Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınEnflasyon Nedir, Enflasyon Her Ülkede Aynı Mıdır? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:33:14 + -


Gerek haberlerde gerekse ekonomi ile ilgili yazılarda enflasyon terimi sıkça rastlanan bir kavramdır. Basitçe bir enflasyon tanımı yapılırsa para miktarıyla alınan ve satılan hizmet toplamı arasındaki açığın artması nedeniyle fiyatlarda yükselme görülmesi, para değerinin düşmesi şeklinde oluşan bir sürece verilen isimdir. Yani genel fiyat düzeyi devamlı artış yönündeyken para değeri düşmesidir. Enflasyon durumunda mal ve hizmetler toplamda beklentileri karşılayamaz ve denge kurulması zorlaşır.


Enflasyon Nedir, Enflasyon Her Ülkede Aynı Mıdır? - 14 Mart 2017 Salı

Gerek haberlerde gerekse ekonomi ile ilgili yazılarda enflasyon terimi sıkça rastlanan bir kavramdır. Basitçe bir enflasyon tanımı yapılırsa para miktarıyla alınan ve satılan hizmet toplamı arasındaki açığın artması nedeniyle fiyatlarda yükselme görülmesi, para değerinin düşmesi şeklinde oluşan bir sürece verilen isimdir.  Yani genel fiyat düzeyi devamlı artış yönündeyken para değeri düşmesidir. Enflasyon durumunda mal ve hizmetler toplamda beklentileri karşılayamaz ve denge kurulması zorlaşır.


Enflasyon Durumunda Fiyat Artışı Sebepleri

Enflasyon halindeki bir durumda ülkenin sosyo- ekonomik yapısına göre değişiklikler görülebilmekle beraber fiyat artış sebepleri şunlardır:

·         Tüketicinin gelirinin artmasına bağlı olarak genel talebin artış yönünde olması

·          Cari açıdan toplam talebin hizmeti aşması

·         Kötü iklim koşullarında tarım ürünleri üretiminin azalması ve buna bağlı olarak yüksek tabanlı fiyat politikaları

·         Faiz oranlarında yükselme, hammadde fiyatlarındaki artış durumu, devalüasyon – değer düşme gibi ürün maliyetlerini yükselten faktörler

·         Kamu kuruluşlarında etkin çalışmamaya bağı olarak oluşan maliyet artışı

·         Dış ülkelere gönderilen malların fiyatlarındaki artış durumları

·         Devlet harcamalarının gelirlerinin üstüne çıkması hali ile fiyat yükselme sorunuyla karşılaşılmaktadır.

 

Enflasyon Her Ülkede Aynı Mıdır?

Bir ülkede görülen enflasyonun ana kaynağı her ülkenin toplumsal ve ekonomik yapısına göre değişecektir. Bu durum normaldir çünkü aksi olsaydı enflasyonun nedeni belirlenen ve kolayca çözülen bir kaynağa bağlı olur ve kolayca çözülebilirdi. Bu noktada bir ülkenin gelişmişlik seviyesi, ekonomik açıdan geçirdiği aşamalar vs. enflasyonda etki göstermektedir.

Kaynak açısından bir değerlendirme yapılırsa, mal ve hizmetlerin maliyetinde görülen artışlardan dolayı oluşan enflasyonda işçi ücretlerinin artması, vergiler, yüksek faiz oranları, vs. durumu yaşanacaktır. Bu tür bir durumla mücadelede piyasa düzenleyici ve rekabet artırıcı birtakım önlemler alınmaktadır. İkinci olarak maliyet dışında yatırımların tasarruflardan daha fazla olması durumunda talep enflasyonu durumu görülebilir. Sürekli yatırım yapılırsa ve sistem şişerse, fiyat seviyesini yükseltecektir. Yani harcamalar artar ve fiyatlar yükselir. Bu gibi talep enflasyonunu önlemek için kredi politikası uygulanmaktadır. Aşırı harcama ve fiyat yükselmesi aşırı enflasyon şeklinde bir duruma yol açar.

Gizli Enflasyon Nedir?

Genel fiyat artışlarında meydana gelen birikmelerden kaynaklanana enflasyona gizli enflasyon denir.  Diğer adı sürünen enflasyondur. Tarımsal üretim konusunda doğaya bağımlılık, yatırımlarda gecikme yaşanması vs. üretimde yeterli artış sağlayamaz. Ek olarak uluslar arası alanda meydana gelen hızlı ve denetimsiz likidite durumu nedeniyle ortaya çıkan genel dünya enflasyonu parasal önlemlere başvurularak engellenebilir.

Dünya üzerinde gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş Batılı ülkelere göre daha fazla enflasyonla karşılaştığı görülmektedir. Son dönemlerde Venezüella çok ciddi bir ekonomik kriz ve fiyat artışı durumu yaşamaktadır. Temel gıda maddeleri dahi ülkede çok zor alınabilmektedir.  Diğer yandan ekonomisi gelişmiş Batı Avrupa ülkelerinde %2-3 civarı enflasyon oranı dahi yüksek olarak görülmektedir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI