Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınWiFi Hakkında ! - 13 Mart 2017 Pazartesi

Tarih: 13-03-2017 19:01:19 Güncelleme: 13-03-2017 19:06:19 + -


WiFi Nedir ve Nasıl Çalışır, WiFi'ye Nasıl Bağlanır?


 WiFi Hakkında ! - 13 Mart 2017 Pazartesi

WiFi Nedir ve Nasıl Çalışır?

WiFi, ağ bağlantısını sağlamak için radyo dalgalarını kullanan bir teknolojidir. Bir kablosuz bağdaştırıcı, kablosuz yönlendiricinin yakınında ağa bağlı olan ve kullanıcıların İnternet hizmetlerine erişmesine izin veren alanlar oluşturmak için kablosuz bağdaştırıcı kullanarak kuruldu. Yapılandıktan sonra WiFi, ağdaki veri miktarına bağlı olarak 2.4GHz - 5GHz frekansları yayınlayarak cihazlarınıza kablosuz bağlantı sağlar.

Bu yazıda size internet erişiminizi sağlayan dünya çapında bir olguyu daha iyi anlayabilmeniz için WiFi temellerini tanıtacağız.

Wifi’nin anlamı nedir?

Birçok kişinin WiFi'nin kısaltılmış bir terim olduğunu gerçekten bilmediğini duyarsanız şaşırabilirsiniz. Bunu yapanlar bile WiFi'nin ne anlama geldiğini hep bilmezler. Terimin ne anlama geldiği ile ilgili birkaç teori var, ancak teknoloji topluluğunda bu terim için en yaygın kabul gören tanım Kablosuz Bağlantı Alanıdır.

WiFi'ye Giriş

Kablosuz teknolojisi son zamanlarda yaygınlaştı ve neredeyse her yere bağlanabiliyor; Evde, işyerinde, kütüphanelerde, okullarda, havaalanlarında, otellerde ve hatta bazı lokantalarda bile.

Kablosuz ağ, IEEE 802.11 teknolojilerini kapsadığı için WiFi veya 802.11 ağı olarak bilinir. WiFi'nın en büyük avantajı hemen hemen her işletim sistemi, oyun aygıtı ve gelişmiş yazıcı ile uyumlu olmasıdır.

WiFi Nasıl Çalışır

Cep telefonları gibi bir WiFi ağı da bir ağ üzerinden bilgi iletmek için radyo dalgalarını kullanır. Bilgisayar, bir radyo sinyaline gönderilen verileri çevirecek bir kablosuz adaptör içermelidir. Bu aynı sinyal bir anten vasıtasıyla yönlendirici olarak bilinen bir dekodere iletilecektir. Kod çözüldükten sonra, veriler kablolu bir Ethernet bağlantısı vasıtasıyla Internet'e gönderilecektir.

Kablosuz ağ iki yönlü bir trafik olarak çalıştıkça, internetten alınan veriler de yönlendiriciden geçerek bilgisayarın kablosuz adaptörü tarafından alınacak bir radyo sinyaline dönüştürülür.

WiFi Frekansları

Kablosuz ağ, kullanıcı tarafından gönderilen verilerin miktarına uyum sağlamak için 2,4 GHz veya 5 GHz frekans düzeyinde iletir. 802.11 ağ standartları, çoğunlukla kullanıcının ihtiyaçlarına bağlı olarak değişecektir.

802.11a, verileri 5GHz frekans seviyesinde iletir. Kullanılan Ortogonal Frekans-Bölmeli Çoklama (OFDM), radyo sinyallerinin yönlendiriciye ulaşmadan önce daha küçük sinyallere bölünmesiyle sinyal alımını arttırır. Saniyede en fazla 54 megabit veri gönderebilirsiniz.

802.11b, verileri nispeten yavaş bir hız olan 2.4GHz frekans seviyesinde iletir. Saniyede en fazla 11 megabit veri gönderebilirsiniz.

802.11g, 2.4GHz'de veri iletir, ancak bir OFDM kodlamayı kullandığı için saniyede en fazla 54 megabit veri iletebilir.

Daha gelişmiş 802.11n, saniyede en fazla 140 megabit veri aktarabilir ve 5GHz frekans seviyesini kullanır.

Hotspots nedir?

Hotspots terimi, WiFi erişiminin bulunduğu bir alanı tanımlamak için kullanılır. Evde kapalı bir kablosuz ağı veya restoran veya havaalanı gibi kamuya açık yerlerde olabilir.

Hotspots’a erişmek için, bilgisayarınızda bir kablosuz adaptör bulunmalıdır. Gelişmiş bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, büyük olasılıkla dahili bir kablosuz vericiyi zaten içerecektir. Aksi takdirde, PCI yuvasına veya USB bağlantı noktasına takılacak bir kablosuz adaptör satın alabilirsiniz. Yüklendikten sonra, sisteminiz otomatik olarak WiFi sıcak noktalarını tespit etmeli ve bağlantı isteğinde bulunmalıdır. Değilse, sizin için bu görevi yerine getirmek için bir yazılım kullanmalısınız.

Modem ile WiFi'ye Bağlanma

Bir kablosuz yönlendirici ile bağlantı kurmak için, öncelikle İnternet bağlantı noktasına takılı olduğundan emin olun. Ethernet kablosu ile yönlendiriciyi bilgisayarınıza takmadan önce harici modeminizi açın. Ardından, kablosuz yönlendiricinizi açın ve İnternet tarayıcınızı açın.

Bir yönlendirici IP adresini girmeniz istenecektir. Bu IP adresi, kullandığınız hizmete bağlı olarak değişir. İSS’lere göre kullanıcılar http://192.168.0.1 girmelidir.

Şimdi yönlendiricinizin kullanıcı adını ve şifresini girin. SSID'nizi etkin olarak ayarlayın ve ardından İSS'niz tarafından sağlanan kullanıcı adı ve parolasını yazın ve WEP veya WPA güvenliği seçin.

WiFi yapılandırmasını tamamlamak için yeni bir geçiş kodu seçin.

 

WiFi'ye Nasıl Bağlanır?

Bu makalemizde sizlere, dizüstü bilgisayarınızı veya masaüstü bilgisayarınızı kablosuz (WiFi) ağınıza nasıl bağlayacağınızı açıklayacağız. Bunu yaparken, herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan internette sörf yapabileceksiniz.

WiFi bağlantısını kullanmak için, zaten bir internet yönlendirici veya modeminizin olması gerekir. Bu cihazlar, "gönderen" rolüyle hareket eden, bilgi aktarımına izin verecek.

Bu tür ekipman genellikle mevcut diğer standartlar olsa da, yaklaşık 100 metre aralığıyla 54 Mbps (802.11 g) bir işlem hacmi sunuyor. Bu standart aralık sörf ve sohbet için yeterli olacak, ancak indirme için biraz sınırlı.

Kablosuz (WiFi) Ağı Kurma

Başlamadan önce, bilgisayarınızın bir ağ arabirim kartı (NIC) ile donatılmış olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Çoğu PC'de bu kartlar bulunur, ancak eski bir modelle çalışıyorsanız hızlı bir doğrulama yapmanızı öneririz.

Windows kullanıcıları, Başlat'ı ve daha sonra Bilgisayarım> Özellikler'i sağ tıklatarak NIC'lerini kontrol edebilirler.

Donanım sekmesi> Aygıt Yöneticisi'ni tıklayın.

Ardından, NIC'nin önündeki + işaretini tıklayın. Bilgisayarınızın bir ağ kartı varsa, kartın adı ve markası görünecektir.

PC'nizde bir ağ kartı bulunduğunun doğrulanması üzerine, yönlendirici / modemden bilgi almak için bilgisayara bağlı bir alıcının olması gerekir. Çoğu dizüstünün bu WiFi alıcısı ile donatılmış olduğunu unutmayın.

USB WiFi Anahtarı Oluştur

Bir USB WiFi anahtarı, bir ağa bağlanmak için çok basit ve ucuz bir çözümdür. Bir USB WiFi anahtarı, medya mağazalarından veya internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Bir USB WiFi anahtarı satın alırken anahtarın yönlendiricinizin standartına uygun olduğundan emin olun. (802.11g geçerli ve en yaygın olan standarttır.)

WiFi Kartı Takma

Başka bir çözüm, bilgisayarınıza bir WiFi kartı takmaktır. Bu çözüm, kartın anakartınızdaki bir porta (genellikle PCI) takılmasını gerektirdiğinden daha zordur. Bu seçeneğe devam etmek isterseniz, öncelikle bilgisayarınızın kasasını açmanız ve bilgisayarınızın anakartında ilgili bağlantı noktasını bulmanız gerekir.

Bir WiFi kartı, USB anahtardan daha uzun menzil ile maksimum 300 mbps (802.11n) çıktı sağlayabilir, bu yüzden daha rahat olur. Bununla birlikte, yalnızca kutunuz 802.11n (300 mbps) kullanılıyorsa yararlıdır.

Kablosuz Ağınızı Kurma

Satın alma işleminiz tamamlandıktan sonra, kablosuz ağ ayarlamanız gerekir. Bütün bunları hazırlamak için NIC'ye, WiFi kartınızın veya USB anahtarının kurulum CD'sine, internet kutusunun güvenlik anahtarına (WEP veya WPA'ya) ve İnternet kutunuzun SSID'sine veya ağ adına ihtiyacınız olacaktır.

Güvenlik anahtarınız genellikle internet kutunuzun altında veya arkasında bulunur. Eğer orada değilse kutunuzun el kitabına bakın veya internet servis sağlayıcınızın web sitesine gidin ve ayarlarınızdaki kodu kontrol edin.

SSID (kutunuzun ağ adı), ağ el kitabında veya internet kutusunun parametrelerindeki internet üzerinden mevcuttur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Bilim-Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI