Temassız Ateş Ölçer Neden Önemlidir?

Ateş yükselmesi bebeklerde ve yetişkinlerde sürekli takibi yapılması gereken hayati risk taşıyan bir durumdur. Bu nedenle ateşi ölçebilmek için ateş ölçerlerin evlerde ve sağlık kuruluşlarında bulundurulması çok önemlidir. Bu cihazların amacı vücutta meydana gelen ısı değişimlerini tespit etmektir. Bazı termometreler vücut sıcaklığının yanında ortam veya nesnelerin sıcaklığını da ölçebilirler. Eskiden yaygın olarak kullanılan civalı termometrelerin yerini teknolojinin gelişmesiyle dijital termometrelerin aldığı bir gerçektir.

Temassız Termometreler Nasıl Ateş Ölçer?

Temassız ateş ölçer hem daha hızlı ölçüm yapabildiği hem de temassız olduğu için hijyen açısından tercih edilirler. Ayrıca civalı termometreler gibi toksik özellik içermediklerinden sağlık açısından daha uygundurlar. Bu termometrelerin ölçüm yapmaları ve tasarımları da farklı prensiplere dayanır. Yaygın olarak kullanılan ise kızılötesi ışın prensibiyle çalışan ateş ölçerlerdir. Kızılötesi prensibiyle çalışan termometreler sert yüzeyleri veya sıvıların da sıcaklığını ölçebilirler.

Ateş Ölçer Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ateş ölçer seçilirken en dikkat edilmesi gereken konu ölçüm kalitesidir. Kendini ispatlamış ve güvenilir bir marka tercih edilmelidir. Pil ve batarya durumları değerlendirilebilir ki pilli çalışanlar şarj edilebilir pillerle de çalıştırılabilir. Uç kısmı değiştirilebilir olursa kişiye özel kullanılması sağlıklı olur. Ürünle birlikte fatura ve garanti belgesi de mutlaka alınmalıdır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here