Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınHisse Senedi Nedir - Hisse Senedi Türleri Nelerdir? Bankalardan Hisse Senedi Nasıl Alınır? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 16:48:08 Güncelleme: 14-03-2017 16:52:08 + -


İlk olarak hisse senedi nedir konusu ile başlangıç yapalım.


Hisse Senedi Nedir - Hisse Senedi Türleri Nelerdir? Bankalardan Hisse Senedi Nasıl Alınır? - 14 Mart 2017 Salı

Hisse Senedi Nedir?

Ülkemizde kurulacak olan şirketler veya işletmeler, nasıl kuruldukları ya da hangi boyutlarda işlem görecekleri konuları ele alındığı zaman, farklı hukuki yapılar ile kaleme alınmaktadır. Buna birkaç örnek verecek olursak; tüm kar ve zararı tek kişinin üstlendiği şahıs işletmeleri ile, tüm kar, zarar ve risklerin, kişilerin işletmede bulunan sermaye oranları kadar sorumlu olmalarını sağlayan şirketler olan sermaye ortaklıklarını örnek gösterebiliriz. Bu yazımızda, ülkemizin yatırım sektörü açısından da büyük bir önem arz eden sermaye şirketlerini ele alacağız. Bu şirketler, borsada işlem gören ve yatırımcıların en çok tercih ettiği hisse senetlerini piyasaya arz eden şirketlerdir. İlk olarak hisse senedi nedir konusu ile başlangıç yapalım. Hisse senetleri, sermaye şirketleri tarafından ortaklıklar için halka arz eden kıymetli evraklardır. Hisse senedi alan kişiler, almış oldukları hisse senedinin değeri kadar şirkete ortak sayılır ve alınacak olan tüm kararlarda da söz sahibi olur. Ortaklık ortaya çıktığından dolayı, hisse senedi alacak olan kişilerin belirli orandaki riskleri de göze alması gerekmektedir.

Çünkü; hisse senedi alınması ile birlikte şirketlerin karlarından pay alınacağı gibi, şirket hisselerinin değer kaybetmesi ile de zarara uğrama ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu zarar ve kar durumları ise, sahip olduğunuz hisse senedinin ortaklık payına ya da diğer bir ifade ile katılım payınızın şirket değerine oranı ile ifade edilmektedir.

Hisse senedi nedir konusunda bilinmesi gereken bir durum da, tahvil ile yapılan karıştırma durumlarıdır. Birçok kişi hisse senedi ve tahvil arasındaki ilişkiyi karıştırmaktadır. Buna bir son vermek adına şöyle bir açıklama yapılması doğru olacaktır. Hisse senetleri, şirketlere kar ve zarar yönünden ortak olunması anlamına gelmektedir. Tahvil ise, belirli vade süresi için alınan, kar sağlaması kesin olan ve sağlayacağı kar miktarının da oranı belli olan kıymetli evraklardır.

 

Hisse Senedi Türleri Nelerdir?

Hisse senetleri; SPK üzerinden alınacak izinler sonucunda, sermaye şirketinin ortaklarına verdiği değerli evraklardır. Hisse senedinin değer kazanabilmesi için ortaklığa dahil olunan şirketin kar elde etmesi gerekmektedir. Elde edilen kar standart değildir, farklı değişkenlere göre (borsa, yatırımlar) oranlar yükselip alçalabilir.

Halka arzı sağlanmış olan hisse senetleri borsada bulunur. Borsaya kaydı yapılmış olan hisse senetleri, alım ve satım işlemlerinin yapılması sonucunda söz konusu şirkete değer katar. Şirketlerin büyümeye gidebilmeleri için borsa piyasalarında boy göstermeleri gerekmektedir.

Hisse senetleri sahiplerine bazı haklar tanımaktadır. Temettü hakkı “kar payı” anlamına gelmektedir. Hisse senetleriyle ortaklık sağlanan şirketin elde edeceği karlar sayesinde, hisse senedini elinde bulunduran kişi hissesi kadar gelir elde edecektir. Hisse senedinin payı doğrultusunda, şirket yönetiminde söz sahibi olunabilmektedir. Hisse senedi sahibi, şirketten bilgi alma hakkına sahiptir ve bu bilgilerin gizli kalacağına dair beyan vermiş sayılmaktadır. Taahhütler ve sözleşme koşulları, hisse senedi sahibi tarafından kabul edilir.

 

Adi ve İmtiyazlı özelliğe sahip olan hisse senetleri ülkemizde kullanılamamaktadır. Alım-satım işlemleri de yapılamamaktadır. Hamiline ve Nama yazılı hisse senetleri en çok tercih edilen hisse senedi türleri arasında yer almaktadır.

·         Nama hisse senetleri; anonim ortaklık payına göre temsil edilirler. Şahsa özel olarak çıkarılmıştır ve şahsın ismi hisse senedinde geçmektedir.

·         Hamiline hisse seneteri; isme göre çıkarılmazlar, üzerilerinden yazan isim Takasbank dökümünde görünen isimdir. Borsa İstanbul’da alınıp satılabilirler.

Diğer hisse senedi türleri nelerdir sorusuna cevap olarak:

·         Bedelli hisse senetleri; kuruluş aşamasında veya sermaye artırımında, şirketin çıkarmış olduğu hisse senetleridir.

·         Bedelsiz hisse senetleri; sermayeye eklenen varlık değer artışlarını ifade eden hisse senetleridir.

·         Primli hisse senetleri; üzerinde yazılan nominal değerin daha üst miktarlarına ihracı sağlanıyorsa geçerlilik kazanır.

·         Primsiz hisse senetleri; üzerinde yazılan nominal değere göre değerlendiriliyorsa geçerlilik kazanır.

·         Kurucu hisse senetleri; şirket kurulurken söz ve emek sahibi olan şahıslara verilir, şirketin karlarından pay alınması sağlarlar.

·         İntifa hisse senetleri; şirketten alacağı bulunan şahıslara hizmet karşılığı olarak verilir, ortaklık hakkı taşımazlar.

Hisse senedi nasıl artar?

Borsada yatırım yapan kişilerin en sık başvurduğu ama iyi bir analiz sonucunda işlem yaptıkları hisse senetlerinde, alım veya satım işlemi yapılmadan önce kesinlikle önce piyasa ardından da hisse senedi işlemi yapılacak firmanın araştırılması gerekmektedir. Çünkü, güncel veriler, almış ya da alacak olduğunuz hisse senetlerinin fiyatlarında ciddi etkiler yapmaktadır. Hisse senedi nasıl artar? ya da hangi hisse senedini alırsanız uzun vadede kazanç sağlarsınız, şimdi bu belirsizlikler hakkında bilgilendirmeler yapalım.

Öncelikli olarak hisse senedi nasıl artar diye sormadan önce, hangi firmanın hisse senedini almanızın faydalı olacağını düşünmekte fayda vardır. Bunun için öncelikli olarak ülkemizde planlanan ekonomiyi incelemelisiniz. Eğer, inşaat sektöründe ciddi yatırımlar bulunuyorsa, bu durumun birçok firmanın hisse değerlerini arttırabileceğinden söz edebiliriz. Çünkü, inşaat sektörü, ülkemiz için ekonominin lokomotifi görevi görmektedir. Tek bir hareketlenme, sadece inşaat sektörünü değil, onlarca farklı sektörü de hareketlendirecektir. Bundan dolayı, inşaat yatırımlarının arttığı zaman hisse senedi almadan önce biraz düşünmeli, elinizde bulunan hisse senetlerini satma konusunda da aceleci davranmamalısınız. Bununla birlikte, elinizde bulunan hisse senetlerini satmak istiyor, fakat bunun için fiyatların artmasını bekliyorsanız, kendi yol haritanızı belirleyebilirsiniz. Eğer elinizdeki hisse senedi bir firmaya aitse ve firma yeni ihaleler alıyor, yeni adımlar atıyorsa, bu onun hisse değerlerinin yükseleceğini gösterecektir. Bundan dolayı anlık analizlere devam etmekte fayda vardır.

Genel olarak konuyu toparlayacak olursak, hisse senedi nasıl artar için şu cevapları verebiliriz.

 • Firmaların girişimlerde bulunması ve ekonomik açıdan yükselişe geçmesi.
 • Ülke ekonomisinin toparlanması.
 • Merkez Bankası’nın faiz oranları
 • Ülkedeki güven ortamının düşüşe geçmesi
 • Yatırımcıların hızlı bir şekilde hisse senedi alışına geçmesi

Yukarıda bahsettiğimiz maddeler, hisse senetlerinde artı yönde etki eden en temel faktörler olarak karşımıza çıkacaktır.

 

 

Bankalardan Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Yatırım araçlarını kullanarak gelir kazanmak isteyen kişilerin yoğun olarak tercih ettiği hisse senetleri, alım ve satım işlemleri sonrasında yatırımcısına iyi bir getiri sağlayabilmektedir. Hisse senetlerine yönelen insan sayısındaki görülen artış, hisse senetlerinin tercih edilebilir bir yatırım aracı olduğunu kanıtlamaktadır. Hisse senedi alım işlemlerini gerçekleştirerek, yatırımınızın karşılığını hisse senedi değeri üzerinden alabilirsiniz. Yazımızın devamında hisse senedi nasıl alınır sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Böylece hisse senedi alımında dikkat etmeniz gereken detayları inceleyebilirsiniz.

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Bankalardan Alınabilir Mi?

Hisse senetler borsa üzerinde işlem görmektedir. Bu senetlere sahip olabilmek için SPK’dan izin almış olan kurumlara ve bankalara yönelebilirsiniz. Bu kurumlara genel olarak ‘aracı kurumlar’ denilmektedir. Yatırımcıların çoğu hisse senedi alım işlemlerini gerçekleştirmek için bankaları tercih eder. Güven duygusu, bu seçimde önemli bir kriterdir.

Bankalardan hisse senedi alabilmeniz için bir yatırım hesabına sahip olmanız gerekir. Yatırım hesabı açıldıktan sonra hisse senedi alımını gerçekleştirebilirsiniz. Alınan hisse senetlerine ilişkin raporlar ve analizler incelenebilir, alınılması düşünülen yeni hisse senetleri hakkında öngörüler elde edilebilir. Borsa piyasaları üzerine fazla tecrübeniz olmayabilir, sırf bu yüzden çekimser kalınmamalıdır. Çünkü bankalarda bulunan yatırım uzmanları sayesinde, hisse senetleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanımı, borsa hareketlerini ve hisse senedi değerlerini takip edebilmek adına önemlidir. Akıllı telefonlarınız için bankaların uygulamalarını kullanabilirsiniz, arzu ederseniz banka web sitelerinden giriş yaparak analizlerine devam edebilirsiniz. Bankaların diğer aracı kurumlara karşı daha avantajlı olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Aldığınız hisse senedinin değerinde düşüşler mi yaşandı? Büyük değer kayıpları yaşayabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Bu durumda internet bankacılığını kullanarak, düşüş yaşayan hisse senedini hemen satabilirsiniz.

Bankalar Hisse Senetlerinden Komisyon Alıyor Mu?

Bütün aracı kurumlar gibi bankalar da hisse senedi işlemlerinde komisyon ücreti kesmektedir. Bankaların aldığı komisyonlar, hisse senedi işlemlerinde %14’e kadar çıkabilmektedir. Banka harici aracı kurumlarda ise bu ücretler daha düşüktür. Yatırım hesabınızdan saklama bedeli ücreti de kesilmektedir. Her haliyle bankalar, hisse senedi işlemlerinde daha maliyetli hale gelecektir. Ancak kolaylık ve güven açısından bu maliyetler göz ardı edilebilmektedir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI