Diş Eti Tedavileri

Diş Eti Tedavileri periodontoloji anabilim dalı alanına giren tedavilerdir.  Diş eti dişlerin etrafında bulunan yumuşak dokulardır.  Bu yumuşak dokuların hastalığı,  tanısı aynı zamanda tedavisi periodontoloji tarafından yapılır.

Sağlıklı Diş Etleri Nasıl Olur?

Sağlıklı diş etlerinin özellikle diş fırçalama durumunda kesinlikle kanama olmaması gerekir.  Renkleri ise açık pembe renkli ve sıkı olmalıdır.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları sıradan basit bir diş iltihabı değildir.  Ancak başlangıç noktası öyle başlar.  Öncelikle diş etlerinde kanama,  diş eti hastalıklarının çok önemli bir göstergesidir.  En kısa sürede tedavi edilmeli ve tedavi edilmediği durumda çene kemiğine kadar iner ve çene kemiğini eritme noktasına gelir.  Bu hastalıkla birlikte diş etleri hassasiyet kazanır şişer kızarır ve çekilmeye başlar.  Bununla birlikte diş boylarında uzama görülür.  Yeri değişir dişlerin araları açılır ve sallanmaya başlar.  Bunun yanı sıra ağızda kötü bir koku meydana gelir.  Özellikle sigara içenlerde nikotin damarları etkilediği için diş etlerindeki kanama daha fazla hissedilir ve koku çok daha rahatsız edici olur.

Diş Eti Hastalığı İle Genel Sağlığı Etkiler mi?  

Aslında birebir bir bağlantı olmasa da ağızda vücudun bir parçası olarak düşünüldüğünde dolayısı ile birbirini etkileyen durumlardır.  Dişeti hastalıklarında ise dişler üzerinde biriken plaklar kendiliğinden olsa da bazı kronik ve sistemik hastalıklar sonucunda da oluşur.  Dolayısıyla genel anlamda sağlık kontrollerinin yapılması ve dişeti hastalıklarının neye bağlı olarak geliştiği anlaşılması gerekir.  Diğer taraftan diş eti çekilmesi ve diş eti hastalıkları genel vücut sağlığını da bozan durumlardır.  Öncelikle enfeksiyonun gelişiyor olması zaten vücuda oldukça zarar veren bir durumdur.  Kalp krizi riskini arttırdığı gibi diyabet hastalarında da durum oldukça rahatsız edici boyutlara varır.

Diş Eti Hastalıkları Genetik midir?

Dişeti hastalıklarının tamamı olmasa da bazı diş eti hastalıkları kalıtsaldır. Bazı kişilerin anatomik yapısı diş eti hastalığı olmaya yatkındır.  Ancak dişeti hastalığının belirleyicisi tamamen ağız ve diş bakımının doğru ve düzenli yapılmamasıdır.

Diş Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Diş Eti Tedavileri ağız ve diş bakımının düzenli olarak yapılması ile başlatılır. Ancak bunun çok başarılı olmadığı durumlarda yani, geç kalınmış durumlarda enfeksiyonun giderilmesi için antibiyotik tedavisi başlanır.  Ancak daha fazla ilerlemiş durumda olan ve kemik erimesine kadar İlerleyen diş eti hastalıklarında lokal anestezi yapılarak diş eti açılır, kürtaj yapılır ve belli bir süre kontrol altında iyileşmesi beklenir.  O nedenle Diş Eti Tedavileri son derece önemlidir.  Bu noktaya gelmemek için ağız içi bakımının düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Diş eti hastalıkları tedavisiyle ilgili kurumumuzdan hizmet alabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here