Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altınİş Kurmak İçin Hibe Kredisi! Hibe alınabilecek projeler - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 16:57:56 + -


İş kurmak için hibe kredisi verilecek kişiler, KOSGEB tarafından verilen eğitimlere katılmış olmaları gerekmektedir. Çünkü, ülkemizde özel sektörün kalkınmaya etkisini arttırmak için doğrudan finansal destek verilmemektedir. Kişilerin işletmecilik alanında kendilerini geliştirmeleri, ticaretin her türlü boyutu hakkında bilgi sahibi olmaları ve tüm risk faktörlerini göze alarak, işlerini kurmaları için bazı eğitimler verilmektedir.


İş Kurmak İçin Hibe Kredisi! Hibe alınabilecek projeler - 14 Mart 2017 Salı

Hibe alınabilecek projeler

Devlet tarafından özel sektöre yönelik desteğin giderek artması ile birlikte, hem hayali olan işyerini kuran hem de kendisi için bir umut ışığını bulan kişilerin sayısı oldukça artmış durumdadır. Hem haberlerde hem de birçok sosyal medya aracında paylaşılan haberlerde, kişilere hayvancılık ya da tarım alanında binlerce lira hibe verileceği yazmaktadır. Fakat durum bu kadar basit ya da kısa değildir. Hayvancılık alanında hibe kredi alınabilecek projelere baktığımız zaman, kişilerden çok modern tesisler kurmaları istendiğini görmekteyiz. Bu tesislerde hayvanlar için birçok ihtiyacın en üst kalitede yapılması, maliyetleri arttırmaktadır. Fakat, bu maliyetler devlet tarafından karşılanacağı için ulaşılması kolay olacaktır. Fakat, artık hayvancılık alanında birçok talep alındığından dolayı, farklı projelere yönelmenizde fayda vardır. Bu doğrultuda, özellikle kümes hayvancılığı alanında büyük adımlar atılabilecektir.

Hibe kredi alınabilecek projelerden ilkini kümes hayvancılığında koyabiliriz. Tavuklara verilebilecek özel yemler ile, onların yüksek oranda vitamin, protein ya da kalsiyum almaları sağlanırsa, elde edilecek yumurtanın da tavuğun etinin de bu değerlerinin yüksek olacağı bilinmektedir. Bundan dolayı, fonksiyonel yumurtalar ya da tavuklar elde etmek için bir proje hazırlayabilirsiniz. Bu projeyi hayata geçirmeniz hem iyi bir proje ile kolay olacak hem de iş hayatına girdiğiniz zaman kısa sürede çok yüksek getiriler elde edeceksiniz.

Devlet tarafından verilen hibelerden faydalanabilmek adına proje arayışında olan kişilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlar;

 • İşletmenin ne amaçla kurulacağı.
 • Kişilere ne fayda sağlayacağı.
 • Kaç kişiye istihdam sağlanacağı.
 • Çalışan kişilere verilen ücretlerle, onların yatırım yapıp yapamayacakları
 • Ülke ekonomisine ne gibi katkılar yapılacağı

Yukarıdaki maddeler, hibe alınabilecek projelerde kilit noktalardır. Bundan dolayı projelerinizi hazırlarken sadece ne iş yapacağınızdan değil, bu iş ile birlikte sizinle beraber olanlara da ne kazandıracağınızdan bahsetmelisiniz.

 

Ülkemizin kalkınması ve ekonomik açıdan da istikrar sağlanması için hazırlanan, kalkınma planlarına baktığımız zaman, ekonomik kalkınma ve büyümenin özel sektörün gelişmesi ile sağlanmak istendiğini görmekteyiz. Şuan ülke ekonomisinde de söz sahibi olduğunu gördüğümüz özel sektör firmalarının sayısının arttırılması amaçlanmaktadır. Çünkü, kişilerin kendi işlerini kurmaları, ilgi duydukları alanlara yönelmeleri ve mevcut bireysel firmalarını daha da büyütmeleri, ülkeye ekonomik yönden büyük katkı sağlarken, ülke istihdamında da çok ciddi etkiler yaptığını söyleyebilmekteyiz. Devletin de özel sektörleri birçok konuda desteklemesi ile kısa sürede istenilen şeylerin yapıldığından söz etmemiz doğru olacaktır. Devlet tarafından kişilere finansman desteği sağlanırken, bu desteklerin bir kısmı faizsiz bir şekilde kullanıma sunulan KOSGEB kredileri, bir kısmının ise hiçbir şekilde geri ödemesi olmayan KOSGEB hibeleri ile yapıldığını görmekteyiz. Eğer yetenekli olduğu konularda iş kurmak için hibe kredisi almak gibi bir isteğiniz varsa, o halde ilk olarak KOSGEB kurumlarına giderek bilgi almanız gerekmektedir.

İş kurmak için hibe kredisi verilecek kişiler, KOSGEB tarafından verilen eğitimlere katılmış olmaları gerekmektedir. Çünkü, ülkemizde özel sektörün kalkınmaya etkisini arttırmak için doğrudan finansal destek verilmemektedir. Kişilerin işletmecilik alanında kendilerini geliştirmeleri, ticaretin her türlü boyutu hakkında bilgi sahibi olmaları ve tüm risk faktörlerini göze alarak, işlerini kurmaları için bazı eğitimler verilmektedir.

KOSGEB kurumlarına gitmeden önce, internet üzerinden bulunduğunuz il ya da ilçe merkezinde bir Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilip verilmediğini kontrol etmelisiniz. Bunun ardından KOSGEB’e giderek başvuru yapabilirsiniz. İş kurmak için hibe kredisi alacak kişiler, kursları tamamlayıp, hazırlamış oldukları iş planlarını, KOSGEB komitesinden geçirirlerse, karşılıksız olarak 50 bin liralık hibelerden yararlanacaktır. Bu hibeler, devamında da faizsiz krediler ve işletmecilik uygulamaları alanındaki destekler ile devam etmektedir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI