Sektörü temsil eden birliğin (China Passenger Car Association – PCA), açıklamasına göre, ekim ayında 2 milyon binek otomobili ve SUV satışı gerçekleşti. Bu sayı hem bir yıl öncenin aynı ayına kıyasla yüzde 8 oranında bir artışa denk düşüyor hem de art arda dördüncü kez artış ifade ediyor.   
 
Çin’in korona pandemisini kontrol altına aldığı açıkça görünüyor. Buna ek olarak hükümet de tüketimi teşvik ediyor. Bu nedenlerle ve üstelik de dünya ticareti de bir ölçüde canlandığından, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ekonomisi gözle görülür biçimde hareketlenmiş oldu. Öte yandan Çin; Volkswagen (Audi ve Porsche dahil), Daimler ve BMW gibi Alman otomobil üreticisi grupların açık ara en önemli piyasası.
 
Branşın birliği PCA, binek otomobillerinin, SUV’ların ve ufak ticari araçların doğrudan kullanıcıya satışlarını hesaplıyor. Üreticilerin birliği (China Association of Automobile manufacturers – CAAM) ise, istatistiklerine, otomobillerin yanı sıra kamyon, otobüs gibi ağır ticari araçları da dahil ediyor ve bunların üreticiden tüccara/satıcıya sürümünü hesaba katıyor. CAAM geçen hafta, bu türden sürüm hesaplandığında, satışların geçen yıla kıyasla yüzde 11,4 oranında arttığını bildirdi.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here