Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınMektup Nasıl Yazılır? Mektup Örnekleri - 14 Nisan 2017 Cuma

Tarih: 13-04-2017 23:43:37 + -


Web sitemizden mektup nasıl yazılır konusu hakkında geniş bilgiler alabilir ve mektup örnekleri ile hazır mektuplardan faydalanabilirsiniz.


Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Örnekleri - 14 Nisan 2017 Cuma

Web sitemizden mektup nasıl yazılır konusu hakkında geniş bilgiler alabilir ve mektup örnekleri ile hazır mektuplardan faydalanabilirsiniz.

 

Bir zamanlar sevdiğinden sevdiğine giden, sevdiğinin mührüyle mühürlenmiş, içindekileri ancak karşı tarafın anlayabileceği bir iletişim arası vardı. Bir zamanlar diyorum çünkü resmi kurumlarda kullanılan mektuplaşma haricinde pek kullanılmıyor artık.

En son yazdığım mektubu hatırlıyorum çok küçüktüm ilkokulda. Öğretmen en sevdiğiniz uzaktaki birine mektup yazın demişti. Kimisi askerdeki abisine kimis, dayısına, halasına... Asıl öğretmenin öğretmek istediği bir şey vardı unutulmaya yüz tutmuş mektupları yeniden canlandırmak, unutmayı önlemek. Yani mektup nasıl yazılır onu öğretmeye çalışıyordu.

 

Artık mektubun yerini bilindiği gibi teknolojik iletişim araçları olan e-posta, telefon ya da internetteki diğer erişim araçları aldı.
Madem bu kadar eskide kaldı, madem kullanan yok ben mektup yazmayı neden öğrenmeliyim diye soruyor olabilirsiniz. Kişiler arasında kullanılmasa da kurumlar arasında hala kullanıldığını söylemiştik. Ancak sadece bu değildir sebep tarihimize damga vurmuş bu gerçeğimizi unutmamak gerekir. Mektup kardeşliği deyimini unutmamak gerekir ki şimdilerin kıymetini daha iyi anlayalım. İşte bu yüzden mektup nasıl yazılır öğrenmemiz gereklidir.
Öğrenmek ve unutmamak isteyenler için mektup nasıl yazılır, mektup yazarken nelere dikkat edilir kısaca anlatalım.
1. Mektup yazarken ilk başa kime yazdığınızı, hitap edeceğiniz kişiyi yazmalısınız. Mektubun çeşitli bölümlerinde de hitap ettiğiniz kişiye seslenebilirsiniz.Ayrıca hitab ettiğiniz kişiyi yazdıktan sonra virgül kullanmayı unutmayınız. 
ÖRN: Sevgili Ayşe,
 
2. Kime yazdığınız bölüm olan hitap bölümünü geçtikten sonra mektubun giriş bölümü başlar. Giriş bölümünde genelde yazdığımız mektubu ne için yazdığınızı belirtiriz. ÖRN: Bu mektubumu seni ne kadar özlediğimi ve seni ne çok sevdiğimi anlaman için yazıyorum.

 

3. Giriş bölümü de bittikten sonra mektupta yazmak istediğiniz her şeyi yani gelişme bölümünü yazarız. Bu bölümde kısacası içimizi dökeriz. yani söylemek istediğiniz her şey. İçinizi dökmek istediğiniz herşey :)

 

4. Son olarak ta samimi duygularınızı, selamlarınızı, iletmek istediğiniz son mesajları yazmalısınız. Bu da yaklaşık bir paragraf falan sürer. ÖRN: En samimi duygularla kucaklıyorum. Selamlar.

 

5. Tüm bunlar bittikten sonra sağ alt köşeye adınızı, soyadınızı, ve imzanızı atmanız gerek. ÖRN: Mehmet Yılmaz

 

Ayrıca "mektup örnekleri" diye arama yaparak ta çeşitli mektup örnekleri bulabilirsiniz.

 

Düzgün bir mektup yazmak istiyorsanız, ya da bir kuruma mektup yazmak istiyorsanız bu kurallara dikkat etmelisiniz. Eskiden mektup daha çok aşıklar ve birbirini sevenler arasında kullanılıyordu. Öyleyse bu kurallar niye diyorsanız benim gibi, unutun bu kuralları :) sevdiğinizi haykırın sadece anlar sevdiğiniz sizi. Siz yeter ki mektup yazın. İsterseniz bir mektubu sevdiğinizin adını haykırarak doldurun. Yeter ki iki satır birşeyler yazın. Her ne kadar imkansız gibi görünse de mektupsuz kalmayın :)


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Magazin Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI