Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınVoip Hisse Senedi

Tarih: 02-01-2017 23:23:51 + -


Borsa İstanbul üzerinden yapılacak işlemlere göre biraz daha farklı bir işleyişe sahiptir. Sistemin ilerleyişi göz önünde bulunduruldığu zaman, yatırım değeri olan türev araçlarının, tamamen elektronik ortamda alınıp satıldığını söylememiz mümkün olacaktır. VOİP platformunda en sık tercih edilen yatırım aracı ise, VOİP hisse senetleridir.


Voip Hisse Senedi

VOİP Nedir?

Opsiyonel borsa terimlerinden birisi olan VOİP, yatırımcılar tarafından karıştırılan ve araştırsalar bile net bir bilgi bulmakta zorlandıkları kavramlardan bir tanesidir. VOİP nedir konusu ile ilgili açıklama yapacak olursak, borsa sistemlerindeki çift yönlü bir piyasa olduğundan söz edebiliriz. Bu kavrama göre, yatırım yapılacak araç seçildikten sonra, hem düşüşler için hem de meydana gelebilecek artışlar için işlem yapılabilmektedir. VOİP’te alım işlemi yapıldıktan sonra long yani uzun pozisyon aktif bir hale gelecektir. Bu pozisyon aktif hale geldikten sonra da, meydana gelen artışlar ile birlikte yatırımcısı kar elde etmeye başlayacaktır. Fakat, çift yönlü bir piyasa olduğundan dolayı, düşüşler de sizi zarara sürükleyecektir. Bunun yanı sıra VOİP nedir konusunda yapılması gereken bir diğer açıklama short pozisyonlarıdır.

VOİP işlemleri uygulanırken karıştırılan short pozisyonunda, herhangi bir alım yapılmadığı halde ve piyasalarda da hiçbir yatırım aracı ile ilgili alım ya da satım pozisyonu bulunmadığı halde, satış işleminin gerçekleştirilebileceği ifade edilmektedir. Short pozisyonuna baktığımız zaman, hisse senedi alım ve satımı yapan kişilerin yakından bildikleri, açığa satım işlemi ile de benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Fakat, VOİP işlemleri yapılabilmesi için bazı kurallar bulunmaktadır. Bunlardan ilki, 2005 yılında aktif bir şekilde faaliyete geçen VİOP üyeliğidir. Eğer banka ya da aracı kurumlar, VİOP üyesi ise, sizler de üyelik işlemlerinin ardından VOİP türünden piyasalarda işlem görebilirsiniz.

VİOP, 4 Şubat 2005 tarihinde İzmir’de işleme açılmıştır. VİOP’ta üyeliği bulunan bankalar ile çalışacağınız zamanlarda ise, bilmeniz gereken bazı durumlar vardır. Klasik hizmet sözleşmelerini genellikle imzalarken, VOİP işlemlerinde farklı bir sözleşme türü sizlere sunulacaktır. Bu sözleşmenin isemi ise Türev Araçlar Çerçeve Sözleşmesi’dir. Bu sözleşme imzalandıktan sonra, kişiler VİOP üye işyerlerinden VOİP hisse senetlerini seçerek işlem yapabileceklerdir.

Vadeli işlem piyasaları üzerinden, binlerce yatırımcı hisse senedi alım satım işlemlerini gerçekleştirmektedir. 2005 yılından bu yana, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası adı altında faydalanılan bir platform olan VİOP üzerinden sıkça gerçekleştirilen işlemlerden birisi olan hisse senedi alım satımları, Borsa İstanbul üzerinden yapılacak işlemlere göre biraz daha farklı bir işleyişe sahiptir. Sistemin ilerleyişi göz önünde bulunduruldığu zaman, yatırım değeri olan türev araçlarının, tamamen elektronik ortamda alınıp satıldığını söylememiz mümkün olacaktır. VOİP platformunda en sık tercih edilen yatırım aracı ise, VOİP hisse senetleridir. Bu hisse senetlerine talebin fazla olmasının nedenlerini yorumlayacak olursak ilk olarak, piyasa işleyişine bakmamız gerekecektir. VOİP Hisse senetleri ile yatırım yapmak isteyen kişiler, hedefledikleri kazançları elde edebilmek adına herhangi bir piyasa yükselişini beklemek zorunda değildirler. Çünkü, bu platformda yapılan işlemlerde kısa pozisyon açılışlarının yapılması mümkündür. Kısa pozisyon açılışı yaparak, piyasanın hareketlenmesini beklemeden hisse senetlerinizi sistem üzerinden bozdurabilir ya da gerçek kişilere satışını tamamlayabilirsiniz.

VOİP hisse senetlerinin tercih edilmesindeki bir diğer etken ise, kısa pozisyon açılışlarında, hisse değerlerinde kayıplar yaşansa bile elde edilecek bir miktar karın duruyor olmasını gösterebiliriz. Bununla birlikte, Borsa İstanbul ya da diğer hisse senedi alım satım işlemlerinin bulunduğu alanlarda, tüm işlemler ya da elde edilen kazançlar için belirli oranarda vergi ödenme zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat, VİOP platformunda kişiler vergi ödemekten muaf tutulmaktadır. Forex piyasalarından da duyulduğu üzere, bu platformdan kaldıraç sistemi yardımı ile, yatırımların hacminde artış da yapılabilmektedir. Bundan dolayı, hisse senedi üzerinden alım satım işlemi yapılırken katlanılması gereken risk oranları, bu platformda daha düşüktür. Bu da, garantili bir şekilde yatırım yapmak isteyen kişilerin dikkatini çekmiş durumdadır.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI