Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınFindeks 2017! Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 16:48:26 Güncelleme: 14-03-2017 16:51:26 + -


Bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış, 9 bankanın ve Kredi Kayıt Bürosunun ortaklığınca kurulmuştur. Kısacası Findeks; finans sektörünün senin hakkında ne düşündüğüdür. kredi notu yükseltme 2017 işlemleri için göz önüne alınabilecek beş adet detay vardır.


Findeks 2017! Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? - 14 Mart 2017 Salı

Bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış,  9 bankanın ve Kredi Kayıt Bürosunun ortaklığınca kurulmuştur. Kısacası Findeks; finans sektörünün senin hakkında ne düşündüğüdür.

Findeks sayesinde sana ait olan finansal durumunu gözden geçirebilir ayrıca Findeks danışmanları ile birlikte finansal durumunu kontrol altına alabilirsin. Findeks ile

 • Kredi borçlarını ve kredi limitini,
 • Kredi kartı durumlarını,
 • Kredi notunu takip edebilirsin.

Findeksi kullanmak için sisteme giriş yaptığında çift kontrolden geçersiniz,

 • Sadece sizin bileceğiniz bilgiler sorularak sizin olduğunuz doğrulanır,
 • Bankalar üzerindeki kayıtlı numaranıza doğrulama şifresi gönderilir.

Findeks Üyelik Sistemi

'Giriş Yap' adımını kullanarak kolayca Findeks'e üye olabilirsiniz.

 • Findeks üzerinden yaptığınız tüm işlemler üyelik ve kimlik doğrulama merkezinden geçer, bilgileriniz Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.'de güvenle saklanır. 

Findeks'e ticari üyelik gerçekleştirmek için 'Giriş Yap' butonundan başvuru formunu doldurduktan sonra, üyelik aktivasyon işlemi ilgili hizmet veren bankalar tarafından yapılır.

 Findeks Ticari Üyelik Kabul Hizmeti Veren Bankalar Hangileri ?

 • Akbank
 • Albaraka
 • Burgan Bank
 • Deniz Bank
 • Finansbank
 • Halkbank
 • Teb
 • Türkiye iş Bankası
 • Şeker Bank
 • Vakıfbank

 

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankaya giderek herhangi bir kredi ya da vadesiz bir mevduat hesabı açtırmanızın ardından, sadece size ait bilgiler ile oluşturulacak olan kredi notunuz şekillenmeye başlayacaktır. Kredi notu, genellikle kişilerin bankalara giderek kredili bir ürün kullanmalarının ardından oluşuyormuş gibi bir algı bulunmaktadır. Fakat durum oldukça farklıdır. Çünkü, bankalara giderek herhangi bir kredili ürün kullanmamış olsanız bile, banka hesabınızda yapmış olduğunuz birikimler ya da banka hesaplarınızdan yapmış olduğunuz alışverişler ile kredi notunuz şekillenecektir. Fakat, kredi notunda asıl etken, kullanmış olduğunuz kredi kartları ve banka kredileridir. Miktarı ne olursa olsun, bankalardan almış olduğunuz bu kredili ürünler, sizlerin ödeme durumlarına göre bir anda kredi notunuzda etki yapacaktır. Bunu anlamak için ise düzenli olarak Findeks sistemi üzerinden kredi notunuzu sorgulamanız gerekmektedir. Kredi notu nasıl öğrenilir konusunu merak edenlerin, internet üzerinden Findeks’in sayfasına giriş yapmaları yeterli olacaktır. Bu sayfada, üyelik işlemlerinin ardından kredi notunuzu öğrenebilecek ya da TC kimlik numaranız yardımıyla cep telefonlarınızdan 1122’ye atacağınız kısa mesaj ile kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenebileceksiniz.

Kredi notu nasıl öğrenilir konusunda, banka müşterilerinin bilmesi gereken bir durum da, sorgulama ücretleridir. Çünkü, hem Findeks üzerinden hem de cep telefonlarınızın kısa mesaj özelliği sayesinde yapacağınız kredi notu sorgulama işlemlerinde, belirli ücretleri ödemeyi kabul etmeniz gerekecektir. Findeks üzerinden yapılacak ilk sorgulama işleminde sizlere ayrıcalık uygulanmakta ve çok düşük bir bedel ile kredi notunuzu sorgulamanıza imkan tanınıyor. Fakat, kısa mesaj yoluya ya da Findeks üzerinden ikinci sorgulama işleminizin ardından, 9 Liralık bedelleri ödemeniz gerekecektir. Görüldüğü üzere, kredi notu nasıl öğrenilir konusunda, Findeks sistemi üzerinden ve kısa mesaj yolu ile olmak üzere, iki farklı yöntemin kullanıması, banka müşterileri için yeterli olacaktır.

 

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir 2017

Ülkemizde birçok bireyin bankalara yapmış oldukları kredi ve kredi kartı başvuruları reddedilmektedir. Bankalar, kurumlarına gelen bu talepleri değerlendirmeye alırken bazı kriterler belirler. Bu kriterlerin en önemlisi, talepte bulunan bireylere ait findeks kredi notu puanlarıdır. Kredi notunuz belirlenirken, geçmişten bugüne yapmış olduğunuz bütün finansal işlemler göz önüne alınır. Aldığınız krediler ve kredi kartları, ödemeleriniz, taksitleriniz, ödemelerin hangi aralıklarla yapıldığı, düzenli ödemeler gibi faktörler sonucunda findeks kredi notunuz belirlenmektedir. En riskli düzey 1-699 puan arasında, çok iyi düzey ise 1700-1900 puan arasında yer almaktadır. Eğer 1100 puan üstünde bir kredi notunuz bulunuyorsa, bankalardan kredi ve kredi kartı almaya çok yakınsınız diyebiliriz. Herkesin aklında bulunan kredi notu nasıl yükseltilir 2017 sorusuna cevap arayalım.

Kredi Notumu Yükseltmek İçin Neler Yapmalıyım?

Kredi notu hesaplanırken, bu hesabı yapmakta kullanılan bazı algoritmalar bulunur. Algoritmaların içinde yer alan faktör sayısı bir hayli fazladır. Ancak kredi notu yükseltme 2017 işlemleri için göz önüne alınabilecek beş adet detay vardır. Bunlar:

·         Kredi ve kredi Kartı ödeme düzeni

·         Hesap durumu ve toplam borç

·         Alınan krediler

·         Kredilerin ne kadar sık olarak kullanıldığı

·         Diğer koşullar (finansal geçmişin bileşenleri)

Bu koşullar kredi notuna direkt etki etmektedir. Değerlendirme sonucunda ortaya çıkan puan düşük veya yüksek olabilir. Puanınızın geldiği seviyeyi bu detaylara bakarak anlayabilirsiniz.

Geçmişte yaşadığınız finansal sorunlardan dolayı kredi puanınız düşük geliyorsa, puanlarınızı tekrar yükseltmenin bazı yolları bulunmaktadır. Bankalar puanları algoritmalar ile belirlese de, önemli olan bankaya vereceğiniz güvendir. Bu güveni sağlayabilmek için ödemelerinizi bir düzene sokmanız gerekecektir. Kredi notu nasıl yükselir sorusuna cevap olarak:

·         Kredi kartlarınızda bulunan borçları sıfırlamaya özen gösterin. Asgari ödeme miktarını yatırıyor olmanız belli bir yere kadar işe yarayacaktır.

·         Kredi aldıysanız, krediye ait ödemelerinizi zamanında yapın. Borcunuzun ödeme düzeni, bankaların en çok dikkat ettiği faktörler arasında yer alır.

·         Gereksinim dışında kredi alınmamalıdır. Çünkü her bir borç kredi puanına etki eder.

·         Kredi kartınızın limitinin yüksek olması kredi notunuzu etkileyen bir faktör değildir. Önemli olan limite uygun olarak yaptığınız harcamaları, vaktinde ve sistemli bir şekilde ödüyor olmanızdır.

·         Faturalarınızı öderken otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu durum banka tarafından olumlu ve güven verici olarak algılanmaktadır. Doğalgaz, elektrik, telefon gibi faturalar dahi kredi notunuza yansıyabilmektedir.

·         Banka hesabınızın içinde belirli miktarlarda para bulunması önemlidir. En az 6 aylık bir süre içinde, banka hesabınıza belirli aralıklarla para yatırın. Bu işlem sayesinde sistem sizi “geliri yükselen” bir birey olarak tanımlamaya başlayacaktır. Bu da risk durumunuza olumlu yansır.

·         Bu işlemleri yaptıktan sonra kredi notunuzda bir değişiklik olmuyorsa, kredi notu danışmanı ile görüşmeler yapabilirsiniz. Böylece profesyonel ellerden yardım alabilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI