Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınE-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 16:49:58 Güncelleme: 14-03-2017 16:50:58 + -


Ülkemizde internet üzerinden ticaret yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Artık internet mağazacılığı çok başka bir sektör haline gelmiş durumda. Talebin yoğun olması, yeni e-mağazaların oluşmasını sağlıyor. Eğer bir e-ticaret sitesi açmayı düşünüyorsanız, bazı koşulları yerine getirmeniz gerekecektir.


E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır? - 14 Mart 2017 Salı

E-ticaret açılım olarak elektronik ticaret anlamına gelmektedir. Firmanızı internet üzerine taşımanız sonucunda bir internet şubesi açılmış olacaktır. Bilgisayar ve akıllı telefon kullanım oranlarının giderek artması sonucunda, her bir bireyin internete olan erişimi daha kolay hale gelmektedir. Bunun sonucunda yaygın bir kullanım alanına hitap eden internet üzerinden ticaret yapılabilmekte ve para kazanılabilmektedir. E-ticaret yapmak isteyen kişilerin bir işletme mi açmak istediklerine, yoksa var olan işletmelerini internete mi taşımak istediklerine karar vermeleri gerekecektir. İşletme sahibi olmadan veya işletme kurmadan da e-ticaret yapılabilmektedir.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Ülkemizde internet üzerinden ticaret yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Artık internet mağazacılığı çok başka bir sektör haline gelmiş durumda. Talebin yoğun olması, yeni e-mağazaların oluşmasını sağlıyor. Eğer bir e-ticaret sitesi açmayı düşünüyorsanız, bazı koşulları yerine getirmeniz gerekecektir.

E-ticaret yapabilmeniz için öncelikle bir işletme veya firma sahibi olmanız gerekecektir. Şahıs şirketi veya Anonim şirketi kurarak firmanızı internete taşıyabilirsiniz. Tüzel kişilik elde ederek, online satış sitesi kurmak için gerekli işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? Maliyeti Ne Kadardır?

Alışveriş sitesi kurmak için öncelikle vergi mükellefi olmanız gerekir. Daha sonra şahıs şirketi kurarak, e-ticaret sitesi açabilmek adına şartları yerine getirmiş olursunuz.

Siteyi kurmanın belirli bir maliyeti olacaktır. Ücretsiz bir internet sitesine sahip olarak e-ticaret yapamazsınız. Dükkan kiralama mantığıyla, internet üzerinde web siteniz için hosting ve domain kiralarsınız. Sitenizin ismini oluşturmak için kullanacağınız domaine vereceğiniz senelik ücretler 8-9 dolardan başlamaktadır. Ek özelliklere göre bu maliyet 30 dolara kadar çıkabilir. Domainde önemli olan, sitenize com veya com.tr uzantılarını alabilmektir. Hosting seçiminizde maliyeti arttırmanız gerekecektir. Çünkü kaliteli bir hosting firması sayesinde web sitenizin hızında düşüşler yaşanmaz ve sitenizde teknik arızalanmalara rastlanılmaz. Hosting maliyetleri sizin için senelik 80 dolara kadar çıkabilir.

Domain ve hosting işlemlerini hallettikten sonra web sitenizin tasarımını yapmanız gerekecektir. Eğer kod bilginiz yoksa web tasarımla başa çıkabilmeniz mümkün değildir. Bu yüzden profesyonel bir hizmete yönelmeniz gerekecektir. İnternet üzerinde e-ticaret siteleri için web tasarım hizmeti veren birçok firma bulunmaktadır. Bu firmaların e-ticaret paketlerini inceleyebilirsiniz. Sunulan paket hizmetlerinde fiyatlar değişim gösterebilmektedir.

Site altyapısı oluşturulduktan ve tasarımı yapıldıktan sonra e-ticaret hizmeti vermeye başlayabilirsiniz. Sitenize koyacağınız ürünler hakkında bilgilendirme yazıları paylaşmanız önemlidir. Ürün görsellerinin seçiminin iyi yapılması gerekir. Zaman içinde çeşitli kampanyalar üretmeye başlayabilirsiniz. E-ticaret sektöründe önemli olan, yatırımlarınız sonucunda doğru bir altyapıya sahip olmanız ve ticari zekanızı kullanabilmenizdir. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI