Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKonut Kredisi Nasıl Hesaplanır? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:32:51 + -


Konut kredisi miktarı hesaplanır iken dikkat edilen ana üç farklı kriter vardır. Bunlar; • Aylık olarak elinize geçen net gelir miktarınız, • Vereceğiniz peşinat miktarınız, • Var olan mevcut borçluluk oranınızdır.


Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır? - 14 Mart 2017 Salı

Konut kredisine sahip olabilmek için mutlaka kredi çekebilmek adına bankalarca konulmuş olan şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Bu doğrultuda;

·         Düzenli bir gelir sahibi olmanız,

·         Gelir beyanında bulunabilmeniz,

·         Kredi ve kredi kartı geçmişinizi gösteren kredi notunuzun yüksek olması,

·         Kredi sicilinizin temiz olması, gerekmektedir.

Konut kredisi olduğundan dolayı bir de çekmek istediğiniz konut kredisi miktarı ile alacağınız konutun fiyat bakımından eş değer yani uygun olması gerekmektedir. Aksi halde bankalar ile tarafınızca olumsuz durumların yaşanması söz konusudur.

 

Kredi Notunun Yüksek Olması Nedir?

Kredi notu; banka ve finansal kuruluşlar ile var olan geçmişinizin simgesidir. Eğer bu geçmiş sizin ve işleminizi gerçekleştirmiş olduğunuz bankanızın adına olumlu bir şekilde başlamış ve olumlu bir şekilde sonuçlandırılmış ise kredi notunuzun yüksek olması kaçınılmazdır. Ancak tüm bu işlemlerin bir tufan şeklinde başlaması ve son bulması kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Ve nihayetinde kredi notu düşük olan kimsenin hem konut kredisi hem de diğer kredi kalemlerinden faydalanabilmeleri söz konusu değildir. Kredi notu düşük olan kimselerin bazı adımları uygulamaları halinde kredi notlarını yükseltebilmeleri söz konusu olabilir. Bu bağlamda;

·         Herhangi bir bankadan vadeli hesap açabilirsiniz.

·         Aynı şekilde herhangi bir banka üzerinden vadesiz ancak düzenli olarak miktarı önemli olmaksızın para yatırmanız da kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

·         Güvenilir ve borcuna sadık bir kimsenin kredi çekme aşamasında kefili olur iseniz kefil olunan kimsenin borcunu vadesinde ödemiş olduğu süre boyunca kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

·         Minik limitler halinde alabileceğiniz kredi kartlarını kullanabilir ve mutlaka her hesap kesim döneminde bu kredi kartlarının borcunun tamamını yatırabilirsiniz. Bu işlem de kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır.

Konut Kredisi Hesaplaması İçin 3 Önemli Kriter

Konut kredisi miktarı hesaplanır iken dikkat edilen ana üç farklı kriter vardır. Bunlar;

·         Aylık olarak elinize geçen net gelir miktarınız,

·         Vereceğiniz peşinat miktarınız,

·         Var olan mevcut borçluluk oranınızdır.

Mortgage alabilmek için mutlaka bankaların hesaplamakta olduğu ön borçluluk oranı, konusuna bir kez tabi tutulursunuz. Bu oran; aslında gelirinizin ne kadarlık bir kısmının kredi ödemelerine gidebileceğini belirler. Ve bu noktada alabileceğiniz maksimum konut kredisi miktarını belirler. Gelir oranlarına göre kişilerin alabilecekleri konut kredisi miktarı değişmektedir. Bu bağlamda tüm gelir beyanında bulunabilecek kimseler için söyleyelim ki; gelirinizin % 38 oranını geçen bir konut kredisi alamazsınız. Sebebi ise; ödemeler bilançosunda oluşturulmak istenen denge ile açıklanabilir. Bunun yanında bir de arka oran adı verilen önem değeri yüksek bir hesaplama değeri vardır. Arka oran, ön oran gibi yalnızca gelir ile konut kredisi ödeme dengesini işlemez. Arka oranın içerisinde gelir üzerinden çıkarılması gereken, var olan tüm krediler ve ödemeler vardır. Yani; gelir üzerinden tüm giderler hesaplanacak ve kişinin en son elinde kalan değer tespit edilecektir. Arka ve ön oran sizin de konut kredisi alabilmenizi etkileyecektir. Ancak mutlaka yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi;

·         Ön oranın % 38’ i ile

·         Arka oranın % 50 ‘ si sınır olarak belirlenmelidir. Yani arka oran ile açıklayacak olur isek; bankalar üzerinden sunula konut kredisi seçeneklerinden faydalanmak istiyor iseniz mutlaka gelirinizin net tutarı üzerinden borçlarınızın tamamının çıkarılması halinde dahi 5 50 tutarında bir gelirinizin kalması gerekir. Eğer arka oran yüzde elli sınırını geçer ise hiçbir banka konut kredisi kapsamında sizinle çalışmak istemeyecektir. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI