Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınSaç Dökülmesi İlacı Libidoyu Azaltabilir! - 13 Mart 2017 Pazartesi

Tarih: 13-03-2017 19:39:07 + -


Nisan ayında Gıda ve İlaç İdaresi, uyarıyı hem erkek tipi kellik (Propecia) hem de büyümüş prostat (Proscar) için pazarlanan finasterid raporunu güncelledi. Yeni uyarılarda, libido, ejakülasyonlar ve orgazm ile ilgili sorunlar da dâhil olmak üzere, ilaçlarla ilişkili cinsel yan etkilerin, hastalar ilacı almayı bıraktıktan sonra bile sürebileceğini belirtti.


 Saç Dökülmesi İlacı Libidoyu Azaltabilir! - 13 Mart 2017 Pazartesi

Nisan ayında Gıda ve İlaç İdaresi, uyarıyı hem erkek tipi kellik (Propecia) hem de büyümüş prostat (Proscar) için pazarlanan finasterid raporunu güncelledi. Yeni uyarılarda, libido, ejakülasyonlar ve orgazm ile ilgili sorunlar da dâhil olmak üzere, ilaçlarla ilişkili cinsel yan etkilerin, hastalar ilacı almayı bıraktıktan sonra bile sürebileceğini belirtti.

CNN’in resmi internet sitesinde yayınlanan yeni bir araştırma, yan etkilerin sadece finasterid durdurulduktan hemen sonrasında değil; aylarca hatta yıllara kadar uzun vadelerde sürebileceğini belirtiyor.

George Washington Üniversitesi'nden Dr. Michael Irwig ve ekibi, 40 yaşın altındaki 54 erkeği araştırdılar. Denekler, kellik ilacını durdurduktan sonra üç ay veya daha uzun süre yan etki yaşadıklarını bildirdiler. Hastalar erektil disfonksiyon, düşük libido, orgazm problemi, küçülme ve cinsel organlarında ağrılar gibi çeşitli problemler bildirdiler. Bazı erkekler de depresyon, kaygı ve bilişsel bulanıklık gibi nörolojik problemlere maruz kaldılar.

Time.com, Gıda ve İlaç İdaresi, statin kullanıcılarını hafıza kaybı ve diyabet riskleri konusunda uyardı

Erkeklerin %96'sı için, ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra cinsel sorunları meydana geldi ve şikâyetleri neredeyse bir yıldan uzun sürdü. Kellik ilacı almadan önce hiçbir denekte cinsel, tıbbi veya psikiyatrik şikâyet bulunmamaktaydı.

Çalışma örneği küçüktü ve yazarlar, ilacın en olumsuz şekilde etkilediği erkekleri listeye eklemenin çarpık olabileceğini belirttiler. Katılımcıların çoğu, kalıcı yan etkilere maruz kalan erkekler için, Propeciahelp.com adında, Amerika’ya yayın yapan bir internet forumu aracılığıyla işe alındı.

Yine de yazarlar, bulgularının kellik ilacı kullanan erkekler için potansiyel olarak ciddi riskler oluşturabileceğini iddia ediyor. Bilhassa Irwig, ABC News’a bulgularının, bu tür ilaçların deneyi gerçekleştirdiği erkeklerde kalıcı hasar vermiş olabileceğinden şüphelendiklerini dile getirdi.

Gıda ve İlaç İdaresi 'nin finasterid için güncellenmiş uyarı etiketleri, pazarlama sonrası cinsel işlev bozukluklarının raporuna dayanmaktadır. Ajans, 1998'den 2011'e kadar Propecia ile ilgili cinsel yan etkilerin pazarlama sonrası 421 raporunu gözden geçirmiştir; Bu davalardan 59'u, ilacın kesilmesinden sonra üç ay boyunca süren olumsuz cinsel etkileri bildirmiştir. Proscar için Gıda ve İlaç İdaresi, 131 erektil disfonksiyon vakasını ve 1992'den 2010 yılına kadar 68 vaka azalan libido oranlarını inceledi.

Healthland'in Nisan ayında yaptığı bildiri

Finasteride isimli ilaç, kullanıcıları Propecia'nın yan etkilerinin, ilacın kesilmesinden sonra devam eden libido bozuklukları, boşalma bozuklukları ve orgazm bozukluklarını içerebileceğini ve ilacın bırakılmasından sonra da devam eden libidonun azalmasına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunacak. Her iki ilaç da tedaviyi durdurduktan sonra normalleşmiş veya iyileşen erkek kısırlığının ve zayıf semen kalitesinin raporlarının yeni bir tanımını prospektüsünde bulundaracak.

Irwig, klinik araştırmalarda cinsel yan etkilerin insidansının %2 civarında olmasına rağmen, finasteridden uzun süreli yan etkiler çeken erkeklerin sayısının az olduğunu kabul etmekle birlikte, kalıcı cinsel yan etkilerin görülme sıklığı bilinmiyor. Bu oran, muhtemelen %0.1'den az. Irwig’in ABC News'e verdiği demeçte, ilaçların o kadar yaygın olarak reçete edilmesinden dolayı hala birçok insan rağbet göstermekte.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI