hem kulüp, hem de milli takımlar düzeyinde pek başarılı sayılmayız. Bana sorarsanız buz hokeyini daha yaygın hale getirmenin yolu da, iyi bir reklam projesi ve eğitimden geçiyor. Bu konuda ne denli ciddi girişimler var açıkçası pek bir bilgim yok. Ancak size önerim, buz hokeyiyledoğrudan ilgilenemiyorlarsanız bile izlemeniz. Oldukça keyif alacağınızı garanti ediyorum.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Spor Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI