Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang, finans piyasasında dışa açılmasının yürütülmesi, piyasa odaklı hukuk temelli bir uluslararası finasal faaliyet ortamının yaratılması, giriş öncesi ulusal muamele artı negatif liste yönetim sisteminin uygulanması ve dışa açılmayla ilgili düşünce ve modelin değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yi Gang dün Shanghai’da düzenlenen 2. Bund Finans Zirvesi’nde video aracılığıyla yaptığı konuşmada, geçen iki yılda Çin’in finans sektöründe dışa açılma konusunda bir atılım gerçekleştiğini ve 50’den fazla açılma önleminin açıklandığını ifade etti.

Yi Gang, Çin’de bankalar, menkul kıymetler, fonlar, vadeli işlemler ve kişisel sigorta alanlarında yabancı sermaye üzerindeki kısıtlamaların tamamen kaldırıldığını ve yabancı finans kuruluşlarının iş kapsamının genişletildiğini ve sermaye piyasasında iki yönlü açılma derecesinin artırıldığını hatırlattı.

Yi Gang, Çin’in finans endüstrisinde açılma adımının hızlı olmasına ve yabancı sermayenin kurumsal erişim ve sigortacılık işleri üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasına rağmen birçok izin için başvurmaları gerektiğini ve finans sektöründe daha fazla açılma talebiyle karşı karşıya bulunduğunu ifade etti.

Finansal hizmet endüstrisinin açılması, RMB döviz kuru oluşum mekanizmasının reformu ve RMB’nin uluslararasılaşmasının koordine edilmesi gerektiğini dile getiren Yi Gang, makroekonomik istikrar ve uluslararası ödemeler dengesinde döviz kurunun otomaik bir dengeleyici rolü oynaması gerektiğini kaydetti.

Yi Gang, yeni durumda RMB’nin uluslararasılaşmasının piyasa odaklı temelde yerel para biriminin kullanımına yönelik destek sisteminin daha da geliştirilebileceğine dikkat çekti.

Bunun yanı sıra Yi Gang, dışa açılmayı hızlandırırken risklerin önlenmesi de gerektiğini kaydederek, makro ihtiyatlı yönetimin güçlendirilmesi ve finansal denetimin profesyonelliğinin ve etkinliğinin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here