Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınCiltteki Yanıklara Doğal Tedavi Yöntemleri- 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:40:25 Güncelleme: 14-03-2017 23:55:25 + -


Günlük hayatta birçok tehlike ile karşı karşıya kalınmakta. En ufak bir dikkatsizliğin bile önü alınamayacak ağır sonuçlar doğurması kaçınılmaz hâl alıyor. Bu tehlikelerde biri ise ciltte oluşan yanıklar.


Ciltteki Yanıklara Doğal Tedavi Yöntemleri- 14 Mart 2017 Salı

Günlük hayatta birçok tehlike ile karşı karşıya kalınmakta. En ufak bir dikkatsizliğin bile önü alınamayacak ağır sonuçlar doğurması kaçınılmaz hâl alıyor. Bu tehlikelerde biri ise ciltte oluşan yanıklar. Evde, iş yerinde, sokakta veya herhangi bir yerde dikkatsizlik sonucu yanma tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilmekte. Ciltte oluşan yanıklar, vücutta ciddi derecede acıya ve sonrasında izlere sebep olabilmekte. Ciltteki yanıklar için doğal tedavi yöntemleri uygulanması, bu durum için ilk müdahale olmaktadır. Ciltte oluşan yanıklar su toplayabilir ya da deri üzerinde kabarcıklar oluşturabilir. Bu gibi istenmeyen sorunların önlenmesi veya giderilmesi için ciltteki yanıklar için doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Ciltte Oluşan Yanıklar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

-     Çiğ Patates İle Tedavi: Her evde muhakkak bulunan ve sık sık tüketilen sebze patates, içerdiği anti-inflamatuar özelliği sayesinde ciltteki yanıklara karşı etkilidir. Gözaltlarında oluşan halkaların giderilmesi için de tercih edilen çiğ patates, dilimlenerek ciltte oluşan yanıklara uygulanabilir. Yanık bölgelerde oluşan ağrıyı azaltır ve kabarmayı da önler.

-     Soğuk Su İle Doğal Tedavi: Ciltte oluşan yanığın ilk anlarında yanan bölgenin soğuk suya tutulması, yanık ile birlikte daha fazla alana yayılmasını engellemektedir. Aynı zamanda yanık bölgenin yatışmasını sağlamakta ve ağrıyı önemli ölçüde önlemektedir. Bunun yanında yanık bölgeye buz kompresi yapılabilir. Belirli aralıklarla birkaç saat boyunca uygulanmasında da fayda vardır.

-     Aleo Vera İle Tedavi Yöntemi: Oldukça şifalı bitki olan Aleo Vera, rahatlatıcı özelliği ile bilinmektedir. Aleo Vera bitkisinin suyu veya jeli vücutta oluşan yanıklara uygulanabilir. Ciltte rahatlama hissi oluşturan Aleo Vera bitkisi, iyileşme sürecinin hızlanmasında da önemli rol oynamaktadır. Zira vücutta yeni hücrelerin oluşumuna da destek olur.

-     Bal İle Doğal Tedavi: Oldukça faydalı bir besin olan bal, yanıklar için de kullanılabilmektedir. Dezenfekte edici özelliği sayesinde vücuttaki yanıkların giderilmesinde de fayda sağlamaktadır. Yanığın bulunduğu alanlara bol miktarda sürülmesi gerekmektedir. Bal, bir süre vücutta ki yanığın üzerinde bekletilir. Daha sonra yanık bölge soğuk su ile durulanabilir. Bu işlemin gün içerisinde birkaç kere uygulanması da fayda sağlamaktadır.

-     Hindistan Cevizi Yağı İle Doğal Tedavi: Hindistan cevizinin yağı da küçük çaplı yanıklar için en iyi çözümlerden biridir. Laurik asit, miristik asit, kaprik asit ve ayrıca E vitamini deposu olan Hindistan cevizi yağı, çeşitli asitleri de barındırır. Bu açıdan zenginliği ile bilinen Hindistan cevizi yağı yanıklara uygulanır. Yanıkların iyileşmesine de katkı sağlar.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI