Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınHemoroid Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?- 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:48:35 Güncelleme: 14-03-2017 23:54:35 + -


Hemoroid yani halk arasında basur, son dönemlerde daha sık rastlanılan hastalıklardan biri hâlini almaktadır.


Hemoroid Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?- 14 Mart 2017 Salı

Hemoroid yani halk arasında basur, son dönemlerde daha sık rastlanılan hastalıklardan biri hâlini almaktadır. Hastalığın erken teşhisinde ilaçla tedavi önerilmektedir. İlaçla tedavilerin yanında doğal bitkisel tedaviler de uygulanabilmektedir. Fakat geç kalındığında, hastalığın ilerlemesi ile birlikte hastaya zorunlu ameliyat yolu görünebilir. Oldukça önem arz eden ve zorlu süreci olan hemoroid ameliyatı sırası ve ameliyat sonrası bakımının nasıl olması gerektiğine dair sorular da akıllarda kalmaktadır. Hemoroid ameliyatının en fazla 2 gününde hastanede sağlık personelleri tarafından bakım yapılmaktadır ve bu süreçte hastaya ve hasta yakınlarına pek sorumluluk yüklenmemektedir. Hastaneden taburcu olan hasta, evde iyileşme sürecinde daha fazla sorumluluk almaktadır. Bu durumda ise, hemoroid ameliyatı sonrası yapılması gerekenler dikkat ve titizlikle uygulanmalıdır.

Hemoroid ameliyatı sonrası süreçte doktorun hazırladığı diyet ve yemek listesine uymak faydalı olacaktır. Ameliyat sonrası süreçte tuvalet ihtiyacının daha rahat ve ağrıların az olması için alınan gıdaların sıvı olması gerekmektedir. Çorba, hoşaf ve diğer sıvı gıdaların alınması, dışkılamada önemli ölçüde kolaylık sağlamaktadır. Tuvalet ihtiyacında, ameliyatlı bölgenin ağrı ve yanma gibi durumlarla karşılaşması da normaldir. Fakat evde yapılacak bakımda uygulanacak olan uygulamalarla, bölgede oluşan ağrılar en aza indirilebilir. Bu nedenle hemoroid ameliyatı sonrası evde bakım, sürecin önemli noktasıdır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Hemoroid ameliyatı sonrasında ilk günler hassas ve sıkıntılı geçebilir. Bu durum oldukça normaldir. Ameliyat sonrası sürecin ilk günlerinde sindirimi kolay sıvı gıdaların tüketilmesi, hastanın dışkılama ihtiyacında hastaya fayda sağlamaktadır. Doktor, hasta için nasıl besleneceğini belirten bir diyet listesi hazırlamaktadır.

-     Ameliyat sonrası ilk 1 hafta hassas geçeceği için ortalama 8 saatte bir alınacak ağrı kesiciler ile ağrı kontrolü sağlanmalıdır. Ağrıların devam etmesi hâlinde uyumadan 30 dakika önce ağrı kesici iğne yaptırmak, geceyi rahat geçirmeye yardımcı olmaktadır.

-     Ameliyatlı hastanın tuvalete çıkma ihtiyacında, ameliyatlı bölgeye uyuşturucu etkisi yapacak krem/merhem sürülmesi ameliyatlı bölgede yaşanacak ağrı ve yanmayı azaltmaktadır.

-     Ameliyatlı hastanın ameliyat bölgesinde şişlikler ve ağrı oluşabilmektedir. Bu durumu gidermek için soğuk kompres yapılabilir. Ayrıca ılık suya oturmak da makat bölgesinde oluşan şişlikleri ve ağrıyı gidermede yardımcı olmaktadır.

-     Ilık sudan kalkan hastanın ameliyat bölgesine doktor tarafından reçete edilen kremin, makat bölgesinin sürülebilecek en iç kısmına sürülmesi de bölgede oluşacak ağrıları önleyebilir. Zira kalça kaslarının ağrılar sebebi ile sıkması, sürülecek merhemin uyuşturucu etkisi ile giderilebilmektedir. Bu sayede bölgenin ağrısı da giderilebilmektedir.

-     Hastanın beslenmesinde ilk 3 gün posasız gıdalar tüketmesi daha sağlıklıdır. Sindirimi kolay ve rahat olan posasız gıdalar, tuvalete ihtiyacını gidermek isteyen hasta için kolaylık sağlamaktadır. Örnek olarak çorba, süt, peynir, yoğurt, bal, reçel ve meyve suları verilebilir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI