Aids Nedir? Nasıl Bulaşır?

Aids testi ile tanı konulan, HIV isimli bir virüsün sebep olduğu, bulaşıcı hastalığa Aids denir. Dünyada tedavisi için en çok bütçe ayırılan hastalıkların başında gelir. Ancak tanısı konulana kadar geç kalınma ihtimali varıdr. Bu nedenle tanı konulduktan sonra, tedavi için fazla bir seçenek kalmamış olabilir.

HIV ismini taşıyan virüs, kan yoluyla ve cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Vücuda girdikten sonra bir süre sessiz kalabilir. Bu nedenle, hastalar erken dönemde virüsün kendilerine bulaştığını fark etmeyebilirler. Aids testi ile erken dönemde tanı konulursa, tedavi anlamında daha yüz güldürücü sonuçlar alınabilir. Aids testi fiyatları 2020 listesini öğrenerek siz de bu testi yaptırabilirsiniz.

Aids Nedir? Nasıl Bulaşır?

Aids testi ile ilgili sorular kadar Aids’in nasıl bir hastalık olduğu ile ilgili sorular da insanların kafasını kurcalayabilir. Öncelikle bir bulaşıcı hastalık olduğundan söz etmek gerekir. Yani önlem alarak korunmak mümkündür. Bu nedenle kişilerin kan ve vücut sıvılarıyla temas etmeme, korunmasız cinsel ilişkiye girmeme gibi bazı önlemler alınabilir. Aids testi fiyatları 2020 için test merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Toplumda Aids hastalığının ölümcül olduğu düşünceleri vardır. Ancak doğrudan HIV isimli virüsün böyle bir etkisi olduğunu söyleyemeyiz. Virüs vücuda girdikten sonra bağışıklık sistemini baskılar. Dolayısıyla Aids testi yapılarak Aids tanısı konmuş kişiler birçok hastalığı açık hale gelirler.

Aids testi ile tanı koyabilmek için virüsün vücuda girişinden itibaren 3 ay geçmiş olması gerekir. Aksi takdirde virüs pencere döneminde olacağından, test negatif çıkıp sizi yanıltabilir. İğne batması ya da şüpheli cinsel ilişki gibi durumlardan sonra Aids testi yaptırmak istiyorsanız, olayın üzerinden 3 ay geçmesini beklemeniz gerekir.

Aids Şüphesi Taşıyan Kişi Ne Yapmalı?

Aids testi fiyatları 2020 sorusu genellikle Aids şüphesi taşıyan kişilerin merak ettiği bir sorudur. Ancak öncelikle şüpheli olayın üzerinden 3 ay kadar bir sürenin geçmesi beklenmelidir. Daha sonra kan numunesi alınarak gerekli testler yapılır.

Aids testi fiyatları 2020 tablosuna yapılan tüm tahliller dahil olur. Çünkü alınan kan numunesinde birden fazla parametreye bakılır ve sonuçlar bu şekilde değerlendirilir. HIV adlı virüse karşı vücutta gelişen antikorlara bakılır. Yani anti-HIV antikorları ile Aids hastalığı teşhisi konur. Bu süreçte vücudun virüsle savaşmak için geliştirdiği bağışıklık hücreleridir ve kanda tespit edilmesi virüsün var olduğunu gösterir.

Aids Testi Nasıl Yapılır?

Aids testi fiyatları 2020 kadar testin nasıl yapıldığını da öğrenmek isteyebilirsiniz. Öncelikle Şüphesi olan kişilere Aids testi yapılması en doğrusudur. Başka bir kişinin kan ve vücut sıvılarıyla temas ya da şüpheli biriyle korunmasız cinsel ilişkiye girmek, Aids testi yaptırmak için geçerli sebeplerdir. Bazen kişiler genel bir kontrolden geçmek istediklerinde yapılacak olan testlerin arasına Aids testi eklenmesini de talep edebilirler.

Aids testi vücuttan kan alınarak yapılır. Kandaki antikor düzeyi ölçülür. Vücudunda HIV taşımayan birinin anti-HIV antikor düzeyinin sıfır olması yani testin negatif olması beklenir. Eğer anti-HIV testi pozitif çıktıysa, kan lenfosit sayımı, CD4 düzeyi gibi parametreler de değerlendirilerek tanı desteklenir.

Aids Testi Fiyatları 2020

Aids testi fiyatları 2020 ile ilgili test merkezinden bilgi alabilirsiniz. Ancak kan tahlili ile bakılan bir test olduğu için bütçenizi zorlayacak bir test olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle eğer şüpheli bir durumda iseniz, gecikmeden Aids testinizi yaptırmalısınız. Doğrudan bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık olduğu için erken dönemde tedaviye başlayabilmek çok önemlidir.

Aids testi fiyatları 2020 ile ilgili gerekli bilgiyi aldıktan sonra testinizi yaptırmalısınız. Geç kalındığında tedavideki başarı oranının bir hayli düştüğünü unutmamalısınız.

https://www.safirgoruntuleme.com/aids-testi-ve-fiyatlari/ ß hakkında detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here