Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınHamilelikte Sigara ve Bedensel Değişiklikler! - 13 Mart 2017 Pazartesi

Tarih: 13-03-2017 18:31:51 Güncelleme: 13-03-2017 18:37:51 + -


Sigarayı bırakma, sağlıklı bir hamileliğin sağlanmasında ulaşılabilir en iyi önlemlerden biridir. Araştırmalara göre, kadınların yaklaşık %13'ü gebeliklerinin son üç ayında sigara içiyor. Hamilelik sırasında herhangi bir noktada sigara içilmesi bebeğiniz için uzun ömürlü olumsuz etkilere neden olabilir.Hamile bir kadının tüm duruşu değişir. Göğüsleri daha büyüktür ve karnı düz ya da içbükeyden dışbükeyliğe dönüşür ve sırtındaki eğriliği arttırır. Birleşik etki, ağırlık merkezini ileri kaydırır ve birinin denge duyusundaki değişikliklere neden olabilir.


Hamilelikte Sigara ve Bedensel Değişiklikler! - 13 Mart 2017 Pazartesi

Hamilelik ve Sigara

Sigarayı bırakma, sağlıklı bir hamileliğin sağlanmasında ulaşılabilir en iyi önlemlerden biridir. Araştırmalara göre, kadınların yaklaşık %13'ü gebeliklerinin son üç ayında sigara içiyor. Hamilelik sırasında herhangi bir noktada sigara içilmesi bebeğiniz için uzun ömürlü olumsuz etkilere neden olabilir.

Hamile kalmadan önce sigaradan vazgeçmediyseniz, sigarayı bırakmanız önemlidir. Kararlılık ve destek ile başarılı olabilirsiniz.

Sigara Neden Hamilelik Sırasında Zarar Veriyor?

Sigara, aşağıdaki riskleri artırır:

Düşük doğum ağırlıklı doğum

Doğum öncesi (37 hafta öncesi)

Düşük

Ölü doğum

Solunum sorunları

Hamilelik sırasında sigara içilmesi, çocuğunuzu bebeklik ve çocukluk döneminde etkileyebilecek ciddi koşullarla da ilişkilendirilir. Bunlar arasında şunlar olabilir:

Ani bebek ölüm sendromu

Öğrenme engelleri

Davranış problemleri

Astım atakları

Sık enfeksiyonlar

Sigara alışkanlıklarının kuşaklar arasında bağlantılı olduğunu gösteren bazı kanıtlar vardır. Bazı çalışmalar gebelik sırasında sigara içen kadınların kız çocuklarında sigara içme oranlarını artırdığını göstermiştir. Bu, bir anne gebelik sırasında sigara içerken bazı biyolojik faktörlerin rahimde belirlenebileceğini gösterir. Başka bir deyişle, gebelik sırasında sigara içmek, bebeğinizin büyüdükçe sigara içme riski altındadır.

Nasıl bırakabilirim?

Sigarayı bırakmaya başlamadan önce, ne zaman ve neden sigara içtiğinizi analiz etmek için biraz zaman ayırın. Sizin için cazip ya da stresli olaylar ve durumlar için plan yapabilmeniz için sigara içme şekillerini anlamanız önemlidir. Gergin ya da endişeli olduğunuzda sigara içiyor musunuz? Kendinize enerji verilmesi gerektiğinde sigara içiyor musunuz? Etrafınızdaki diğer insanlar sigara içerken sigara içiyor musunuz? Alkol kullandığınız zaman sigara içiyor musun?

Sigara alışkanlıklarınızı anladığınızda alternatif etkinlikler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, iş molalarında meslektaşlarınızla sigara içiyorsanız, bunun yerine diğer iş arkadaşlarınızla birlikte yürüyüşe çıkmayı düşünün. Kahve içtiğinizde sigara içiyorsanız, ilişkiyi kesmek için başka bir içecek almayı düşünün.

Bir sigara almak istediğiniz zamanlarda, destek görevinde bulunacak birini bulun. Kendinizi bırakmanız için olumlu takviye verin. Bir planınız olduğunda, bir bırakma tarihi belirleyin ve doktorunuza bunu bildirin.

Sigarayı bırakma stratejileri için sigarayı bırakma tarihinizi belirleme konusunda yardım için doktorunuza danışın ve bu önemli işlemi gerçekleştirirken olumlu takviye kaynakları için yardım alın. Bazı insanlar alışkanlığın ne kadar kökleştiği ve ne kadar nikotin bağımlılığına bağlı olarak diğerlerine göre daha fazla yardıma ihtiyaç duyarlar.

Sigarayı bırakmak zor mu?

Sigarayı bırakmanın zorluk derecesi bir takım faktörlere bağlıdır ve kadınlar arasında değişir. Ne kadar az sigara içerseniz, sigarayı bırakmaya ne kadar çok şey denersen o kadar kolay olur. Sigara içmeyen bir partner olması, egzersiz yapması ve gebelik sırasında sigara içme riskleri konusunda çok güçlü inançları olması da bırakmayı kolaylaştıracaktır.

Ne kadar çok sigara içerseniz, bırakma konusunda da o kadar zorlanırsınız. Günde bir paketten fazla sigara içen kadınlar ve kafein tüketen kadınlar sigara içmeyi bırakma sürecinde oldukça zorlanabilirler. Depresyona girmiş veya hayatında zorluk çeken kadınlar da sigarayı bırakma süreci biraz sıkıntılıdır. Alkol kullanımı ile hiçbir ilişkide sigara içilmeyeceği veya yok sayılabileceği öngörülmektedir.

Kadınlar, doğumdan sonra sigara içmeye neden devam ediyor?

Uzmanlar, gebelik sırasında sigarayı bırakan kadınların %50'den fazlasının doğumdan itibaren altı ay içinde tekrar sigara içmeye başlayacağını tahmin ediyor. Birçok kadın doğum sonrası dönemi, hamile kalmadan önce zevk alan etkinlikleri takip etmek için bir zaman olarak görüyor; birçoğu için, sigara içilmeye geri dönülmesi gerekiyor. Bazı kadınlar özellikle kilo verme ve stres yönetiminden endişe duyuyor ve bu da nüksetmeye katkıda bulunuyor.

Ne yazık ki, kendi kendine yardım materyalleri, bireysel danışmanlık ve doktor tavsiyesi, doğum sonrası relapsda iyileşmiş oranlar göstermemiştir.

Bebek Doğduktan Sonra Sigaraya Başlama Nedenleri

Doğum sonrası dumansız kalmanın güçlü kanıtları vardır. Çalışmalar, günde 10'dan fazla sigara içiyorsanız, ürettiğiniz süt miktarının azaldığını ve süt yapımınızın değiştiğini gösteriyor. Ayrıca sigara içen kadınların süt arzının yeterince iyi olmadığını ve emzirmek için daha az motive olabileceğini düşünme olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca, sigara içen anneler tarafından anne sütüyle beslenen bebekler daha soğukkanlı olurlar ve daha çok ağlarlar; bu da erken sütten kesmeyi teşvik edebilir.

Ek olarak, bebekler ve küçük çocuklar, evde sigara içenler olduğunda daha sık kulak enfeksiyonu ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına sahiptir. Astımın ebeveynleri sigara içen çocuklarda daha fazla gelişebileceğini gösteren kanıtlar da vardır.

 

Hamilelikte bedensel değişiklikler

Hamile kadınlar östrojen ve progesteronda ani ve dramatik artışlar yanı sıra diğer hormonların miktar ve fonksiyonlarındaki değişikliklerle de karşılaşırlar. Bu değişiklikler sadece ruh halini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda gebeliğin "parıltısını" yaratabilir, fetüsün gelişiminde önemli derecede yardımcı olabilir ve vücut üzerindeki egzersiz ve fiziksel aktivitenin fiziksel etkisini değiştirebilir.

Östrojen ve Progesteron Değişiklikleri

Östrojen ve progesteron ana gebelik hormonlarıdır. Bir kadın hamile değilken, bir gebelik boyunca ömrünün tamamından daha fazla östrojen üretecektir. Gebelik sırasında östrojenin artışı uterus ve plasenta vaskülarizasyonunu iyileştirir, besinleri aktarır ve gelişmekte olan bebeği destekler. Buna ek olarak, östrojenin fetüsün gelişmesine ve olgunlaşmasına yardımcı olması için önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Östrojen seviyeleri gebelik süresince istikrarlı bir şekilde artmakta ve üçüncü trimesterde tepe noktasına ulaşmaktadır. Birinci trimesterde östrojen seviyelerinin hızla artması, gebelikle ilişkili mide bulantısının bir kısmına neden olabilir ve ikinci trimesterde göğüsleri genişleten süt kanal gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Progesteron düzeyleri gebelik sırasında olağanüstü derecede yüksektir. Progesterondaki değişiklikler vücudun bir bütününde gevşekliğe veya bağların gevşetilmesine neden olur. Buna ek olarak, progesteronun yüksek seviyeleri üreterler (böbrekleri anne mesanesine bağlayan) gibi iç yapıların büyümesine neden olur.

Gebelik Hormonları ve Egzersiz Sakatlıkları

Bu hormonlar, başarılı bir hamilelik için kesinlikle kritik olmakla birlikte, egzersizi daha zor hale getirebilirler. Bağlar daha gevşek olduğu için gebe kadınlar ayak bileği veya dizin burkulması gibi sorunlar için daha fazla risk altındadır.

Hamile bir kadının tüm duruşu değişir. Göğüsleri daha büyüktür ve karnı düz ya da içbükeyden dışbükeyliğe dönüşür ve sırtındaki eğriliği arttırır. Birleşik etki, ağırlık merkezini ileri kaydırır ve birinin denge duyusundaki değişikliklere neden olabilir.

Kilo Alma ve Fiziksel Aktivite

Gebe kadınlarda kilo artışı vücuttaki herhangi bir fiziksel aktiviteden kaynaklanan iş yükünü arttırır. Bu ilave ağırlık ve yerçekimi, özellikle alt ekstremitelerdeki kan ve vücut sıvılarının dolaşımını yavaşlatır. Sonuç olarak hamile kadınlar sıvıları tutar ve bacaklar, ayaklar, eller ve yüzü şişirir. Bu su ağırlığı egzersiz için bir başka kısıtlayıcıdır.

Birçok kadın ikinci trimesterde hafif şişme görmeye başlar ve genellikle üçüncü trimesterde devam eder. Sıvı tutulumundaki bu artış gebelikte kilo vermenin artışının yaklaşık %25'inden sorumludur. Bazı durumlarda istirahat yoluyla uzun süre ayakta kalmamak, kafein ve sodadan kaçınmak ve beslenme potasyumunu artırmak suretiyle hafifletilebilir.

Ağırlıktaki artış, genellikle, vücudun, deneyimli, seçkin veya profesyonel sporcu için bile hamilelik öncesi egzersiz seviyelerini tolere edememesi başlıca nedeni olur. Yuvarlak ligaman gerginliği, artmış uterus büyüklüğü ve bağların gevşekliğinden kaynaklanan pelvik instabilite, gebe kadınlarda egzersiz sırasında rahatsızlığa neden olabilir.

Fizyolojik değişiklikler

Birinci trimesterde başlayan hormonal değişiklikler nedeniyle birçok fizyolojik değişiklikler vücut genelinde gerçekleşir. Bu değişiklikler, annenin vücudunun hamilelik, doğum ve emzirmeyen hazırlanmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, bir kadının dünyayı görme, tad ve koku ile nasıl deneyimlediğini çarpıcı bir biçimde değiştirebilirler.

Saç ve Tırnak Değişimleri

Çoğu kadın, gebelik süresince saç ve tırnak büyümesinde değişiklikler yaşar. Bazı durumlarda, hormon değişiklikleri aşırı saç dökülmesine neden olabilir. Bebek doğduktan sonra saç büyümesindeki çoğu değişiklik normal hale gelir; Bununla birlikte, saç folikülleri ve hormon seviyeleri gebelik hormonlarının etkisi olmadan kendilerini düzenlediğinden saç dökülmesi veya artan dökülmenin ilk birkaç ayda veya doğumdan sonraki ilk yıllarda görülmesi yaygın bir durumdur.

Çoğu kadın, hamilelik süresince daha hızlı tırnak büyümesi yaşar. Tırnak sağlamlığını artırmak için sağlıklı beslenme değişiklikleri, kimyasal tırnak ürünleri kullanılmadan kırılmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Göğüs Değişiklikleri

Gebe kadın göğüsleri, vücutları yenidoğan bebeğe süt tedarik etmeye hazırlandığı için gebelik sırasında sıklıkla bir dizi önemli değişikliğe uğrarlar. Cilt pigmentasyonunu etkileyen gebelik hormonları çoğunlukla areolayı veya meme başı çevresindeki koyu renkli cildi koyulaştırır. Göğüsler büyüdükçe, hamile kadınlar hassasiyet yaşayabilir ve damarların daha koyu olduğu ve meme uçlarının hamilelik öncesinden daha fazla büyüdüğünü fark eder.

Görme Değişiklikleri

Bazı kadınlar, artmış miyop ile karakterize gebelik sırasında görme değişiklikleri yaşar. Araştırmacılar, vizyon değişikliklerinin arkasındaki biyolojik mekanizmaları tam olarak bilmese de, çoğu kadın doğumdan sonra gebelik öncesi görüşüne döner. Gebelik sırasında görme ile ilgili yaygın görülen değişiklikler bulanıklık ve kontakt lenslerdeki rahatsızlıkları içerir. Gebe kadınlar genellikle göz içi basıncında bir artış yaşarlar ve preeklampsi veya diyabetik gebelik yaşayan kadınlar, retina dekolmanı veya görme kaybı gibi nadir görülen göz problemleri riski altında olabilir.

Cilt Değişimleri

Çoğu kadın, gebelik sırasında cildin fiziksel görünümünde değişiklikler yaşayacaktır. Çoğu geçici olsa da, bazı streç izleri gibi ciltte kalıcı değişiklikler bırakabilir. Buna ek olarak, hamilelik süresince bu cilt değişikliklerinin bir kısmını yaşayan kadınların gelecekteki gebeliklerde veya hatta hormonal kontraseptif kullanırken onları tekrar deneyimleme olasılığı daha yüksektir.

Gebelikte Kalp Atışı ve Kan Hacmi

Gebeliğin ikinci trimesterinde, annenin kalpteki kalbi %40 daha zor çalışıyor. Bu artışın çoğu, her atımda daha fazla kan çıkaran, daha verimli çalışan bir kalpten kaynaklanır. Hamilelik sırasında kalp hızı %15'e kadar çıkabilir. Kan hacmi, 6-8 haftalarından başlayarak 32-34 haftalarına kadar devam eder ve gebelik sırasında kademeli olarak artar.

Kan Basıncı ve Egzersiz

Hamilelik sırasında egzersiz üzerinde etkili olabilecek iki tür dolaşım değişikliği vardır. Gebelik hormonları kan damarlarındaki sesi aniden etkiler. Ani bir ton kaybı baş dönmesi hissi ve belki de kısa bir bilinç kaybı ile sonuçlanabilir, çünkü basınç kaybı beyne ve merkezi sinir sistemine daha az kan gönderir.

Ek olarak, kuvvetli egzersiz, kasları kana yönlendirirken uterusa kan akımının azalmasına neden olabilir; Bununla birlikte, bebeğin uzun vadede etkisinin olduğu gösterilmemiştir. Dahası, egzersiz yapan kişilerin, plasentaya ve plasental bebeğin büyümesine faydalı olabilecek dinlenme durumunda plasentaya kan akışını artırdığı öne sürülen kanıtlar vardır.

Baş dönmesi ve bayılma

Sırt üstü yatarken diğer baş dönmesi formları ortaya çıkabilir. Bu baş dönmesi 24 haftadan sonra daha sık görülürken, çok fetal gebelikler veya amniotik sıvıyı artıran koşullar sırasında daha erken olabilir. Arka tarafta yatmak, alt gövdenin kalbe doğru giden geniş kan damarını (vena kava) sıkıştırır ve kalpten kan akışını azaltır. Bu, kan basıncında ani ve dramatik bir düşüşe ve muhtemelen baş dönmesine veya bilinç kaybına yol açar. Anlaşılır bir şekilde, ilk trimesterden sonra, kan damarı kompresyonunun etkisi nedeniyle sırt üstü yatma gerektiren alıştırmalar yapılması önerilmez. Sol tarafta yatmak baş dönmesini rahatlatmaya yardımcı olabilir.


Etiketler :
Ömür aleyn / 05-02-2017 04:33:00

Bende dogum yaptim ve hala sigara kullanıyorum bebegimin bundan rahatsız olabileceğini tahmin ediyorum ne yapmam lazım çok korkuyorum çok rahatsız emzirirken midesini bulandiriyoFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI