Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınTwitter Giriş! Twitter Hesabı Nasıl Açılır, Twitter trend topic nedir? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 15:17:55 Güncelleme: 14-03-2017 15:21:55 + -


Twitter sosyal ğ bir hesap oluşturmak son derece kolaydır. Aşağıda yer alan adımları okuyarak, kolay bir şekilde Twitter hesabına sahip olabilir ve paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz.


Twitter Giriş! Twitter Hesabı Nasıl Açılır, Twitter trend topic nedir? - 14 Mart 2017 Salı

Twitter sosyal ğ bir hesap oluşturmak son derece kolaydır. Aşağıda yer alan adımları okuyarak, kolay bir şekilde Twitter hesabına sahip olabilir ve paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Twitterde amaç nedir?

Twitter, herhangi bir anınızı diğer insanlarla çevrimiçi paylaşmak için kullanılan bir web sitesidir. Twitter daha karmaşık terimlerle hem iş hem de kişisel kullanım için güçlü bir sosyal ağ aracıdır. Twitter, Twitter profilinize gönderdiğiniz 140 karakterlik (maksimum) mesaj olan "tweetler" i kullanmaktadır. Uzunluk kısıtlaması, diğer sosyal ağ sitelerine kıyasla Twitter'ı benzersiz kılan özelliklerden biridir.

Ağ Oluşturma

Bir Twitter hesabı oluşturmak için birincil amaçlardan biri çevrimiçi olmaktır. Twitter'ın kısaltılmış bağlantıları ve hashtag sistemi, bulunduğunuz yerdeki aynı kişilere tweet gönderen kişilerin veya şirketlerin bulunmasını kolaylaştırır. Hashtags, tweet'lere yerleştirilen köprü anahtar kelimelerdir; Tweet gövdesindeki sözcükten önce "#" işaretini ekleyerek herhangi bir sözcüğü bir karma etikete dönüştürebilirsiniz. Twitter'ın "@Mention" sistemi, tweet'in gövdesindeki Twitter kullanıcı adının önüne bir "@" simgesi yerleştirerek sizi takip edip etmediklerine bakılmaksızın diğer herhangi bir Twitter kullanıcısıyla iletişime geçmenizi sağlar.

Trafik Oluşturma

Birçok işletme, blogcu ve web sitesi sahibi, trafiğini arttırmak ve web siteleri için yeni ziyaretçiler bulmak için Twitter profillerini kullanmaktadır. Bağlantıları tweet'e eklemek, web sitenize gelen trafiği artırmak için Twitter'ı kullanmanın yollarından biridir. Bağlantı kısaltma hizmetleri, Twitter'ın 140 karakterlik sınırı içinde yer bırakmak için mümkün olduğunca az karakterle bağlantılar oluşturmanıza olanak tanır. Bu bağlantı kısaltılması hizmetlerinin çoğunun istatistikleri takip etmenize ve kaç Twitter kullanıcısının bağlantılarınızı tıkladığını görmenize de olanak tanır.

İş Geliştirme

Twitter'ı kullanmak, işinizi geliştirmek için yenilikçi yaklaşımlar alma fırsatı sağlar. Birçok işletme özellikle Twitter aracılığıyla özel fırsatlar ve promosyonlar sunmaktadır. Twitter'ın "retweet" fonksiyonu, diğer Twitter kullanıcılarının ilginç bulmaları durumunda tweetinizi tekrar yayınlamalarını sağlar; Birkaç popüler Twitter kullanıcısı tarafından retweeted olmak, tweetinizi ve iş potansiyelinizi önemli ölçüde artırabilir. Twitter hesabınızı, müşterilerinizin, müşteri hizmetleri ile uğraşmadan direkt olarak sizinle iletişime geçmesini sağlamak için bir yol olarak da kullanabilirsiniz.

Sosyal iletişim

Twitter, yararlı bir iş aracı haline gelmesine rağmen, birçok Twitter kullanıcısı, yaptıkları işi çevrimiçi arkadaşlarıyla paylaşmak için bu sosyal medya sitesini kullanmaya devam ediyor. Arkadaşlarınızla yaptığınız şeyi anlatmak için Twitter'ı veya çevrimiçi olarak bulduğunuz ilginç web sitelerini paylaşmak için Twitter kullanabilirsiniz. TwitPic ve YFrog gibi Twitter fotoğraf paylaşımı hizmetleri, Twitter aracılığıyla arkadaşlarınızla paylaşmak için fotoğraf yayınlamanıza izin verir.

 

Twitter’i Açın ve Bir Twitter Profili Oluşturun

Twitter hesabının nasıl oluşturulacağını öğrenmenin ilk adımı, Twitter.com’a yeni bir kullanıcı olarak kaydolmaktır. Siteyi ilk ziyaretinizde size yeni bir hesap başlatma seçeneği sunan bir sayfa göreceksiniz. Önce, bir kullanıcı adı oluşturmanız istenecektir.

Siteyi kişisel kullanım için kullanıyorsanız, kendi adınızı ve soyadınızı kullanmak, arkadaşlarınızın ve meslektaşlarınızın sizi "takip etmesini" kolaylaştıracaktır. Twitter'ı iş dünyası için kullanmayı düşünüyorsanız, işletme adınızı kullanmak müşterilerin sizi Web'de bulmasını kolaylaştıracaktır.

Avatarınızı Seçiniz

Twitter profil resminiz olarak kullandığınız avatar, sitedeki tüm tartışmalarınıza eşlik eden fotoğraftır. Kişisel bir resim veya işinizi temsil eden bir resim kullanabilirsiniz. Doğru avatarın seçilmesi önemlidir, çünkü insanlara kim olduğunuzu ve neyi temsil ettiğiniz hakkında genel bir resim verir.

Sitede belirgin bir şekilde görüntülenecek bir kapak resmi seçin. Bu resim en iyi şekilde markanızı ve sizi temsil edecek, profilinizde ön plana çıkacaktır.

Profilinizi Özelleştirin

Temel Twitter profiline ek olarak, sizi ya da işinizi yansıtan bir Twitter arka plan resmi seçerek yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz.

Twitter, çeşitli mesajlar ileten çeşitli arka plan görüntüleri sağlar. Kabarcıklar ve yıldızlar gibi eğlenceli görüntülerden birini seçebilir veya özel bir görünüm elde etmek için kendi resminizi yükleyebilirsiniz. Twitter arka plan resminizi değiştirmek için, hesabınızdaki "ayarlar" menüsüne gidin. Ayarlar altında, "tasarım" için bir seçenek göreceksiniz.

Bu menüde, arka plan resminizi değiştirme seçeneğiniz bulunur. Fotoğrafınızı görüntülemek için iki seçenek var. Bu bölümden istediğiniz resim seçebilir ve Twitter profilinize kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz. Unutmayın ki, arka plan resmi seçmek, profilinizi öne çıkarır ve daha fazla izleyici ve takipçi kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Bağlanın

Yeni Twitter hesabınızı mevcut e-posta hesabınıza kaydettiğinizde Twitter, mail adresinizde kayıtlı olan kişilerden herhangi biri sitede kayıtlı olup olmadığını öğrenmek için kişi listenizi arayacaktır. Bu, sitede bulunan arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza ve müşterilere kolayca bağlanmanıza yardımcı olur. Yeni Twitter bağlantıları eklemeyi atlayabilirsiniz, ancak çoğu kullanıcı bir Twitter hesabı oluşturmayı ilk öğrenirken bu durumu faydalı buluyor.

Twitter'da olmayanların bağlantı kurmasını istediğiniz kişiler varsa, siteyi kullanmak için bir davetiye gönderme seçeneği bulunur. Bu seçeneği, daha önce siteyi kullanmayan arkadaşlarınız ve aileniz ile iletişim kurmak için de kullanabilirsiniz.

Yukarıda yazılanlara ek olarak, daha birçok özelliği olan Twitter’i zamanla inceleyerek farklı özelliklerini öğrenebilir ve sosyal medyadaki yerinizi alarak, paylaşımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Twitter nasıl kullanılır?

Twitter, kısa (uzunluğu 140 karakter olan) kayıtların yayınlandığı mikroblog ve sosyal ağ sistemidir. 2006 yılında Jack Dorsey tarafından kuruldu. 500 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter'da kısa, kompakt fikirler paylaşıldığı için ona "İnternet dünyasının SMS’’i de derler. Bu platforma kayıt olmak yalnızca bir dakika zaman alıyor. Twitter yeni medya da sayılabilir. Siz en son haberleri ajanslardan, gazetelerden değil, doğrudan olayın tanıkları, katılımcılarından duyabilirsiniz.

Dünyanın birçok ünlü insanlarını burada takip etmek mümkündür. Cumhurbaşkanları, yazarlar, bilim adamları, aktörler, gazeteciler, aktivistler, blogcular bu platformun üyelerindendir. Örneğin, Barack Obama başkanlık seçimleri döneminde Twitter sosyal ağında güçlü bir propaganda yaptı.

Twitter nasıl kullanmalı?

Arama

Search yerine size ilginç gelen bir olayı, haberi kısa şekilde yazın. Örneğin, # istanbul yazarsanız, İstanbul hakkında yazılan tüm bilgiler haber alanında görünecektir.

Hashtag

Yukarıda yazılan "#" işaretinin adı Hashtag’dir. Hashtag bilgi akışını düzenler. İstenilen sözün önüne hashtag koyup rahatlıkla bulabilirsiniz.

Reply

Twitter'da açıklama yazmak yok. Eğer birinin yazdığı kayda cevap vermek veya birine yazmak istiyorsanız, bunu mentions aracılığıyla yapıyorsunuz. Kullanıcının adının önünde @ işareti koymakla twitinizi onunla paylaşıyorsunuz. Örneğin, @barackobama yazıp onu yazınızdan haberdar edebilirsiniz.

Retweet

Twitter'da retweet özelliği bulunmaktadır. Retweet herhangi bir twiti kendi platformunda tekrar paylaşmak demektir.

Arkadaşlık

Bu platformda "arkadaş olmak", "arkadaşlık teklifi göndermek" gibi işlemler yoktur. İstenilen kullanıcının sayfasına girip onu takip et butonuna tıklayarak izleyebilir ve paylaştığı yazılardan haberdar olabilirsiniz.

Yazı karakteri sınırı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, burada yazılar maksimum 140 karakterdir. Bu nedenle eğer link paylaşmak istiyorsanız, tasarruf etmek için bitly.com, goo.gl veya tr.im gibi link kısaltma sitelerinden faydalanarak, yazacağınız karakter sayısını daha tasarruflu kullanabilirsiniz.

 

twitter resim düzenleme

Twitter, çevrimiçi olan herhangi biriyle ne yaptığınızı paylaşmanızı sağlayan popüler bir sosyal ağ web sitesidir. Twitter'ı kişisel nedenlerle (arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmak gibi) veya bir blog veya web sitesini tanıtmak gibi iş amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Fotoğrafları doğrudan Twitter'da yayınlayamazken, fotoğrafınızı yüklemek ve tweet'inize kısaltılmış bir bağlantı eklemek için üçüncü taraf web sitelerindeki Twitter fotoğraf paylaşım hizmetlerini kullanabilirsiniz. Büyük resimleriniz varsa, uzun yükleme ve sayfa yükleme sürelerini önlemek için Twitter'a göndermeden önce bunları yeniden boyutlandırmanız gerekir.

Fotoğrafınızın boyutunu küçültün

Uzun yükleme sürelerini önlemek için resimlerinizin en uzun tarafını 1000 piksel veya daha düşük boyutlarda ayarlayın. Bunu, bilgisayarınızdaki bir fotoğraf düzenleme uygulamasında yapabilirsiniz. Fotoğraf düzenleme uygulamasına sahip değilseniz, Picasa, Picnik ve FotoFlexer gibi ücretsiz çevrimiçi fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanabilirsiniz. Kullanacağınız program içerisinde yer alan, "Görüntü Boyutu" veya "Çözünürlük" seçeneğini bulun ve bu bölümlerden piksel sayısını ayarlayın.

Kendi fotoğraflarınızı korumak için bir filigran ekleyin

Kendi resimlerinizi veya oluşturduğunuz resimleri gönderiyorsanız, bunları Twitter'a gönderdikten sonra tekrar yayınlanacak yerleri kontrol edemezsiniz. Filigranı eklemek için fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Bir Twitter fotoğraf paylaşım hizmeti seçin

Fotoğrafları çevrimiçi olarak yayınlamak için, çevrimiçi olarak barındırılması gerekir; bu da onları yüklemek zorunda olduğunuz anlamına gelir. Profil resminizden başka fotoğrafları Twitter'a yükleyemezsiniz. TwitPic ve YFrog gibi servisler fotoğraf yüklemenizi ve bunları kısaltılmış bir bağlantıyla Twitter'a göndermenizi sağlar.

Fotoğrafınızı Twitter fotoğraf paylaşım servisine yükleyin ve bağlantıyı kopyalayın. Bağlantıyı doğrudan Twitter ana sayfanızın durum kutusuna yapıştırın. Resminizle alâkalı bir anahtar kelimeden önce "#" işaretini yazarak bir hashtag etiketi ekleyin. Resminizi Twitter'a göndermek için "Tweet" düğmesine basın.

 

Twitter trend topic nedir?

Twitter sitesi, belirli bir zamanda Twitter kullanıcıları tarafından en çok hangi konuların tartışıldığını belirlemek için bir algoritma kullanmaktadır. En popüler konular "trending topics" olarak bilinir. Önemli dünya olayları, uluslararası spor sonuçları ve popüler ünlülerle ilgili haberler, Twitter sitesinde yaygın olarak "trend" yapan öğeler arasındadır.

Arka Plan

Twitter, kullanıcıların 140 karaktere kadar kısa metin "tweet" i göndermesine olanak tanıyan yaygın olarak kullanılan bir sosyal ağ sitesidir. Twitter, arkadaşlarınıza, ünlülerin veya şirketlerin olabileceği diğer kullanıcıları "takip etmenize" izin vererek çalışır. Buna karşılık, diğer Twitter kullanıcıları sizi takip etmeyi seçebilir. Twitter'da oturum açtığınızda, takip etmeyi seçtiğiniz tüm kullanıcıların tweetlerini gösteren bir özet akışını görürsünüz.

Trend

Birçok Twitter kullanıcısının aynı konuyla ilgili aynı anda tweet yapması yaygın bir durumdur. Twitter'ın trend algoritması, sözcüklerin veya cümlelerin sıklıkla tweetlerden bahsedildiğini algılayarak bu popüler konuları tanımlar. Twitter, daha sonra Twitter ana sayfanızdaki en popüler ilk 10 konuyu listeler. Trend olan konuyu içeren tüm son tweetlerin bir özet akışını görüntülemek için "Trendler" listesindeki konuların herhangi birini tıklayabilirsiniz. Bu, sadece takipçisi olduğunuz değil, tüm Twitter kullanıcılarının tweetlerini içerir.

Hashtags

Twitter kullanıcıları, popüler konulara katılmak için genelde "hashtags" kullanır. Bu etiketi kullanmak için, tweetinizdeki (#) simgesinin ardından konunun adını eklemelisiniz. Örneğin, Dünya Kupası gibi uluslararası bir spor etkinliği sırasında, Twitter kullanıcıları tweetlerinin konu ile ilgili olduğunu göstermek için tweetlerin sonuna "#dünyakupası" ekleyeceklerdir. Kullanıcılar Trends listesinde "#dünyakupası" konusunu tıklarsa, tweet daha sonra feed'in bir parçası gibi görünür.

Bölgeler

Twitter, trend alan başlıklarını coğrafi bölgelere göre sıralar. Trend listesinin yanındaki "Değiştir" bağlantısını tıklayarak, dünya genelindeki trend olan konuları görüntülemeyi seçebilir veya belirli bir ülke veya şehirde trendleri belirten konuları görebilirsiniz.

Taciz

Şirketler ve bireyler bazen trendi artıran sistemi, ürünleri tanıtmak için veya sadece Twitter kullanıcılarını spam olarak kullanmaya çalışıyorlar. Twitter, sistemleri kötüye kullanan kullanıcıları yasaklayabilecekleri veya tweetleri haber akışında görünmesini engelleyebilecekleri konusunda uyarıda bulunuyor. Siteyi bir pazarlama aracı olarak kullanmayı düşünüyorsanız, Twitter kurallarını tekrardan bir gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

 

Twitter'da Toplu Mesaj Yollama

Twitter, kullanıcıların birbirlerine tweet gönderdikleri ve doğrudan mesaj gönderen popüler bir sosyal paylaşım ağı hizmetidir. Servis aynı anda birden fazla kişiye mesaj göndermenize izin vermemektedir. Birden çok Twitter takipçisine doğrudan mesaj göndermek için, Tweet Adder, Twitter Mass Direct Message Sender veya Tweet Guru gibi bir üçüncü parti servislerini kullanabilirsiniz. Twitter'ın doğrudan mesajlaşma sınırlamasından ötürü, günde maksimum 250 doğrudan mesaj gönderebilirsiniz. Yaptığınız hizmete bağlı olarak, üçüncü taraf bir Twitter yazılımı satın almanız gerekebilir. Peki, az önce bahsettiğimiz bu yazılımlar nasıl kullanılır?

Tweet Adder

Tweet Adder uygulamasını bilgisayarınıza indirin ve yükleyin. Kurulum tamamlandığında yazılımı başlatın.

Uygulamada oturum açmak için Twitter kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. "Kullanıcı Aç" araç çubuğu düğmesini tıklayın ve Twitter kullanıcı adınızı seçin.

Ekranın sol tarafındaki "Mesajlar" bölümünde bulunan "Diğer Mesajlar" bağlantısını tıklayın. "Doğrudan İletileri Gönder" ekranı belirecektir.

Kişisel mesajınızı doğrudan mesaj metin alanına yazın. Tweet Adder sizi 140 karakterle sınırlandırıyor. Mesajınızı yazmayı tamamladığınızda, "Ekle" düğmesini tıklayın.

"# Gönderilecek" kutusuna bir miktar takipçi girin. Twitter'ın doğrudan mesajlaşma kısıtlamaları nedeniyle, Tweet Adder 24 saatlik bir süre içerisinde 250'den fazla doğrudan mesaj göndermeyecektir.

Kişisel mesajınızı takipçilerinize göndermek için "Başlat" düğmesini tıklayın.

Twitter Mass Direct Message Sender

Twitter Mass Direct Message Sender web sitesine gidin.

Alıcıların Twitter adlarını "Takipçiler Listenize Ekle" metin kutusuna girin. Maksimum 250 Twitter takipçisi ekleyebilirsiniz. Her adın girilmesini tamamladığınızda, sayfanın altındaki "Takipçileri Ekle" yi tıklayın.

Gerekli alanlara Twitter kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Kişisel İleti mesajınızı "Mesajınız" kutusuna yazın, ardından "Mesajımı Gönder" i tıklayın. Mesajınız Twitter takipçilerinize gönderilecektir.

Tweet Guru

TweetGuru web sitesine gidin ve "Araçlar" bölümünde bulunan "Çoklu DM" yi tıklayın.

"Twitter ile oturum açın" ı tıklayın ve Twitter hesabınıza giriş yapın. Oturum açtıktan sonra, TweetGuru sitesine yönlendirileceksiniz.

"Kimlikler" alanına Twitter takipçileri kullanıcı adlarınızı girin. TweetGuru kitle mesajlaşma sisteminizi 12 alıcıya sınırlamakla birlikte, e-posta yoluyla hizmetin oluşturucusuyla iletişime geçebilir ve daha yüksek bir limit talep edebilirsiniz. Twitter'ın doğrudan mesajlaşma kısıtlamalarına bağlı olarak, bir günde gönderebileceğiniz maksimum doğrudan mesaj sayısı 250'dir.

Kişisel mesajınızı "Tweet Message" metin kutusuna yazınız. Mesajınızı girmeyi tamamladığınızda, "Send Multi DM" düğmesine tıklayın.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Bilim-Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI