Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 2 Ekim haftasında bir önceki haftaya göre 19 baz puan yükselişle %10,87 olurken dolar mevduat faizi 2 baz puan düşüşle %1,32 ve Euro mevduat faizi 8 baz puan yükselişle %0,55 oldu.

 

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 48 baz puan yükselerek %15,37 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 19 baz puan yükselişle %14,97taşıt kredi faizleri 31 baz puan azalışla %16,75 ve ihtiyaç kredi faizleri 38 baz puan artışla %19,30 oldu. 

 

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 26 baz puan artışla %3,97 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 48 baz puan artışla %3,18 oldu.

 

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %4,50 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,65 ve %2,63 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmektedir.

 

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

 

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. Bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumlayabiliriz.

Kaynak BMD
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here