Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınÇocuklarda Burun Tıkanıklığı Giderme Yöntemleri- 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:44:07 Güncelleme: 14-03-2017 23:55:07 + -


Burun tıkanması, başta çocuklar olmak üzere her yaş grubunda görülmektedir. Her yaş grubu ile birlikte çocuklarda da olumlu sonuçlar veren burun tıkanıklığı giderme yöntemleri ile evde çok zahmetsiz bu sorundan kurtulma şansı doğmakta. Peki, çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl giderilir?


Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Giderme Yöntemleri- 14 Mart 2017 Salı

Gündelik yaşamın etkileri insan vücudunu yıpratmakta oldukça önem taşımaktadır. Özellikle kış aylarının getirdiği hava soğukluğu ve beraberinde virüs, mikrop ve hastalıklar, önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu sağlık sorunları arasında sıkça rastlanan, önemli etkileri olmasa da şikâyet altında anılan burun tıkanması, başta çocuklar olmak üzere her yaş grubunda görülmektedir. Her yaş grubu ile birlikte çocuklarda da olumlu sonuçlar veren burun tıkanıklığı giderme yöntemleri ile evde çok zahmetsiz bu sorundan kurtulma şansı doğmakta. Peki, çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl giderilir?

Çocuklarda sıklıkla rastlanan, uyumalarında sıkıntı yaratan burun tıkanıklığı özellikle gribe yakalanan çocuklarda daha fazla görülmekte. Burunda oluşan mukus, tıkanıklığa sebep olmakta ve nefes alıp verme işleminde bireye güçlük yaratmaktadır. Burun tıkanıklığını gidermek için şu yöntemleri denemekte fayda var;

Su buharı yöntemi:

Burunda tıkanıklığa yol açan mukusun yumuşatılması ve ardından burundan temizlenmesi için su buharı fayda sağlayacaktır. Bu popüler yöntem duş sırasında uygulanabilir. Ayrıca su buharının kullanıldığı diğer bir yöntemde ise, bir tencerenin ¼’i kadar su kaynatılıp rahatsız olan kişiye tencereden yükselen buharı soluması sağlanır.

Yine aynı zamanda kaloriferli evlerde nem oranının düşmesi burun tıkanıklığında fayda sağlamamaktadır. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için kalorifer peteğinin yakınına yarım kâse kadar su konulması yeterlidir. Özellikle çocukların yatak odasında bu işlemin yapılması, burnu tıkanan çocukların gece rahat uyku uyuyabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Tuzlu Su Yöntemi:

Burun tıkanıklığını gidermek için kullanılan başka bir popüler yöntem de tuzlu su yöntemidir. Eczanelerin raflarında yer alan deniz suyu yani tuzlu su, burunda oluşan mukusu dışarı atma da oldukça etkilidir. Eczanelerde bulunan deniz suyu yerine evde de tuzlu su hazırlanabilir. Bunun için 1 bardak ılık suyun içerisine yarım çay kaşığı kadar sofra tuzunun ilave edilip karıştırılması yeterlidir. Eğer bu işlem için damlalık aparatlar mevcut ise, her burun deliği için 2-3 damla tuzlu su yeterli olacaktır.

Tuzlu suyun mukusa işlemesi ve etkisini göstermesi için çocuğun başının geriye doğru birkaç dakika tutulması gerekmektedir. Tuzlu suyun mukus içerisine derinlemesine etki etmesi için çocuğun burnuna masaj yapılmalı ve mukus yumuşadıktan sonra iyice temizlendiğinden emin oluncaya kadar temizlenmelidir.

Halk arasında oldukça yaygın ve popüler bir konuma sahip olan bu doğal yöntemler ile başta çocuklar olmak üzere bütün bireylerde meydana gelen burun tıkanıklıkları giderilebilmektedir. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI