Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınFacebookta engelleme ve etiketleme nasıl yapılır? - 5 Nisan 2017 Çarşamba

Tarih: 05-04-2017 20:07:29 + -


Facebook, bilgilerinizi korumak için profilinizin çeşitli gizlilik ayarlarını düzenlemenizi sağlar. Profilinizi kimlerin göreceğine ve fotoğraflarınıza, videolarınıza, durum güncellemelerine ve duvar yazılarınıza kimlerin erişebileceğine karar verebilirsiniz. Ayrıca belirli kullanıcıların profilinizi görüntülemelerini veya sizinle iletişime geçmesini engelleyebilirsiniz. Facebook'ta engelleme ve etiketleme nasıl yapılır?


Facebookta engelleme ve etiketleme nasıl yapılır? - 5 Nisan 2017 Çarşamba

Facebookta engelleme

Facebook, bilgilerinizi korumak için profilinizin çeşitli gizlilik ayarlarını düzenlemenizi sağlar. Profilinizi kimlerin göreceğine ve fotoğraflarınıza, videolarınıza, durum güncellemelerine ve duvar yazılarınıza kimlerin erişebileceğine karar verebilirsiniz. Ayrıca belirli kullanıcıların profilinizi görüntülemelerini veya sizinle iletişime geçmesini engelleyebilirsiniz. Facebook'ta engelleme nasıl yapılır?

Facebook ana sayfanızın üst kısmındaki "Hesap" sekmesindeki açılır oku tıklayın.

Görünen seçeneklerden "Ayarları" bölümünü seçin. Karşınıza yeni bir sayfa açılacaktır.

Sayfanın sol kısmındaki "engelleme" bölümündeki "kullanıcıları engelle" alanını göreceksiniz. 

"kullanıcıları engelle" bölümünü bulduktan sonra, "Ad" alanının içine tıklayın, ardından engellemek istediğiniz kişinin tam adını veya kısmi adını girin. Metin alanının yanındaki " Engelle" düğmesini tıklayın. Girdiğiniz adla eşleşen profillerin arama sonuçlarını gösteren yeni bir pencere açılır.

Hesabını engellemek için bir kullanıcının adının yanındaki "Engelle" düğmesini tıklayın. Düğmeye tıkladıktan sonra, Facebook otomatik olarak Engelleme Listeleri sayfasına geri dönecektir. Engellenen hesap, "Kullanıcıları Engelle" bölümünün altında görünecektir.

Facebook ana sayfanıza dönmek için "Ana Sayfa" sekmesini tıklayın.

 

 

Facebookta etiketleme

"Etiketleme", Facebook'un birkaç yıl önce sunduğu sosyal bir özelliktir ve o zamandan beri birçok diğer sosyal ağ siteleri kendi platformlarına etiketleme sistemini entegre etmiştir. Peki, Facebook etiketleme nedir, Facebook’ta etiketleme nasıl yapılır?

İlk zamanlarda, Facebook’ta etiketleme ancak fotoğraflarla yapılabilirdi. Ancak bugün, etiketleme işlemini herhangi bir Facebook yazı tipi içine dahil edebilirsiniz.

Etiketleme, temel olarak bir arkadaşınızın adını yayınlarınızdan birine eklemeyi içerir. Fotoğraflar için özel olarak göz önünde bulundurduğumuzda çok etkili bir özellik olarak ön plana çıkmaktadır, çünkü fotoğraf yükleyen herkes kendi yüzlerinde görünen arkadaşlarını her yüze bir isim koymak üzere etiketleyebilme şansını yakaladı.

Birini bir paylaşımınızda etiketlediğinizde, Facebook'un belirttiği gibi "özel bir tür bağlantı" oluşturursunuz. Aslında bir kişinin profilini postayla ilişkilendirir ve fotoğrafta etiketlenen kişiye daima bu konuda bilgi verilir.

Etiketli kullanıcının gizlilik ayarları genel olarak ayarlandıysa, yayın kendi kişisel profilinde ve arkadaşlarının haber akışında görünecektir. Zaman tünelinde, otomatik olarak veya onlardan onay alınarak, etiket ayarlarının nasıl yapılandırılması gerektiğini de sizlerle paylaşacağız.

Etiket Ayarlarınızı Yapılandırma

Facebook’ta, zaman tüneliniz ve etiketleme için ayarları yapılandırmaya ayrılmış bir bölüm mevcuttur. Profilinizin üst kısmında sağ üst köşede yer alan Ana Sayfa düğmesinin yanındaki küçük aşağı ok simgesini bulun ve üzerine tıklayın.

"Ayarlar" ı seçin ve ardından sol kenar çubuğundaki "Zaman Tüneli ve Etiketleme" yi tıklayın. "Ayarları Düzenle" yi seçin. Burada, yapılandırabileceğiniz bir dizi etiketleme seçeneği göreceksiniz.

Etiketlendiğiniz fotoğrafların her birini onaylamadan önce kendi zaman tünelinizde yayınlanmasını istemiyorsanız bunu "Açık" olarak ayarlayın.

Etiketlenmek istemiyorsanız etiketi reddedebilirsiniz. Bu, tüm arkadaşlarınızın görmesini sağlamak için, profilinizde ansızın kusursuz fotoğrafların görünmesini önlemek için kullanışlı bir özelliktir.

Etiketlendiğiniz yayınları zaman tünelinde kimler görebilir?: Bunu "Herkes" olarak belirlerseniz, profilinizi görüntüleyen her kullanıcı, kendisiyle arkadaş olmadığınızda bile, etiketlenmiş fotoğraflarınızı görebilir.

İnsanların senin gönderilerine eklediği etiketler Facebook'ta gözükmeden önce onayına sunulsun mu?: Arkadaşlarınız kendi albümlerine ya da kendi albümlerine ait fotoğraflarda sizi etiketleyebilir. Onları aktif olarak yayınlamadan ve zaman tünelinizde görünmeden önce onaylamak veya reddetmek istiyorsanız, bunu "Açık" seçerek yapabilirsiniz.

Fotoğraf Etiketleme

Bir fotoğrafın etiketlenmesi çok kolaydır. Facebook'ta bir fotoğrafı görüntülediğinizde, en altındaki "Fotoğraf Etiketleme" seçeneğine tıklayın. Etiketlemeyi başlatmak için fotoğraf üzerinde tıklayın.

Arkadaş listenizle birlikte bir açılır kutu görünmelidir, böylece arkadaşınızı seçebilir veya daha hızlı bulmak için adlarını yazabilirsiniz. Ayrıca, etiketleme yaparken konum ekleyebilirsiniz.

Birisini normal bir Facebook paylaşımında veya bir yorumda etiketlemek için yapmanız gereken tek şey, "@" sembolü yazıp etiketlemek istediğiniz kullanıcının adını doğrudan boşluk bırakmadan sembolün yanında yazmak olacaktır.

Fotoğraf etiketleme işlemine benzer şekilde, normal bir yayına "@name" yazarken etiketlenecek kişilerin önerilerinin bulunduğu bir açılır kutu görüntülenir. Ayrıca, yayınların yorum bölümlerinde de yapabilirsiniz. Facebook'ta, arkadaşlarınız olmayan kişileri etiketlemenize izin verdiği belirtilmelidir; yorumlarda bir görüşme yapıyorsanız ve onların yorumunuzu görmesini istiyorsanız, kişi listenizde olmayan kişileri de etiketleyerek paylaşımınız ile ilgili haber verebilirsiniz.

Bir Fotoğraf Etiketi Nasıl Kaldırılır?

Birinin size verdiği bir etiketi, fotoğrafı görüntüleyerek, alttaki "Seçenekler" i seçip "Etiketi Kaldır" yazısını işaretleyerek kaldırabilirsiniz. Ayrıca bu aşamada, seçim yapabileceğiniz iki seçeneğiniz vardır.

Etiketi kaldırmak istiyorum: Etiketi profilinizden ve fotoğraftan kaldırmak için bu kutuyu işaretleyin.

Fotoğrafın Facebook'dan kaldırılmasını isteyin: Bu fotoğrafın herhangi bir şekilde uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız, fotoğrafın Facebook'a bildirebilirsiniz, böylece kaldırılması gerekip gerekmediğine karar verebilirler.

 

Grup etiketleme

Facebook'ta etiketleme, kişilerin adını bir içeriğe ekleyerek başkalarını haberdar etmesine yardımcı olan bir özelliktir. Ayrıca, Facebook'un etiketleme özelliğini kullanarak fotoğraflarda ve videolarda kişileri ve yerleri tespit edebilirsiniz. Etiketleme, yalnızca insanlarla sınırlı değildir. Etiketleme, gruplar ve bireyler için aynı şekilde çalışır ve grup yöneticileri ve koordinatörlerinin elinde güçlü bir organizasyon aracı olabilir.

Mesajlar

Facebook hesabınıza giriş yapın ve daha sonra bir etiketle güncellemek istediğiniz öğeye gidin. Bir Facebook kullanıcısını içeriğin yorumlar bölümlerinde etiketlemek için durum veya resim gönderisinin altındaki "Yorum" köprüsüne tıklayın. Bir gruba durumunuza etiketlemek için, haber kanalınızın üst kısmındaki durum kutunuzun içini tıklayın.

Yorum veya durum kutusuna bir "@" yazın ve grup adından önce boşluk bırakmadan yazın. Örneğin, "Fenerbahçe" adlı bir grubu yayınınıza etiketlemek için "@fenerbahçe" yazın. Facebook, aradığınız grubu tahmin etmeye çalışacaktır. Yorum veya durum kutusunun altında göründüğünde grubun adını tıklayın.

Durum güncellemenizi istenen gruba etiketlenmiş olarak göndermek için "mesaj" düğmesine tıklayın. Yorumlarınız için yorumunuzu ve etiketini yüklemek için klavyenizdeki "Enter" tuşuna basın.

Fotoğraf ve Videolar

Facebook hesabınıza giriş yapın ve ardından bir gruba etiketlemek istediğiniz etiketin bulunduğu fotoğraf veya videoya gidin.

Farenizin imlecini resim veya fotoğrafın üzerine getirin ve pencerenin alt kısmında göründüğünde "Video / Fotoğrafı Etiketle" seçeneğine tıklayın. Bir videoyu etiketliyorsanız, etiketlemek istediğiniz alana tıklayın.

Videonun yorumlar bölümünün sağ üst köşesinde görünen etiket alanının içine tıklayın. Bir fotoğrafı etiketliyorsanız, etiketlenen alanın altında görünen etiket alanının içini tıklayın.

Etiket alanına grubun adını yazın ve grubu bir fotoğrafa etiketlemek için alanın altına geldiğinde grubun adını tıklayın. Bir videoyu etiketliyorsanız, etiket alanının içinde, grubun adının önüne bir "@" yazın; adla @ arasına boşluk bırakın. Videonun etiket alanının altında göründüğünde grubun adını tıklayın.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Bilim-Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI