Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınWindows 10'da Windows.Old Klasörü Nasıl Silinir?

Tarih: 10-01-2017 23:58:40 + -


Windows.Old Klasörünü Silmek İçin Hangi İşlemleri Yapmalıyız? Eğer Windows.Old Dosyası C:// Dizininde Yoksa Ne Yapmalıyız?


Windows 10'da Windows.Old Klasörü Nasıl Silinir?

Microsoft şirketi Windows 10'u bizimle buluşturduktan sonra, eğer Windows 10'u sıfırdan kurulum yapmadan yüklü olan Windows işletim sisteminizin üstüne yükseltme yaptıysanız yada yükseltme esnasında dosyaları silmeden Windows 10'u yüklemeye başladıysanız sıfırdan kurma işlemi yapmadığınız için, bilgisayarınızın C:// dizininde "WİNDOWS.old" adında dosya oluşmuş olacaktır. C dizininde oluşan bu klasör eski Windows sisteminize ait dosyaları tutmaktadır. Bu dosya bilgisayarınızda yaklaşık 10 GB bir alan kaplamaktadır. Bu klasörü bilgisayarınızdan silmek oldukça kolay ve basittir.

 

Windows.Old Klasörünü Silmek İçin Hangi İşlemleri Yapmalıyız? 

Bilgisayarınızın C dizininde oluşan Windows.old klasörünü tamamen silmek istiyorsanız, bu adımları izleyerek rahat bir şekilde Windows.old dosyasını silebilirsiniz.

 

1- İlk adım olarak başlat menüsünü açın ve menüde bulunan arama kısmına "cmd" yazın. Cmd yazdıktan sonra Listede çıkan komut istemi uygulamasının üstüne gelerek sağ tuşa tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyoruz.

 

2- Komut istemi ekranı açıldıktan sonra bilgisayarınızın varsayılan dizinini göstermek için şöyle yazı olmalıdır.  "C:\WINDOWS\system32>" bu yazıların devamına şu dizinleri eklemeniz gerekmektedir. "RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old" bu dizinleri ekleme işlemini yaptıktan sonra Enter tuşuna basıyoruz.

 

3- Bu işlemi tamamladıktan sonra Windows.old dosyasının silindiğini göreceksiniz.

 

Eğer Windows.Old Dosyası C:// Dizininde Yoksa Ne Yapmalıyız?

 

Windows.old dosyası C dizininde yoksa bu dosyanın hangi sistem sürücüsünde olduğunu tespit etmelisiniz. Dosyayı tespit edebilmek için şu adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

 

1- Komut işlemcisini bir önceki işlemde anlattığımız gibi yönetici olarak açın ve "Diskpart" yazın ve Enter tuşuna basın.

2- Aynı ekranda "list volume" yazın ve tekrar Enter tuşuna basın

 

3- Gelen listede Windows.old dosyasının hangi sürücüde olduğunu tespit ettikten sonra komut iştemine "exit" yazın ve Enter tuşuna basın. Exit komutunu yazdıktan sonra diskpart işleminden çıkmış olacaksınız. Daha sonra Windows.old klasörünüzün silinmesi için şu komutu yazın. "RD /S /Q "E:\Windows.old" bu komutta sizin dosyanız hangi dizinde ise "E" harfini silin ve dosya hangi klasörde ise o harfi yazın ve Enter tuşuna tıklayın. Daha sonra komut istemi merkezini kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatma işlemini gerçekleştirin. Bilgisayarınız tekrar açıldığı zaman Windows.old dosyası tamamen silinmiş olacaktır.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Bilim-Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI