Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınEngelli Çocuklar İçin Hoşa Giden Uyaranı Geri Çekme Metodu - 13 Mart 2017 Pazartesi

Tarih: 13-03-2017 19:29:55 + -


Bireyin pekiştireç olarak kabullendiği hoşuna giden bir uyaranı ortamdan çekme esasına dayalı bu metodun iki uygulanış biçimi vardır.


Engelli Çocuklar İçin Hoşa Giden Uyaranı Geri Çekme Metodu - 13 Mart 2017 Pazartesi

Bireyin pekiştireç olarak kabullendiği hoşuna giden bir uyaranı ortamdan çekme esasına dayalı bu metodun iki uygulanış biçimi vardır:

 

a-Tepkinin Bedeli:

Bireyin, olumsuz bir davranış sergilediğinde hoşuna giden belli uyaranlardan yoksun bırakılması esasına dayanır. Bu uyaranların, pekiştireçlerin birey tarafından bilinmesi ve kabullenilmiş olması gerekir. Böylece birey “yoksunluk” duygusunu yaşamalıdır.

Birçok problemli davranışın azaltılmasında kullanılabilecek bu tekniğin uygulanması sırasında şunlara dikkat edilmelidir:

·         Bireyin pekiştireci tanıması ve kavramış olması gerekir.

·         Pekiştireç uygulayıcı tarafından geri alınabilir nitelikte olmalıdır. Çünkü sözel övgü gibi bir sosyal pekiştirecin ya da söylenilmiş bir şarkının geri çekilmesi imkansızdır.

·         Bireyin aldığı cezanın farkında olması gerekir.

·         Geri alınacak pekiştirecin türü ve miktarı doğru tespit edilmelidir. Çocuğun davranışları bütünlük içinde değerlendirilerek; genelde olumlu geçen bir etkinlik sırasında küçük bir uygunsuzluk bireye verilen ödüllerin çoğunun geri alınmasına neden olmamalıdır.

b- Mola

Özel eğitim gereksinimi olan bireylere olumlu davranışların kazandırılması için pekiştireç kullanılması ilesinin tersi bir mekanizma işletilerek uygulanan bir tekniktir. Olumlu ortam, hoşa giden ve uygun olan bir davranışından tekrar edilme olasılığını nasıl arttırıyor ise; problem bir davranış ortamdaki tüm olumlu uyaranları, ödülleri geri çekerek de azaltılabilecektir.

Mola tekniğinin başlıca özellikleri şunlardır:

·         Bireyin huzur bulduğu, hoşlandığı ortamdan ve uyaranlardan belli bir süre uzak tutulması esastır

·         Mola uygulaması problemli davranışın sergilendiği ortamda uygulanabileceği gibi bir mola odası oluşturularak da gerçekleştirilebilir.

·         Bu teknik bireyin basit denilebilecek problemli davranışlarının azaltılmasında etkinlikten uzaklaştırılması biçiminde uygulanabilir.

·         Birey çalışması sırasında söz konusu davranışı sergilediğinde yaptığı çalışma bıraktırılıp ortamın uzak bir köşesinde sandalyeye oturtularak ya da yüzü duvara dönük olarak bir süre bekletilir.

·         Çocuğa bu durum açıklanmalı, yaptığı olumsuz davranış nedeni ile faaliyetten uzaklaştırıldığını bilmesi sağlanmalıdır.

·         Mola süresinde bireyin başka hiçbir faaliyet içinde olmamasına ve hiçbir pekiştirece ulaşmamasına dikkat edilmelidir.

·         Yine bu süreç içerisinde bireyle iletişim içine geçilmemelidir.

Mola Odası

·         Molanın bir diğer uygulanış biçimi ise mola odasıdır.

·         Bireyin bulunduğu ortamdan alınarak özel hazırlanmış bir başka ortama götürülmesi esasına dayanır. Mola odası dikkatlice hazırlanması gereken bir ortamdır.

·         Oda hazırlanırken şunlara dikkat edilmelidir:

·         Bu odada çocuk açısından pekiştireç özelliği kazanmış hiçbir nesne ya da durum olmamalıdır.

·         Oda korkunç, bireyin psikolojisini bozacak azap verici bir yer olmamalıdır.

·         Bireyin burada kendisine zarar verecek davranışlar sergileyebileceği göz önüne alınarak kırılabilecek nesneler bulundurulmamalı mümkünse duvarlar yumuşak bir kaplama maddesi ile kaplanmış olmalıdır.

·         Mevcut ortamdan çok uzakta değil, problemli davranışın sergilenmesinin hemen ardından ulaşılabilecek bir yer olmalıdır.

Mola tekniğini uygularken:

·         Molada geçirilecek süre dikkatlice belirlenmelidir.

·         Çocuğun durumun farkında olması sağlanmalı, neden sonuç ilişkisi hissettirilmelidir.

·         Çocuğun durumu uygun ise, olay çok fazla detaylandırılmadan açıklamalıdır.

·         Olumsuz davranıştan hemen sonra uygulanılmalıdır.

·         Bireyin mola odasına götürülmesine karar verilmiş ise, şiddetli bağırma ya da fiziksel müdahaleden kaçınılmamalıdır.

·         Birey canı acımayacak şekilde ama kaçıp kurtulmasına da izin verilmeden odaya götürülmelidir.

·         Bireyin moda odasına gitmemek için verdiği tepkiler iyi kontrol edilmelidir. Mola odasına gitmekten çekinmesinin doğal olduğu unutmamalıdır. Bireyin buna karşı çıkması yöntemin etkili olduğunun bir göstergesidir.

·         Ancak birey odaya gitmemek için kendine zarar veriyor, eşyaları kırıp parçalıyorsa mola süresinin arttırılması yoluna gidilebilir.

·         Yine bireyin bu durumun farkında olması, neden odada daha uzun süre kaldığının bilincine varması sağlanmalıdır.

·         Odaya girmeden önce, faaliyet ortamında meydana getirdiği dağınıklık, mola süresi sonunda çocuk tarafından düzeltilmelidir.

·         Mola süresinin bitiminin ardından çalışmaya, duruma kalındığı yerden devam edilmeli ya da odada geçen zamana ilişkin bireye pekiştireç verilmemelidir. Böylece birey ortadaki sorunun kendisi değil yaptığı davranış olduğunu hissedecektir.

·         Aksi halde sözel övgü ya da nesnel bir pekiştireç odada zaman geçirmenin bir sonucu gibi algılanacak ve bireyi odaya girmenin yolunu aramaya itecektir.

·         Mola tekniği bireyin hoşnut olduğu (en azından rahatsız olmadığı) bir ortamdan uzaklaştırılması esasına dayanır. Ancak, birey problemli davranışı gerçekte zaten o ortamdan uzaklaşmak için yapıyor olabilir. Bu durumda mola, tam da bireyin amacına hizmet edecek; bireye bir ödül gibi gelecek ve olumsuz davranışı pekişecektir.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI