Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKonut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:30:14 Güncelleme: 14-03-2017 23:32:14 + -


Konut kredisi son yıllarda ev sahibi olmak isteyenlerin imdadına yetişen kredilerden biridir. 120 aydan 300 aya uzanan geniş vade seçenekleri, aile gelir durumu hesaba katılarak verilmesi bir çok kişinin bu yöntemi kullanarak kredi çekmesini sağlamıştır.


Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - 14 Mart 2017 Salı

Konut kredisi son yıllarda ev sahibi olmak isteyenlerin imdadına yetişen kredilerden biridir. 120 aydan 300 aya uzanan geniş vade seçenekleri, aile gelir durumu hesaba katılarak verilmesi bir çok kişinin bu yöntemi kullanarak kredi çekmesini sağlamıştır.

Ancak konut kredisi, faizler düşük olsa bile, vade uzun olduğu için neredeyse çektiğiniz kredinin iki katı fazlasını ödemenize neden olur. Bu nedenle az vade ve az kredi çekmek avantaj, uzun vade ve yüksek miktarlar dezavantaj olacaktır. Ortalama bir kredi hesaplama konut alacağınız miktar ve elinizdeki nakitle orantılı olarak hesaplanmaktadır.

Konut kredisi konusunda bir hesap yapmamız gerekirse, ortalama konut fiyatları üzerinden yapacağımız hesapla, ne kadar faiz ödeyeceğiniz de ortaya çıkmış olacak.

https://www.enuygunkredi.com/template/added-images/en-uygun-konut-kredisi__561x273.jpg

Konut Kredisi Hesaplama

İnternet sitelerinde bir çok konut kredisi hesaplama programı vardır. Güncel faiz oranları ile kredi miktarını hesaplama imkanınız olacaktır.

Bir örnek vermek gerekirse; 50 bin lira paramız olduğunu düşünelim ve 100 bin liralık kredi çekmemiz gerektiğini hesap edelim. 1.12 oranında faiz olduğunu dikkate alırsak, 100 bin liralık krediyi 120 ay vadeyle geri ödediğimizde, 183 bin lira olarak geri öderiz. Yani neredeyse ana paranın aynısı kadar da faiz öderiz ve aylık taksit miktarı da 1500 lira civarında olur.

Bu vade 240 aya çıktığında ise, 296 bin liralık bir geri ödeme ortaya çıkar ki, bu da ana paranın üç katına denk gelir. Aylık taksitler 1200 liraya düşer ve ana paradan üç kat daha fazla faiz ödemiş olursunuz. Bu da oldukça zarar edeceğiniz bir durumdur.

Kredi Çekmeden Nasıl Ev Alabilirim?

Kredi çekmeden ev alabilmek için, daha fazla birikim yapmanız gerekmektedir. Yani bankadaki paranızı vadeli mevduat hesabına koyarak değerlendirdiğinizde, zaman geçtikçe paranız da değerlenecektir.

50 bin liranızı aylık vadeli mevduata koyduğunuzda, ayda 296 lira faiz getirisi olacaktır. Bunu 10 yıl olarak düşünürsek, ortalama 40 bin lira getirisi olacaktır. 50 bin liranızın üzerine düzenli olarak birikim yapmaya devam edeceğiniz için, faiz geliriniz daha da artış gösterecektir.

Bu nedenle uzun vadeli yatırıma ne kadar erken başlarsınız, o kadar avantajlı bir gelir elde edersiniz.

Ev Kredisi Ne Zaman Avantajlı Olur?

Ev kredisi, kredi çekeceğiniz miktar düşükse avantajlıdır. Bu nedenle vadesi az ve düşük miktarda kredilerde, ödeyeceğiniz faiz de az olacaktır. Ancak kredi vadesi uzadıkça, ödeyeceğiniz faiz de artacaktır. Bu nedenle geri ödeme miktarındaki faiz oranına dikkat ederek hareket etmeniz gerekmektedir.

http://www.guncelturkiyehaber.com/wp-content/uploads/2016/04/konut-kredisi-veren-bankalar-1.jpg

Kredi ödeme alışkanlığınız olumluysa, kredibiliteniz de yükselecektir ve olumlu olarak değerlendirilecekmiş. Kredi öderken uygulanan faiz miktarı 0 altındaki oranlardaysa, kredi çekmek için uygun bir dönemdesiniz demektir.

Ancak konut kredisi faizleri son yıllarda yüzde 1 oranının üzerinde olduğu için, bir çok kişi konut alımı kararını ertelemektedir. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI