Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınSenet Nasıl Doldurulur? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:34:10 + -


Senetler çok eski zamanlardan beri hayatımızda var. Senet; bir başka kişiden aldığınız borcun bir belge üzerine yazılmasına denir. Satın aldığı bir malı peşin olarak ödeyemeyip de taksite bağlatan kişi için yapılan resmi belgeye senet ismi verilir. Bu senetleri aylık üç aylık altı aylık hazırlamak mümkündür.


 Senet Nasıl Doldurulur? - 14 Mart 2017 Salı

Senetler çok eski zamanlardan beri hayatımızda var. Senet; bir başka kişiden aldığınız borcun bir belge üzerine yazılmasına denir. Satın aldığı bir malı peşin olarak ödeyemeyip de taksite bağlatan kişi için yapılan resmi belgeye senet ismi verilir. Bu senetleri aylık üç aylık altı aylık hazırlamak mümkündür.

Borçlu olan kimse borcunu hangi zamanda ödemek istiyorsa o tarih senet üzerine yazılır. Bir senet doldurmak istiyorsanız mutlaka o senedin resmi olmasına dikkat etmelisiniz. Senet imzalayan taraf iseniz senet üzerinde yazanları çok dikkatli bir şekilde okuyup anlayınız. Senet nasıl doldurulur aşağıdaki başlıkları takip ederek öğrenebilirsiniz.

Alacaklı Olan Kişinin İsmi: Senedin üzerinde alacaklı kısmı işaretli durumdadır. Alacaklıya aittir yazan yerine alacaklının adı ve soyadı yazılır. Alacaklı bu ismin altına imzasını atar.

Senedi Ödeyecek Kişinin İsmi: Senedin üzerinde ödeyecek kişi için de bir bölüm vardır. Senedi ödeyecek kişi buraya kendi ismini yazar ve imza atar.

Ödenecek Miktar: Ödenecek miktarın yazılması gereken yer belirgin olarak senette yazılıdır. Ödenecek miktarın yazılması çok fazla önemlidir. Açık seçik bir yazı ile yazılması iyi olur.

Senet Hangi Gün Ödenmeli?: Senetlerin üzerinde hangi tarihte ödemeniz gerektiğine dair ibare bulunmaktadır. bu kutucuğa o tarihi yazmalısınız.

Hangi Para Çeşidiyle Ödeneceği: Hangi para çeşidi ile ödeyeceğinizi mutlaka belirtmelisiniz.  Lira, Dolar, Euro şeklinde ödeme seçeneklerinden herhangi birisiyle ödeme yapabilirsiniz.

Senet Numarası: Birden fazla senet bulunması halinde, her senet için bir numara belirlemeniz gerekmektedir. Yani her senede bir sonraki numarayı yazarak kaç tane senediniz olduğunu bilebilirsiniz.

Senedin Vadesi: Ödeme günleri genellikle senedin vadesini belirler. Vadesinin dolması senedin ödenme gününün geçtiğini gösterir. Yani ödeme gününü vade yerine de eklemeniz yeterlidir.

Borcun Çeşidi Ve Sebebi: Borcun sebebi ve çeşidi ne demektir? Mesela mal karşılığı yapılan senetlerde, alınan çamaşır makinesi için yazması yeterlidir. Yani aldığınız mal neyse onun yazılması önemlidir. Bu senet alıcıda duracağından dolayı yazıların değiştirilmemesi için yapılan bir uygulamadır. Alınan şeyin asla unutulmaması gereklidir.

Senedin Düzenlendiği Tarih: Senedin düzenlendiği tarih oldukça önemlidir. Tarihten itibaren senedin ödenmesine ne zaman başlandığını belirlemek için iyi bir yöntemdir.

Senet İçin Kefil: Senetler hazırlanırken genellikle alıcı tarafından bir kefil getirilmesi gereklidir. bu kefil de senet üzerine ismini yazdırır ve imza atar. Eğer ödeyen taraf bir sebep yüzünden ödeyemezse ödenecek tutar kefilden talep edilir.

Senet Hazırlamak İçin Diğer Bilgiler

·         Senedin yazısını borçlu olan tarafın yazması gereklidir.

·         Senedi okumadan her iki taraf da imza atmamalıdır.

·         Senet ödeme alacak tarafta kalır.

·         Borçlu olan taraf mutlaka senetlerin bir fotokopisini almalıdır.

·         Senetlere ait sözleşme veya farklı bir belge varsa ödeyecek olan taraf bunun da fotokopisini almalıdır.

·         Senet ödendiğinde her iki tarafın gözü önünde yırtılarak yok edilmelidir.

·         Ödendikten sonra eğer ödeyen kişiye teslim edilirse bir müddet muhafaza edilmesi ödeyen kişi tarafından daha iyidir.

·         Boş senetlere asla imza atılmamalıdır.

·         Eğer alıcı taraf size senedinizi ödediğiniz halde göstermiyorsa, şu tarihte, şu mekanda, şu miktarda ödeme yapılmıştır diye imzalanmış bir makbuz almalısınız.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Güncel Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI