Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınSenetli Araç Alma Dönemi - Peşinatsız ve Senetle Araba Nasıl Alınır ? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:38:26 + -


Senetle araba almak için karşılıklı güvenin eksiksiz ve tam olması gerekmetedir. Çünkü peşinatsız senetle araba veren kişinin ekonomik olarak kendini güvenceye almak istemektedir. Senetle peşinatsız araba işi büyük şehirlerimizden olan İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi galericilerde oldukça sık kullanılmaktadır.


Senetli Araç Alma Dönemi - Peşinatsız ve Senetle Araba Nasıl Alınır ? - 14 Mart 2017 Salı

İnsanlar her zaman hayatlarında bir ev, bir araba gibi mülk sahibi olma hayali kurmaktadır. Araba almak için kimi bireyler kredi çekmek isterken kimi bireyler ise kredi çekmeden araba sahibi olmak istemektedir. Bankadan kredi çekmek istemeyen bireyler, faize bulaşmak istemeyen bireyler, çektiği parayı geri öderken faiz yüzünden olduğundan fazla ödemek istemeyen kişiler, senetle araba alabilmektedir. Banka ile hiçbir ilişki kurulmadan, faiz ödemeden, kredi masrafı vermeden senetle araba alınabilmektedir. Senetle araba almak isteyen bireyler birden fazla yola sahiptir. Senetle araba almak için karşılıklı güvenin eksiksiz ve tam olması gerekmetedir. Çünkü peşinatsız senetle araba veren kişinin ekonomik olarak kendini güvenceye almak istemektedir. Senetle peşinatsız araba işi büyük şehirlerimizden olan İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi galericilerde oldukça sık kullanılmaktadır.

 

 

 

Peşinatsız Senetle Aracın Satımı

Peşinatsız senetle araç satışı yapan belli  firmalar olsa dahi peşinatsız senetle araç satanların başında elbette galericiler gelmektedir. Bu da bireyleri araba satın alırken galerilere yönlendirmektedir. Aslında peşinatsız senetle araba satın almak oldukça kolaydır. Bu işi yıllardır yapan galericiler tarafından oldukça kolay yapılmaktadır. Cebinizden ortalama 450 TL gibi bir para çıkarak peşinatsız senetle araba satın almaktadır. Peki bu nasıl yapılıyor ? Tüm kaynaklarda en basit örneğiyle anlatmak gerekirse Öncelikle galeri bankadan bir araba kredisi çekiyor. Ve bu krediye ödediği faiz 0,99 faizle 12 ay vadeli aldığını düşünebiliriz. Örneğin galeri adınıza 10 bin lira gibi bir kredi çekiyor ve bu 10 bin TL’yi banka 1 sene sonra 12 bin olarak ödemektedir. Siz 8 bin TL olan bir arabayı almak istediğinizde size bu aracı ticaret kar payı kullanarak 10 bin TL’ sattığında 2 bin TL kar elde etmektedir. Ödeme kolaylığı ve faizsiz uygun seçenek ile de bu durum senet için %3 gibi bir faiz koymaktadır. Bu durumda 14 bin TL’ye gelen araç için galeri toplamda 6 bin TL kar elde etmektedir.

Peşinatsız Senetle Aracı Ödeme

Peşinat vermeden senetle araba satan galeriler peki bunu nasıl güvenrek yapmaktadır sorusu insanların aklında bir soru işareti olarak kalmaktadır. Bu tamamen galerinin işine gelen bir sistemdir. Neredeyse her araçta ortalama %80’e varan kar eden galerici ödemede de sıkıntı çıkmaması için noter huzuunda aracın ödemesi süresince aracı rehin etmektedir. Yani imzaladığınız seneti ödemediğiniz takdirde Peşinat vermeden senet ile başlanan aracı ödemeyi geciktirdiğiniz için galeri her ay için %1 faiz koyacaktır. Bununda altından kalkamadığınız takdirde rehin ettiği aracı geri alma hakkına sahip olacaktır. Senetleri bitirdiğiniz takdirde aracınızın üzerindeki rehine kalkacak ve araç tamamen sizin olacaktır. Bu bakımdan tüm bu anlatılanların üzerine galericilerin peşinatsız senetle araç satması oldukça karlı bir ticaret olarak görülmektedir.

Senetle Altın ve Para Veren Kuyumcular ve Tefeciler

Tefecilik Nedir?

Tefecilik, acil para ihtiyacı bulunan kişilere yasal sınırların çok üzerinde bulunan oranlarda para verme işidir. Bu insanlara tefeci denilmektedir.

İnsanlar çeşitli sebepler ile bankalardan kredi alamadığı zaman toplu para elde etmenin farklı yollarını ararlar. Bu gibi durumlarda tefecilere başvururlar ve bu durum bazen oldukça kötü şekilde sonuçlanmaktadır. Senetle altın ya da para veren tefeciler sizin için doğru bir tercih olmayabilir. Çünkü tefeciler bankalardan çok daha yüksek oranda faiz almaktadırlar. Örneğin bir bankada 50 Bin TL kredi için geri 75 Bin TL ödüyorsanız bu durum tefecide aldığınız paranın iki ya da üç katını ödemek şeklinde olmaktadır. Tefecilerden aldığınız paranın taksitini bir ay ödemediğiniz takdirde faiz çok yüksek bir şekilde işlemektedir.

Senetle Para Veren Kuyumcular

İnsanlar tarafından kuyumcular yalnızca alın ve gümüş satan yerler olarak bilinmektedir. Fakat günümüzde insanların acil nakit ihtiyaçlarını karşılayamamaları durumda senetle para veren kuyumcular bulunmaktadır.

Kuyumcular senetle para ya da altın alma işini açıktan açığa yapmadıkları için bu işi yapan kuyumcuları bulmak biraz zor olmaktadır. Bu işi açık bir şekilde yapmamalarının sebebi ise iş hayatlarında kazandıkları müşterilerde kötü bir izlenim bırakmamak ya da tefeci olarak anılmak istememeleri olabilir.

Ülkemizde özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde senetle altın ya da para veren kuyumcu sayısı bir hayli artış göstermiştir. İnsanlar bankalarda istedikleri krediyi alamadıkları takdirde senetle para veren yerlere başvurmaktadır. Bu ne kadar güvenli bir yöntem bilinmez ama ne olursa olsun bir banka ile iş yapmak her zaman için dah güvenli bir yöntemdir. Tefeci ya da senetle size para veren biri ile iş yapmak yerine bankalardan kredi alabilmek için gerekli koşulları sağlamanız sizin için daha doğru bir yöntem olacaktır.

Senetle para ya da altın veren kuyumcular ile çalışmak senetle para veren tefeciler ile çalışmaktan daha iyi bir yoldur. İlla bu şekilde nakit ihtiyacınızı giderecekseniz ve başka bir çareniz kalmadıysa bu işi yapan kuyumcular sizin için daha doğru bir seçim olacaktır. Tefeci denildiği zaman güvenilir bir profil oluşmamaktadır.  Kuyumcuların belli bir adresi ve işyeri olduğu için bu kişilere ulaşmanız daha kolaydır.

Senetle para veren tefeciler ile iş yapacağınız zaman u işin sonunda hem maddi hem de manevi anlamda zarar görebileceğinizi unutmamalısınız. Borcunuzu ödeyemediğiniz ya da aksattığınız takdirde bu işten sadece siz değil sevdikleriniz bile etkilenebilir. Bunun için bankalardan ipotek ya da kefil yolu ile kredi çekmek ya da çekebilmek için detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Bankalar bir malı ipotek edeceğiniz zaman büyük ihtimalle size kredi verecektir. Bu yöntemle daha güvenli bir şekilde ihtiyacınız olan paraya sahip olabilirsiniz.ntemle 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI