Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınLinkedin ! Linkedin'e Katılmak için 5 Sebep!

Tarih: 04-01-2017 21:39:58 + -


Bu yüzden belki iş arkadaşlarınız tarafından söylenen, sınıf arkadaşlarınızdan bahsedilen veya yeni bir iş bulmak için arayışa geçen bir arkadaşınız tarafından söylenen "Linkedin" terimini duymuşsunuzdur. Peki Linkedin nedir, ne işe yarar? 2003 yılından bu yana başlatılan çevrimiçi profesyonel ağ sitesi olan Linkedin'e üye olan profesyoneller, 200'den fazla ülkede ve bölgede 19 dil ve abone desteği ile Ocak 2013 itibariyle 200 milyon kişi ile iletişim kurma fırsatı yakaladı.


Linkedin ! Linkedin'e Katılmak için 5 Sebep!

Bu yüzden belki iş arkadaşlarınız tarafından söylenen, sınıf arkadaşlarınızdan bahsedilen veya yeni bir iş bulmak için arayışa geçen bir arkadaşınız tarafından söylenen "Linkedin" terimini duymuşsunuzdur. Peki Linkedin nedir, ne işe yarar?

Günümüzün en popüler sosyal platformlarından biri olmasına rağmen, birçok insan Linkedin’in ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmez.

Linkedin'e Kısa Bir Giriş

Basitçe söylemek gerekirse, Linkedin profesyoneller için sosyal bir ağdır. İster büyük bir şirkette pazarlama yöneticisi, küçük bir yerel mağaza işleten bir işletme sahibi veya gelecekteki kariyer seçeneklerini keşfetmek isteyen ilk yıl üniversite öğrencisi olsanız da Linkedin, mesleki yaşamlarını ciddiye almaya ilgi duyan herkes için, kariyerlerini büyütmek, yeni fırsatlar bulma ve diğer profesyonellerle bağlantı kurma imkanı sağlamaktadır.

Linkedin, geniş özellik sunumu açısından Facebook'a çok benzemektedir. Bu özellikler, profesyonellere hitap ettiği için daha uzmanlaşmıştır, ancak genel olarak, Facebook'u veya benzeri bir sosyal ağın nasıl kullanılacağını biliyorsanız, Linkedin sitesi de birazcık aklınızı karıştırabilir fakat alıştığınız zaman son derece kolay bir arayüze sahip olduğunu anlayacaksınız.

Linkedin'in Ana Özellikleri

İşte Linkedin'in sunduğu temel özelliklerden bazıları;

Ana sayfa: Ana sayfa, haber yayınınızdır, takip ettiğiniz diğer profesyoneller ve şirket sayfalarıyla yaptığınız bağlantılardan gelen son yayınları gösterir.

Profil: Profiliniz adınızı, fotoğrafınızı, bulunduğunuz yeri, mesleğinizi ve daha fazlasını gösterir. Alt kısımda, kısa bir özet, iş deneyimi, eğitim ve diğer bölümleri gibi çeşitli farklı bölümleri, geleneksel bir özgeçmiş veya özgeçmişinizi nasıl oluşturabileceğinize dair bir bölüm bulunmaktadır.

Ağım: Şu anda bağlı olduğunuz tüm profesyonellerin bir listesini Linkedin'de bulacaksınız. Farenizi üst menüdeki bu seçeneğin üzerine getirirseniz, kişi eklemenize ve tanıdığınız kişileri bulmanızı sağlayacaktır.

İşler: İş ilanları her gün işverenler tarafından Linkedin'e gönderilir ve Linkedin, size daha iyi uyarlanmış iş listeleri almak için doldurabileceğiniz konumunuz ve isteğe bağlı iş tercihlerinizi de içeren mevcut bilgilerinize dayanarak size belirli işleri önerecektir.

İlgi Alanları: Profesyonellerle olan bağlarınıza ek olarak, Linkedin'deki belirli alanları da takip edebilirsiniz. Bunlara şirket sayfaları, yer ya da ilgi gruplarına göre gruplar, slayt gösterisi yayını için Linkedin'in SlideShare platformu ve eğitim amaçlı Linkedin'in Lynda platformu dahildir.

Arama çubuğu: Linkedin, sonuçlarınızı birkaç farklı özelleştirilebilir alana göre filtrelemenizi sağlayan güçlü bir arama özelliğine sahiptir. Belirli profesyonelleri, şirketleri, işleri ve daha fazlasını bulmak için arama çubuğunun yanında yer alan "Gelişmiş" seçeneğine tıklayın.

Mesajlar: Başka bir profesyonelle sohbet başlatmak istediğinizde, Linkedin aracılığıyla özel bir mesaj göndererek bunu yapabilirsiniz. Ayrıca ekler ekleyebilir, fotoğraf ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bildirimler: Diğer sosyal paylaşım ağlarında olduğu gibi, Linkedin'de birisi tarafından onaylandığında, bir şeyler katılmaya davet edildiğinde veya ilgi duyduğunuz bir yayını kontrol etmeyi memnuniyetle karşıladığınızda sizi bilgilendiren bir bildirim özelliği vardır.

Bekleyen Davetiyeler: Diğer profesyoneller Linkedin'de sizinle onlarla bağlantı kurmaya davet ederse onaylamanız gereken bir davetiye alırsınız.

Bunlar, Linkedin'e girdiğinizde ilk önce fark edeceğiniz ana özelliklerdir, ancak platformu kendiniz keşfetmek suretiyle daha ayrıntılı bazı ayrıntılara ve seçeneklere derinlemesine dalabilirsiniz. Sonuç olarak, kullanıcıların işleri yayınlamasına, yetenek çözümlerinden faydalanmalarına, platformda reklam yayınlamasına ve satış stratejinizi Linkedin'e sosyal satışları dahil etmek üzere genişletmesine olanak tanıyan Linkedin İş Hizmetleri'ni kullanmak isteyebilirsiniz.

Şimdi Linkedin'in neyi sunduğunu ve tipik olarak onu ne tür insanların kullandığını biliyorsunuz, ancak muhtemelen kendiniz kullanmaya başlamanız için size herhangi bir fikir vermiyor. Aslında birçok kullanıcı bir hesap oluşturup Linkedin'i nasıl kullanacakları konusunda hiçbir fikri olmadığı için terk ettiler.

İşte yeni başlayanlar için bazı ipuçları

Eski meslektaşlarınızla tekrar iletişime geçin. Eski meslektaşlarınızı, öğretmenlerinizi, okula gittiğiniz kişileri ve mesleki ağınızda bulunmaya değer olduğunu düşündüğünüz başka birilerini bulmak için Ağım bölümünü kullanabilirsiniz. Kişilerinizi Linkedin ile senkronize etmek için e-postanızı girin veya bağlayın.

Linkedin profiliniz temelde daha kapsamlı bir özgeçmiş sunmaktadır. İşlere başvurduğunuzda belki bir e-postada veya kapak mektubunda bağlantı olarak ekleyebilirsiniz. İşlere başvurmanıza izin veren bazı web siteleri, tüm bilgilerinizi içe aktarmak için Linkedin profilinize bağlanmanıza izin verecektir.

Unutmayın ki Linkedin, iş ilanlarını çevrimiçi olarak aramanın en iyi yerlerinden biridir. İlgilendiğiniz işler hakkında her zaman Linkedin'den tavsiyeler alacaksınız, ancak arama çubuğunu da belirli pozisyonları aramak için kullanabilirsiniz.

Eski meslektaşlarınızla tekrar iletişime geçmek ve mevcut işyerinizde Linkedin üzerinde olabilecek herkese bağlanmak harika bir şey ama daha da iyisi, yardım edebilecek yerel ya da uluslararası yeni profesyoneller keşfetme fırsatınız olmasıdır.

Yeni profesyonellerle tanışma fırsatını yakalamanın harika bir yolu, ilgi alanlarınıza veya mevcut mesleğinize dayalı gruplara katılmak olacaktır. Diğer grup üyeleri gördüklerini beğenebilir ve sizinle bağlantı kurmak isteyebilir.

Linkedin'in kendi yayın platformu olan Pulse, kullanıcıların blog yayınlarını yayınlamasına ve içeriğini binlerce okuma fırsatına ulaşmasına olanak tanır. Yayınlanan içerikler profilinizde de gösterilir; bu durum ilgili alanlarda mesleki deneyiminizle alakalı olan güvenilirliğini artıracaktır.

 

Linkedin'e Katılmak için 5 Sebep:

2003 yılından bu yana başlatılan çevrimiçi profesyonel ağ sitesi olan Linkedin'e üye olan profesyoneller, 200'den fazla ülkede ve bölgede 19 dil ve abone desteği ile Ocak 2013 itibariyle 200 milyon kişi ile iletişim kurma fırsatı yakaladı. Linkedin’e katılmak için sizler için 5 sebebi araştırdık;

Profesyonel Bağlantı Kurun

Bağlantı biçimleri Linkedin'in varoluş biçimi olarak kabul edilmektedir. Linkedin, Şubat 2013 itibari ile en az 50 bağlantı kurmadığınız sürece profilinizi eksik olarak değerlendirir. Kişisel ağınıza başka bir Linkedin abonesi eklemek için, bağlantı kurmak için diğer kişinin kabul etmesini, yoksaymasını veya reddedilebileceği bir davetiye gönderirsiniz. Çoğu abone, birinci derece bağlantılarının ağ listelerini görmesine izin verir. Başka biriyle en az bir ikinci derece bağlantıda bulunduğunuzda, o kişiye başka bir abone aracılığıyla giriş talebinde bulunmadan doğrudan bir davetiye gönderme olanağına sahip olursunuz.

İş bulma

Linkedin, iş arayan aboneleri için birçok seçenek sunmaktadır. Linkedin, iş ilanları yayınlamakta ve doğrudan proaktif bir işverene sunduğunuz kimlik bilgileri olarak hizmet profilinizi kullanarak Linkedin aracılığıyla başvurabilmenizi sağlamaktadır. Ücretsiz Linkedin hesabınızı, iş başvurunuz için daha fazla iletişim seçeneği ve yüksek statü içeren ücretli bir iş arayan seviyeye yükseltebilirsiniz.

Öğrenin ve Uzmanlığınızı Gösterin

Her Linkedin abonesi, Linkedin gruplarına üye olabilir veya formda olabilir. Meslekler, beceri setleri, mezunlar bağlantıları veya yerel çıkarlara odaklanan bu gruplar, benzer düşünen kişilerin uzmanlıklarını paylaşmasına ve karşılıklı önemi olan sorunlara yeni bakış açıları kazandırmasına olanak tanır. Bazı gruplar, üyelik için başvuran herkesi kabul ederken, bazıları başvuranların grubun amaç ve hedefleri için iyi bir yer tuttuğundan emin olmaları için kısa bir inceleme yaparlar.

Çevrimiçi Profilinizi Oluşturun

Linkedin profiliniz, beş web sitesi adresini, Twitter özet akışınızı ve işinizi gösteren harici sitelerdeki içeriği dahil etmek için seçenekler içermektedir. Linkedin’i her zaman hazır bulunan bir özgeçmiş yerine kendini tanıtım aracı olarak kullanırsanız, çevrimiçi katılımınızdaki diğer unsurlara trafik çekmek konusunda daha fazla şans yaratırsınız. Çevrimiçi bir yerde çok fazla kişisel bilgiyi açığa çıkarmaya istekli iseniz, telefon numaranızı, adresinizi ve anlık ileti iletişim bilgilerinizi de profilinize ekleyebilirsiniz.

İşletmeyi Teşvik Edin

İster Linkedin'de reklam yayınlayın ya da yalnızca bir işletme için bir profil oluşturun, oluşturduğunuz, sattığınız, ürettiğiniz şeyleri tanıtmak için bu servisi kullanabilirsiniz. İşinizi iş kimlik bilgilerinizde listeleyen bir kişisel profil oluşturduktan sonra, şirketin kendisi için bir iş sayfası hazırlayabilirsiniz. Linkedin'in reklamcılık fırsatları, abonelerinin profillerinde listelenen kimlik bilgileri türüyle tanımlanan hedef kitleye ulaşmanın ücretli bir yolunu sağlar.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Bilim-Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI