Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın



Topuk Çatlamasına Doğal Tedavi Yöntemleri - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:32:32 Güncelleme: 14-03-2017 23:41:32 + -


Günlük rutin yaşantının etkileri vücudun çeşitli bölgelerinde yıpranmalara neden olmaktadır. Özellikle çorap, terlik, ayakkabı ve çizme içerisinde hava alamayan ve doğal olarak en fazla yıpranan ayaklardır.


Topuk Çatlamasına Doğal Tedavi Yöntemleri - 14 Mart 2017 Salı

Günlük rutin yaşantının etkileri vücudun çeşitli bölgelerinde yıpranmalara neden olmaktadır. Özellikle çorap, terlik, ayakkabı ve çizme içerisinde hava alamayan ve doğal olarak en fazla yıpranan ayaklardır. Ayakların yıpranmalarını önlemek için ayaklara bakım yapmak şarttır. Nasıl ki her gün dişlerin fırçalanması gerekiyor, haftada en az 2 kez duş alınması gerekiyor; ayak bakımınında bu özenle yapılması gerekmektedir. Ayakların arka ve alt kısımlarında yani topuk bölgelerinde oluşan çatlaklar da bu nedenle oluşabilmektedir. Topuklarda oluşan çatlakların önlenmesi için bakım yapılmalı, tedavisi için ise doğal tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu yazıda topuk çatlakları için doğal tedavi yöntemlerine yer verilmektedir.

Topuk Çatlaklarına Bitkisel Çözümler

Ayaklar için baş belası olan topuk çatlamaları için bitkisel çözümler bulunmaktadır. Sarı kantaron yağı ya da aynısafa çiçeğinin yağı, topukta oluşan çatlaklardan kurtulmak için fayda sağlamaktadır. Cildi hızlı bi şekilde yenileme özelliğine sahip bu bitkisel çözümler topuk çatlaklarında da oldukça etkilidir.

Zeytinyağı İle Doğal Tedavi

Topuk çatlakları ile mücadelede zeytinyağının da önemli etkileri olduğu da belirtilmeden geçilmemekte. Zeytin yağının topuklara sürülmesi ve ardından galoş giyilerek 2 saat beklenmesi, topuk çatlaklarının giderilmesinde önemli bir adımdır. Bu işlem uyumadan önce de yapılabilir. Geceden sürülen zeytinyağı ile sabaha kadar uyumak uzun süreli etki sağlamaktadır.

Gül Losyonu İle Doğal Tedavi Yöntemi

Topuklarda oluşan çatlaklıklar için gül losyonu da önerilmektedir. Çatlak topukları iyileştirmede etkili olan gül losyonu aynı zamanda tırnakların güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.

Bu doğal tedavi yönteminin yanı sıra 1 yemek kaşığı kadar limon suyu ve 1 yemek kaşığı kadar gliserinin karışımı, topuk çatlaklarının giderilmesinde yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesi İle Tedavi

Topuk çatlaklarının doğal tedavi yöntemleri arasında elma sirkesi de yerini almaktadır. Elma sirkesinin topuk çatlaklarına oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Soğuk suya ilave edilen elma sirkesinin içerisinde ayakları yarım saat boyunca durdurmak topuklarda oluşan çatlakları önlemektedir.

Bu tedavi yöntemlerinin haricinde badem yağından ve kakao yağından da yararlanılabilir. Vazelin ile ezilmiş aspirin karışımı da topuklar için oldukça fayda sağlamaktadır.






FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI