Rahim Filmi HSG Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tıbbın ilerlemesi ile beraber rahim filmi gibi birçok farklı cihaz ile tanışmaktayız. Bu cihazlar bazı hastalıkların tedavisi ve tanımı konusunda önemi oldukça fazladır. Bahsi geçen cihazlar arasında en yararlı olanlarından bir tanesi açık emar cihazıdır. Eskiden kapalı olarak çekilen emarlar da göre günümüzde açık emar daha rahat kullanılmaktadır. Özellikle kapalı alan ile ilgili problemi olan insanlar açık emar çekimi ile rahat bir nefes almıştır. Kullanılan bir diğer cihaz ise rahim filmi çekme sırasında kullanılmaktadır.

HSG Rahim filminin bir diğer adı da olarak geçmektedir. Pek çok farklı Rahim hastalıklarının tanısında bu cihazdan ciddi manada faydalanılmaktadır. Özellikle gebe kalma ile ilgili oluşabilecek bazı sorunların tespiti bu cihaz yardımıyla yapılabilir. Daha sonrasında uygulanan tedavi ile hastalar bebek sahibi olabiliyorlar.

Açık Emar Nedir ve Uygulama Alanları Nelerdir?

Dönem dönem bazı hastalıklar sebebiyle hastanelerde emar çektirmek gerekebilmektedir.  Emar cihazları eskiden tünel şeklinde kapalı bir cihaz halinde idiler. Bu cihazlarda emar filmi çektirmek pek çok kişi için korkulu bir rüyaydı. Çünkü o karanlık yere girmek mezarlıkta veya kapalı bir tünelde olma hissi insanların çok rahatsız oldukları bir histi.

Girilen açık emar cihazı içerisinde cihazın çalışmasından kaynaklanan gürültü ise ekstra bir korku salmaktaydı. İnsanlar bütün bu hisleri yaşamamak için çoğu zaman hastalıkların teşhisini gerçekleştirecek bir karar olan emar çektirme kararını almaktadırlar. Fakat gelişen teknoloji açık emar cihazlarını bizlerin hizmetine sunulmuştur. Bu cihazların üç tarafı tamamen açıktır. Hastalar rahat bir şekilde normal günlük hayatına devam eder gibi emar filmi çektirebilmektedirler. Televizyon izleyerek, herhangi bir şey okuyarak emar filmi çektirmek mümkündür.

Hasta yakınları hastaların yanında bu filmi çektirirken bulunabilirler. Hatta Çocuk hastalar için yanlarına sevdikleri oyuncakları bulundurabilmeleri de rahat bir şekilde uykuya daldıkları sırada emarın çekilebilmesi gibi pek çok alternatif bulunmaktadır. Emar çektirerek kalp hastalıkları, göğüs hastalıkları, beyinle ilgili herhangi bir sorun olup olmadığı ile ilgili kontroller yapılabilir ve ortaya çıkan herhangi bir sorun var ise teşhis konulup tedavi yöntemi belirlenir.

Rahim filmi Ne Zaman Çekilir?

Kadınlarda rahim oldukça önemli bir organdır. Üreme konusunda en büyük katkıyı Rahim sağlamaktadır. Rahim içerisinde döngü sağlayan regl döneminde kadınlar için oldukça önemlidir. Rahimle ilgili ortaya çıkabilecek herhangi bir sorununuzun teşhisi için farklı yöntemler denenmektedir. Fakat özellikle tüplerin tıkalı olması, kanser gibi bazı sorunların tespiti için daha ciddi kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Bu kontrollerden bir tanesi de rahim filmidir. Rahim filmi çektirmek hastalıkların tespit edilmesi daha kolaylaşmıştır. Böylelikle Rahim ile herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edilip gerekli olan yöntemle ve sorunlar çözüme kavuşturulur.  Çünkü tüplerin kapalı olması, rahimde yapışma, kanser gibi sorunlar özellikle gebe kalmaya engel durumlardır. Bunların giderilebilmesi için rahim filmi ile hastalığın teşhis edilmesi gereklidir.

HSG Filmi ve Fiyatları 2020

HSG filmi çektirmek isteyenlerin merak ettikleri konulardan bir tanesi herhangi bir acının hissedilir hissedilmediğidir. Rahim filmi çekilirken herhangi ciddi bir acı hissedilmemektedir. Rahim filmi çekilecek olan cihazın içerisinde görülebilecek olan bir sıvı rahmin içine gönderilmektedir. Bu suyun içerisinde iyotlu tuz bulunmaktadır. İyotlu tuzun X ışınları tutabilme özelliği olduğu için HSG cihazın içerisinden rahmi görmek daha kolaylaşmaktadır.

Rahmin içine gönderilen bu sıvı ilaç olarak adlandırılırsa da aslına bakarsanız herhangi bir ilaç değildir.  Rahime gönderilen Bu sıvının rahim için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yanma hissi gibi herhangi bir sorun ortaya çıkarmamaktadır.

Hatta bu sıvının hızlı bir şekilde rahmin içine gönderilmesi küçük çaplı Bazı sorunların çözülmesi için de faydalı olmaktadır. Rahme gönderilen bu sıvının ardından başka herhangi bir durum veya sorun tespit edilmemişse hamile kalmaya katkı sağladığı bile bilinmektedir. Rahim filmi fiyatları 2020 ile ilgili merak etmiş olduğunuz konuları ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here